Wyzwania HR w obliczu kryzysu wywołanego wojną w Ukrainie.
Nie wiadomo co należy teraz zrobić. Nie ma gotowych rozwiązań. Sytuacja jest ekstremalnie trudna, bezprecedensowa, związana z dużym napięciem emocjonalnym. Dlatego zapraszamy na spotkanie, aby razem pobyć i wspólnie pomyśleć.
Zapraszamy Was na spotkanie facylitowane, podczas którego stworzymy warunki umożliwiające postawienie ważnych pytań i wzmocnimy szansę na znalezienie odpowiedzi. Będziemy korzystać z Waszego potencjału i doświadczenia, będziemy sięgać do rekomendacji działań już przez Was zrealizowanych.
Podczas spotkania:
Prezes Zarządu Wszechnicy UJ, trener, konsultant, facylitator
Prowadzę szkolenia i procesy mentoringowe dla menedżerów. Szkolę i doradzam HR w obszarze diagnozy potrzeb i projektowania programów rozwojowych. Jestem konsultantem projektów wdrażających zmianę organizacyjną. Prowadzę także sesje facylitacyjne i jestem Prezesem Zarządu Wszechnicy UJ.
Konsultant ds. projektów rozwojowych, menedżer procesu sprzedaży, trener, facylitator
Odpowiadam za kontakt i budowanie relacji z klientami organizacyjnymi Wszechnicy UJ. Projektuję i wspieram firmy w wyborze programów rozwojowych najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. Zarządzam portfelem projektów szkoleniowo-doradczych i zaangażowaniem projektowym członków zespołu konsultantów.
24 marca 2022, godzina 9:00-11:45. Liczba miejsc ograniczona. Na wydarzenie mogą zapisać się maksymalnie dwie osoby z jednej organizacji.
Spotkanie realizowane zdalnie za pomocą platformy Zoom. Uczestnicy spotkania powinni być wyposażeni w komputer z dostępem do internetu oraz kamery i mikrofonu.
Warsztat przeznaczony jest dla pracowników działów HR, HR Business Partnerów, specjalistów Learning & Development, osób zajmujących się kształtowaniem kultury organizacyjnej oraz dbaniem o satysfakcję i zaangażowanie pracowników, zatem dla wszystkich, pracujących w obszarze HR, którzy potrzebują punktu odniesienia dla podejmowanych aktualnie działań oraz są gotowi dzielić się własnym doświadczeniem.
Udział w spotkaniu jest bezpłatny.
Prowadzę szkolenia i procesy mentoringowe dla menedżerów. Szkolę i doradzam HR w obszarze diagnozy potrzeb i projektowania programów rozwojowych. Jestem konsultantem projektów wdrażających zmianę organizacyjną. Można mnie spotkać na warsztatach Wszechnicy UJ z cyklu Know How Bites, na które zapraszam. Prowadzę także sesje facylitacyjne i jestem Prezesem Zarządu Wszechnicy UJ.
Pracując z menedżerami koncentruję się na zagadnieniach definiujących tę rolę (budowanie pozycji i autorytetu w zespole, koncepcje roli menedżera, prowadzenie spotkań indywidualnych i zespołowych) oraz przygotowuję menedżerów do wdrażania zmian w zespołach. Mam przekonanie do skuteczności indywidualnej pracy z menedżerami w procesach mentoringowych, gdzie można skoncentrować się na indywidualnych wyzwaniach konkretnej osoby.
W obszarze HR specjalizuje się w prowadzeniu procesu diagnozy potrzeb rozwojowych, narzędzi w tym obszarze, a także budowaniu pozycji HR w organizacji, w szczególności wobec różnorodnych interesariuszy projektów rozwojowych.
Kierowałem pracą zespołu przygotowującego projekt Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno Szkoleniowych MSUES oraz byłem szefem pilotażowego audytu firm szkoleniowych w oparciu o kryteria jakościowe MSUES. Jestem współautorem „Przewodnika po Standardach”, gdzie przygotowałem rozdział dotyczący zarządzania firmą szkoleniową. Jestem także współautorem raportu „Organizacja w okresie dojrzewania. Jakiej kultury organizacyjnej oczekują pracownicy?” Realizowałem projekty szkoleniowo-doradcze między innymi dla: BZWBK, BGŻ, WUP w Krakowie, Polsat Cyfrowy, Puma, Impel S.A., 3M Polska, Aviva, International Paper, Future Processing, Pratt&Whitney, SKANSKA, Smyk.
Jestem absolwentem historii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłem studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Mam za sobą kilka kompleksowych kursów trenerskich, coachingowych i facylitacyjnych (Szkoła Trenerów Wszechnicy UJ; program „Trainers Training” Erickson College International; akredytowana przez Międzynarodową Federację Coachów (ICF) szkoła coachów „The Art & Science of Coaching”; „Szkoła Facylitatorów: praca z organizacją, rozwój w roli zawodowej”).
Odpowiadam za kontakt i budowanie relacji z klientami organizacyjnymi Wszechnicy UJ. Projektuję i wspieram firmy w wyborze programów rozwojowych najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. Zarządzam portfelem projektów szkoleniowo-doradczych i zaangażowaniem projektowym członków zespołu konsultantów. Pracuję z klientami w roli konsultanta, trenera oraz facylitatora.
Specjalizuję się w prowadzeniu diagnozy potrzeb rozwojowych i projektowaniu programów doradczych dla organizacji. Uczestniczyłam w procesie tworzenia i testowania gry strategicznej Dynamo, a od 2011 r. należę do zespołu trenerów prowadzących grę. Moje doświadczenie obejmuje prowadzenie szkoleń oraz warsztatów facylitowanych. Jestem trenerem w ramach cyklu spotkań Wszechnicy UJ – Know How Bites kierowanych do menedżerów, pracowników HR i specjalistów branży Life Long Learnig. Szczególnie interesuję się ideą wdrażania w organizacji partycypacyjnego stylu zarządzania i uruchamiania potencjału pracowników. Współpracowałam m.in. z organizacjami: 3M Poland, Stock Polska, Impel S.A., Bank BGŻ, Politechnika Rzeszowska, Martes Sport.
Jestem absolwentką administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłam kurs coachingowy „The Art and Science of Coaching” realizowany przez Wszechnicę UJ oraz Erickson Coaching International. Pełnię rolę trenera i facylitatora po ukończeniu Szkoły Trenerów i Szkoły Facylitatorów. W projektowaniu programów rozwojowych pomaga mi doświadczenie oraz wiedza zdobyta w ramach programu dla menedżerów HR – Szkoła Menedżerów Projektów Szkoleniowych. Ukończyłam kursy z zakresu zarządzania projektami, m.in. Zarządzanie projektami na WSE im. Ks. J. Tischnera oraz programy związane z rozwojem osobistym i rozumieniem dynamiki grup i organizacji: trening interpersonalny oraz międzynarodowe warsztaty prowadzone metodą group relations.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
Kiedy pojawiają się konflikty w zespole, wielu menedżerów stwierdza, że coś nie działa. Tymczasem dobrze przeanalizowany, monitorowany i rozwiązany konflikt, może stać się pierwszym etapem dobrych zmian. Są to więc sytuacje wywołujące u pracowników silne stany napięcia i motywujące ich do podejmowania działań mających na celu usunięcie tych stanów poprzez zmianę, przystosowanie się lub uniezależnienie się od przyczyn ich powstania. Na czym się skoncentrować i jakie podejmować działania? Jak sobie radzić z konfliktem i jak z niego korzystać?
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji w zakresie zarządzania konfliktem.
Po szkoleniu uczestnik:
Moduł I. Wprowadzenie do szkolenia.
Moduł II. Konflikt – dynamika, przyczyny i typowe scenariusze.
Moduł III. Rozwiązywanie konfliktów relacji i praca z emocjami.
Moduł IV. Osobiste wyzwania w sytuacji konfliktu.
”Jeżeli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie. Jeżeli tak, jest to zachowanie asertywne. Jeżeli nie – nie jest ono asertywne.” –Herbert Fensterheim
Asertywność nie polega na umiejętnym doborze masek. Oznacza budzenie w sobie odwagi do ich zrzucenia. Jest to chęć pokazania się światu bez przebrania, takimi, jakimi jesteśmy. To jest chęć bycia sobą w sposób, który nie spycha innych na drugi plan. (R. J. Paterson). W roli menedżera spotkasz różnorodne wyzwania pozwalające odpowiedzieć na pytanie czy jestem asertywny? Poziom asertywności może być zmienny w zależności od sytuacji. Można z wielką łatwością zachowywać się asertywnie, wyrażać swoje uczucia i prawa wobec pewnych osób, w innych sytuacjach czynić wręcz przeciwnie. Idea asertywnego zachowania jest zbieżna z ideą aby relacje z innymi ludźmi, nie tylko w obliczu sytuacji konfliktowej, budować w oparciu o zasadę WIN-WIN, stąd często wypływa rozróżnienie zachowań asertywnych od zachowań agresywnych i uległych.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami. Szkolenie wprowadza uczestników w podstawowe założenia i narzędzia wykorzystywane do budowania i wspierania postawy asertywnej w rozmowach z współpracownikami.
Osoby, które wezmą w nim udział:
Moduł I. Asertywność jako strażnik mojego terytorium psychologicznego.
Moduł II. Praktyczne wymiary sprawiedliwości.
Moduł III. Umiejętność rozpoznawania i wyrażania emocji w kontekście asertywności.
Moduł IV. Ćwiczenie najważniejszych narzędzi komunikacyjnych wspierających asertywne porozumiewanie się.
Dla większości ludzi dawanie oraz przyjmowanie feedbacku jest kojarzone jako doświadczenie bardziej negatywne niż pozytywne. Jednocześnie w większości organizacji obserwujemy rosnący trend budowania kultury feedbacku. Przyświeca mu idea, w myśl której im więcej informacji i opinii ludzie otrzymają, tym będą bardziej efektywni. Feedback pochodzący z różnych źródeł potrafi być niezwykle cenny w identyfikowaniu mocnych i słabych stron. W kontekście zespołów z pewnością zwiększa morale i rozwija pracę zespołową.
Rolą lidera jest kształtowanie przepływu oraz jakości informacji zwrotnej w zespole oraz ukierunkowanie jej na zmianę i rozwój. Proponowane szkolenie skoncentrowane jest na umiejętnościach, które pozwolą liderom z większą pewnością udzielać i przyjmować informację zwrotną oraz budować zespoły biorące odpowiedzialność za jakość informacji zwrotnej oraz wartościowy sposób jej wykorzystania.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji w zakresie udzielania i przyjmowania informacji zwrotnej, budowania atmosfery sprzyjającej adresowaniu wprost swoich potrzeb i oczekiwań oraz tworzenia kultury wzajemnego doceniania.
Dzięki udziałowi w szkoleniu uczestnik:
Jak poradzić sobie z sytuacją, w której pracownik nie realizuje powierzonych mu zadań? Silna dyrektywność i ścisła kontrola zajmuje bardzo dużo czasu, zwalnia naszych podwładnych z myślenia i jest bardzo niewdzięczną robotą. Robienie rzeczy za ludzi sprawia, że przyzwyczają się do wysługiwania się przełożonym. Jak zatem budować relację z pracownikiem opartą na partnerstwie, uruchamiając jego samodzielność i odpowiedzialność, w której jest miejsce na autentyczną rozmowę o realizacji zadań, celów i wymagań?
Na szkolenie zapraszamy osoby zarządzające zespołami, a w szczególności menedżerów, team leaderów, kierowników projektów. Przychodząc na szkolenie miej w głowie przykład sytuacji, w której trudno Ci wyegzekwować coś od pracownika. Omówimy to lub zasymulujemy rozmowę w opisanych przez Ciebie warunkach.
Po zakończeniu szkolenia uczestnicy:
Menedżerowie coraz częściej spotykają się z koniecznością zarządzania zespołem, którego członkowie pracują w różnych lokalizacjach, czasem w różnych strefach czasowych i kulturowych. Zdarza się tak macierzowych strukturach korporacyjnych, zespołach sprzedażowych, projektowych czy choćby w przypadku współpracy z freelancerami albo osobami pracującymi w domu.
Efektywność takiego zespołu, składającego się z osób, które często nie mają okazji poznać się osobiście często jest niższa niż w przypadku zespołów stacjonarnych. Może to wynikać z braku znajomości nawyków i przyzwyczajeń innych osób a także z braku wzajemnego zaufania. Rzadki kontakt osobisty członków zespołu sprawia, że utrzymanie zdrowych relacji w zespole jest jeszcze trudniejszy niż na co dzień. Jednym ze sposobów poradzenie sobie z tymi wyzwaniami jest stworzenie odpowiedniego środowiska komunikacyjnego w takim zespole, sprzyjającego nie tylko wymianie informacji ale także lepszemu poznaniu się jego członków, budowaniu między nimi relacji oraz konstruktywnemu rozwiązywaniu konfliktów.
Jak to osiągnąć, mając do dyspozycji głównie kanały komunikacji elektronicznej, jak wideo i telekonferencje, komunikatory czy emaile? To temat, z którym musi się zmierzyć świadomy manager czy lider zespołu rozproszonego. Tym właśnie zajmiemy się na warsztacie, na którym dowiesz się, jak prostymi sposobami poprawiać komunikację w zespole rozproszonym, budować zaangażowanie jego członków i tworzyć zdrowe środowisko pracy.
Szkolenie adresowane jest przede wszystkim do team liderów, kierowników projektów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami rozproszonymi oraz wszystkich osób, które pracują w takim środowisku i chcą je proaktywnie kształtować.
Do udziału w szkoleniu szczególnie zachęcamy osoby, które przygotowują się do rozpoczęcia pracy w zespole rozproszonym lub zdały sobie sprawę, że oddalenie członków zespołu obniża jego efektywność i chcą to zmienić.
Osoby, które wezmą w nim udział:
Menedżerowie niejednokrotnie zastanawiają się, jak skutecznie budować zaangażowanie członków zespołu. Rynek oferuje całą gamę rozwiązań motywujących, benefitów nagradzających pracowników za dobrze wykonaną pracę. W środowiskach biznesowych, w których kluczowe jest osiąganie celów umyka z pozoru tak prosta sprawa jak autentyczne docenienie ze strony lidera. Jednym z obszarów odpowiedzialności menedżerów jest dbałość o to, by pracownicy czuli się cenieni. Pojawia się pytanie w jaki sposób to osiągnąć i jak włączyć to w codzienność zawodową? Jak komunikować docenienie? Jak dostosować je do indywidualnych potrzeb pracowników? Zachętą do poszukiwania odpowiedzi na powyższe pytania jest zaproponowany program, który wyposaża liderów w rozwiązania sprzyjające budowaniu kultury wzajemnego doceniania w zespole.
Szkolenie adresowane jest do team liderów, menedżerów, kierowników zarządzających zespołami, zainteresowanych tworzeniem kultury wzajemnego doceniania.
Dzięki udziałowi w szkoleniu uczestnik:
Moduł I. Po co doceniać pracowników?
Moduł II. Za co cenię pracownika?
Moduł III. Sztuka doceniania pracowników.
Moduł IV. Indywidualny styl doceniania.
Kiedy pojawiają się konflikty w zespole, wielu menedżerów stwierdza, że coś nie działa. Tymczasem dobrze przeanalizowany, monitorowany i rozwiązany konflikt, może stać się pierwszym etapem dobrych zmian. Są to więc sytuacje wywołujące u pracowników silne stany napięcia i motywujące ich do podejmowania działań mających na celu usunięcie tych stanów poprzez zmianę, przystosowanie się lub uniezależnienie się od przyczyn ich powstania. Na czym się skoncentrować i jakie podejmować działania? Jak sobie radzić z konfliktem i jak z niego korzystać?
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji w zakresie zarządzania konfliktem.
Po szkoleniu uczestnik:
Moduł I. Wprowadzenie do szkolenia.
Moduł II. Konflikt – dynamika, przyczyny i typowe scenariusze
Moduł III. Rozwiązywanie konfliktów relacji i praca z emocjami
Moduł IV. Osobiste wyzwania w sytuacji konfliktu.
Dla większości ludzi dawanie oraz przyjmowanie feedbacku jest kojarzone jako doświadczenie bardziej negatywne niż pozytywne. Jednocześnie w większości organizacji obserwujemy rosnący trend budowania kultury feedbacku. Przyświeca mu idea, w myśl której im więcej informacji i opinii ludzie otrzymają, tym będą bardziej efektywni. Feedback pochodzący z różnych źródeł potrafi być niezwykle cenny w identyfikowaniu mocnych i słabych stron. Jednakże często mimo rosnącego znaczenia i częstotliwości feedbacku, nie obserwujemy zmian w zachowaniach osób, które go otrzymują.
Rolą lidera jest kształtowanie przepływu oraz jakości informacji zwrotnej w zespole oraz ukierunkowanie jej na zmianę i rozwój. Dlatego koncentrujemy się na umiejętnościach, które pozwolą liderom budować zespoły biorące odpowiedzialność za jakość informacji zwrotnej oraz wartościowy sposób jej wykorzystania.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji w zakresie udzielania i przyjmowania informacji zwrotnej, budowania atmosfery sprzyjającej adresowaniu wprost swoich potrzeb i oczekiwań oraz tworzenia kultury wzajemnego doceniania.
Uczestnicy warsztatu:
Moduł I. Po co nam feedback.
Moduł II. Budowanie kultury feedbacku.
Moduł III. Sztuka udzielania informacji zwrotnych.
Moduł IV. Feedback menedżerski.
Środowisko pracy zmienia się, a wraz z nim wymagania, które stawiamy pracownikom. W wielu branżach oznacza to przede wszystkim oczekiwanie większej samodzielności i inicjatywy; gotowości do uczenia się i twórczego rozwiązywania problemów. Ludzie nie zawsze są do tego gotowi od pierwszego dnia pracy – wielu z nich oczekuje raczej jasnych wytycznych i wsparcia, gdy pojawią się trudniejsze dylematy. Jedno z najważniejszych zadań lidera polega więc na wspieraniu ludzi w taki sposób, by ich od siebie nie uzależnić – a zamiast tego stopniowo budować samodzielność i poczucie odpowiedzialności.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla. Najbardziej skorzystają na nim osoby pracujące w szybko zmieniającym się środowisku, wymagającym od członków zespołu dużej niezależności i inicjatywy.
Osoby, które wezmą w nim udział:
Moduł I. Wyzwania przyszłości i podejście coachingowe.
Moduł II. Filary podejścia coachingowego.
Moduł III. Ćwiczenie rozmów coachingowych.
”Jeżeli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie. Jeżeli tak, jest to zachowanie asertywne. Jeżeli nie – nie jest ono asertywne.” –Herbert Fensterheim
Asertywność nie polega na umiejętnym doborze masek. Oznacza budzenie w sobie odwagi do ich zrzucenia. Jest to chęć pokazania się światu bez przebrania, takimi, jakimi jesteśmy. To jest chęć bycia sobą w sposób, który nie spycha innych na drugi plan. (R. J. Paterson). W roli menedżera spotkasz różnorodne wyzwania pozwalające odpowiedzieć na pytanie czy jestem asertywny? Poziom asertywności może być zmienny w zależności od sytuacji. Można z wielką łatwością zachowywać się asertywnie, wyrażać swoje uczucia i prawa wobec pewnych osób, w innych sytuacjach czynić wręcz przeciwnie. Idea asertywnego zachowania jest zbieżna z ideą aby relacje z innymi ludźmi, nie tylko w obliczu sytuacji konfliktowej, budować w oparciu o zasadę WIN-WIN, stąd często wypływa rozróżnienie zachowań asertywnych od zachowań agresywnych i uległych.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami. Szkolenie wprowadza uczestników w podstawowe założenia i narzędzia wykorzystywane do budowania i wspierania postawy asertywnej w rozmowach z współpracownikami.
Osoby, które wezmą w nim udział:
Moduł I. Asertywność jako strażnik mojego terytorium psychologicznego.
Moduł II. Praktyczne wymiary sprawiedliwości.
Moduł III. Umiejętność rozpoznawania i wyrażania emocji w kontekście asertywności.
Moduł IV. Ćwiczenie najważniejszych narzędzi komunikacyjnych wspierających asertywne porozumiewanie się.
Menedżerowie coraz częściej spotykają się z koniecznością zarządzania zespołem, którego członkowie pracują w różnych lokalizacjach, czasem w różnych strefach czasowych i kulturowych. Zdarza się tak macierzowych strukturach korporacyjnych, zespołach sprzedażowych, projektowych czy choćby w przypadku współpracy z freelancerami albo osobami pracującymi w domu.
Efektywność takiego zespołu, składającego się z osób, które często nie mają okazji poznać się osobiście często jest niższa niż w przypadku zespołów stacjonarnych. Może to wynikać z braku znajomości nawyków i przyzwyczajeń innych osób a także z braku wzajemnego zaufania.Kluczem do rozwiązania jest stworzenie odpowiedniego środowiska komunikacyjnego w takim zespole, które będzie sprzyjało nie tylko wymianie informacji ale także lepszemu poznaniu się jego członków i budowaniu między nimi relacji.
Wyzwaniem jest jak to osiągnąć, mając do dyspozycji głównie kanały komunikacji elektronicznej, jak wideo i telekonferencje, komunikatory czy emaile. Wyzwanie, z którym musi się zmierzyć świadomy manager czy lider zespołu rozproszonego.Podczas warsztatu dowiesz się, jak prostymi sposobami poprawiać komunikację w zespole rozproszonym i budować zaangażowanie jego członków.
Szkolenie adresowane jest przede wszystkim do team liderów, kierowników projektów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami rozproszonymi oraz wszystkich osób, które pracują w takim środowisku i chcą je proaktywnie kształtować.
Osoby, które wezmą w nim udział:
Moduł I. Zespół rozproszony i jego dynamik.
Moduł II. Komunikacja w zespole rozproszonym.
Moduł III. Narzędzia i sposoby budujące zaangażowanie w zespole rozproszonym.
Moduł IV. Spotkania zespołu online.
W niektórych branżach rotacja w zespole stanowić zaczyna poważny problem dla menedżera. Wiąże się to z jednej strony z jej wielkością, czyli stosunkowo dużą liczbą członków zespołu, którzy odchodzą z pracy. Z drugiej strony staje się zjawiskiem cyklicznym i regularnym. W tej sytuacji menedżer permanentnie pracuje w warunkach niedoborów kadrowych, których nie biorą pod uwagę wymagania dotyczące realizacji wyniku.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla, zainteresowanych rozwojem kompetencji w zakresie zarządzania rozwojem pracowników i wiedzą w zespole, w kontekście ograniczenia rotacji oraz minimalizowania jej skutków.
W wyniku szkolenia uczestnicy:
Moduł I. Jak rotuje mój zespół? Autodiagnoza uczestników.
Moduł II. Utrzymywanie know how w zespole.
Moduł III. Zespołowe sesje dzielenia się wiedzą.
Moduł IV. Rozmowy rozwojowe z pracownikami.
Emocje stanowią niezbędny element psychiki człowieka, służą przystosowaniu się do otoczenia, ukierunkowują nasze działania, pełnią ważną rolę w procesie uczenia się. Psychologia posługuje się pojęciem dojrzałości emocjonalnej, w kierunku, której powinniśmy zmierzać. Jej przejawem jest świadomość i kontakt z własnymi emocjami oraz umiejętność zarządzania nimi. Kształtuje się w nas wówczas proces decyzyjny, bazujący na emocjach i myśleniu, jednocześnie mający wyraz w wolnej woli. Mamy wtedy poczucie, że to my wyznaczamy kierunki swojego działania. Brak samoświadomości, pracy nad rozwijaniem tzw. inteligencji emocjonalnej sprawia, że emocje rządzą wieloma naszymi zachowaniami.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji z zakresu rozumienia emocji.
Moduł I. Emocje – charakterystyka, skala, konstelacje.
Moduł II. Rola emocji w procesie realizowania zadań.
Moduł III. Strategie prowadzenia rozmów o podwyższonym poziomie emocji.
Moduł IV. Kalejdoskop zasobów sprzyjających radzeniu sobie z trudną emocjonalnie sytuacją.
Asertywność nie polega na umiejętnym doborze masek. Oznacza budzenie w sobie odwagi do ich zrzucenia. Jest to chęć pokazania się światu bez przebrania, takimi, jakimi jesteśmy. To jest chęć bycia sobą w sposób, który nie spycha innych na drugi plan. (R. J. Paterson). W roli menedżera spotkasz różnorodne wyzwania pozwalające odpowiedzieć na pytanie czy jestem asertywny? Poziom asertywności może być zmienny w zależności od sytuacji. Można z wielką łatwością zachowywać się asertywnie, wyrażać swoje uczucia i prawa wobec pewnych osób, w innych sytuacjach czynić wręcz przeciwnie. Idea asertywnego zachowania jest zbieżna z ideą aby relacje z innymi ludźmi, nie tylko w obliczu sytuacji konfliktowej, budować w oparciu o zasadę WIN-WIN, stąd często wypływa rozróżnienie zachowań asertywnych od zachowań agresywnych i uległych.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji z zakresu rozumienia emocji.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I. Asertywność jako strażnik mojego terytorium psychologicznego.
Moduł II. Praktyczne wymiary asertywności.
Moduł III. Scenografia sprzyjająca zachowaniom asertywnym.
Moduł IV. Asertywność w bezpośredniej interakcji – narzędzia komunikacyjne.
Gdy sytuacja robi się niestabilna, nieprzewidywalna, wymyka się dotychczasowym sposobom działania, oczy całego zespołu, organizacji, ba… całego społeczeństwa zwracają się ku liderom: „Co z nami będzie?”, „Co mamy teraz robić?”, „Kiedy wszystko wróci do normy?” To ogromna presja, zwłaszcza że również lider musi stawić czoła nieznanemu i zarządzić sytuacją dla siebie nową. Niejednokrotnie po prostu nie zna odpowiedzi na wiele z tych zadawanych wprost lub adresowanych milcząco pytań.
Jak działać, by zachować autentyczność, spójność i skuteczność w roli lidera, odpowiadając jednocześnie na zupełnie nową sytuację zespołu i organizacji? Jak mądrze korzystać ze swojego autorytetu, nie ignorując potrzeb innych? Postaram się podczas tego spotkanie przybliżyć te mechanizmy psychologiczne, których rozumienie może być użyteczne dla lidera i wspierające go w przeprowadzaniu zespołu przez wzburzone morze zmian.
Szkolenie kierowane jest przede wszystkim do tych liderów, team leaderów, kierowników projektów i menedżerów średniego szczebla, którzy dostrzegają zmieniające się potrzeby ludzi w sytuacjach kryzysowych i chcą bardziej adekwatnie i profesjonalnie na nie odpowiadać.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Współczesne zespoły działają w warunkach niepewności; muszą radzić sobie z gwałtownymi zmianami realiów biznesowych i ciągłą weryfikacją przyjętych wcześniej założeń. W wielu wypadkach jest to bardzo trudne – odpowiedzią na nieznaną sytuację jest napięcie, które prowadzi do bardziej intensywnego powielania dobrze opanowanych wzorców. Efekt? Rozwiązania, które są tym mniej efektywne, im bardziej zmieniły się warunki.
Rola działającego w takich realiach lidera polega na wspieraniu współpracowników w kwestionowaniu przyjętych założeń i dostrzeganiu, że przyjęta strategia postępowania nie odpowiada sytuacji. Trzeba to jednak robić w sposób, który nie podnosi dodatkowo napięcia i nie doprowadza do konfliktów – ale pozwala członkom zespołu myśleć w bardziej elastyczny sposób.
Szkolenie jest przeznaczone dla liderów kierujących zespołami, dla których istotnym aspektem pracy jest wspólne rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji lub innego typu praca koncepcyjna.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I. Wprowadzenie. Źródła błędów w myśleniu:
Moduł II. Narzędzia kwestionowania założeń i analizy problemu:
Moduł III. Wspieranie konstruktywnej krytyki w pracy zespołowej:
Epidemia koronawirusa stworzyła nowe warunki pracy i znaczna liczba firm po raz pierwszy rozpoczęło pracę na odległość. Za nami pierwsza faza funkcjonowania on-line, wielu menedżerów być może dostrzega spadek motywacji pracowników, narasta obawa przed brakiem kontroli nad zespołem, który tak rzadko spotyka się ze sobą w jednym pomieszczeniu. Proponowane szkolenie pozwoli przemyśleć i uporządkować pracę menedżera; dodatkowo wyposaża w narzędzia podnoszenia motywacji i efektywności zespołów pracujących zdalnie.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami borykających się z wyzwaniami pracy zdalnej swojego zespołu.
Moduł I. Wprowadzenie.
Moduł II. Modelowe funkcjonowanie zespołu.
Moduł III. Narzędzia wzmacniania efektywności zespołu.
Moduł IV. Wdrożenie umiejętności.
Menedżerowie coraz częściej spotykają się z koniecznością zarządzania zespołem, którego członkowie pracują w różnych lokalizacjach, czasem w różnych strefach czasowych i kulturowych. Zdarza się tak macierzowych strukturach korporacyjnych, zespołach sprzedażowych, projektowych czy choćby w przypadku współpracy z freelancerami albo osobami pracującymi w domu.
Efektywność takiego zespołu, składającego się z osób, które często nie mają okazji poznać się osobiście często jest niższa niż w przypadku zespołów stacjonarnych. Może to wynikać z braku znajomości nawyków i przyzwyczajeń innych osób a także z braku wzajemnego zaufania. Rzadki kontakt osobisty członków zespołu sprawia, że utrzymanie zdrowych relacji w zespole jest jeszcze trudniejszy niż na co dzień. Jednym ze sposobów poradzenie sobie z tymi wyzwaniami jest stworzenie odpowiedniego środowiska komunikacyjnego w takim zespole, sprzyjającego nie tylko wymianie informacji ale także lepszemu poznaniu się jego członków, budowaniu między nimi relacji oraz konstruktywnemu rozwiązywaniu konfliktów.
Jak to osiągnąć, mając do dyspozycji głównie kanały komunikacji elektronicznej, jak wideo i telekonferencje, komunikatory czy emaile? To temat, z którym musi się zmierzyć świadomy manager czy lider zespołu rozproszonego. Tym właśnie zajmiemy się na warsztacie, na którym dowiesz się, jak prostymi sposobami poprawiać komunikację w zespole rozproszonym, budować zaangażowanie jego członków i tworzyć zdrowe środowisko pracy.
Szkolenie adresowane jest przede wszystkim do team liderów, kierowników projektów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami rozproszonymi oraz wszystkich osób, które pracują w takim środowisku i chcą je proaktywnie kształtować.
Do udziału w szkoleniu szczególnie zachęcamy osoby, które przygotowują się do rozpoczęcia pracy w zespole rozproszonym lub zdały sobie sprawę, że oddalenie członków zespołu obniża jego efektywność i chcą to zmienić.
Osoby, które wezmą w nim udział:
Moduł I. Zespół rozproszony i jego dynamika.
Moduł II. Komunikacja w zespole rozproszonym.
Moduł III. Narzędzia i sposoby budujące zaangażowanie i relacje w zespole rozproszonym.
Moduł IV. Spotkania zespołu online.
W moim wystąpieniu opowiem, jak organizacje mogą radzić sobie w obliczu zmieniających się realiów, w których funkcjonują. Gwałtowny postęp technologiczny, zaostrzająca się konkurencja, niepewna sytuacja gospodarcza, zmiany prawne, przełomy polityczne – to tylko niektóre z nich. Sukces organizacji zależy nie tylko od dobrego zarządzania wewnętrznego, ale przede wszystkim od skutecznego budowania pozycji organizacji w konkurencyjnym otoczeniu biznesowym.
Zaprezentuję praktyczne narzędzia do wzmacniania pozycji i wpływu organizacji w środowisku zewnętrznym. Wskaże, jak pokierować rozwojem organizacji, aby sprostać wyzwaniom zmieniających się realiów.
Losowo dobrani uczestnicy stworzą wewnętrznie zhierarchizowaną grupę, która ma zrealizować zadanie. W trakcie pracy uczestnicy doświadczą tego, jak władzę rozumieją, a jak ją sprawują, jakie mają wyobrażenia o władzy innych i jak jej doświadczają, i wreszcie jak to wszystko wpływa na współdziałanie i skuteczność grupy.
Zaproszeni do panelu goście zaprezentują swoje doświadczenia w obszarze tworzenia struktur organizacyjnych i nadawania uprawnień pracownikom, które wspierać mają większą efektywność organizacji. Zaprosiliśmy przedstawicieli różnych światów kultury organizacyjnej: silnie zhierarchizowana kultura firmy produkcyjnej, zwinna kultura startupów z branży IT, kultura dużej międzynarodowej korporacji, która stara się uelastyczniać swoje działanie.
Zespół najwyżej postawionych osób w organizacji ma niezwykły potencjał. Może realizować spójną strategię, wypracować odpowiedni dla całej organizacji styl przywództwa, albo stać się motorem potrzebnych zmian. Sęk w tym, że – jak wskazuje nazwa – mamy do czynienia z zespołem składającym się z liderów. Niezależność, pewność siebie i skłonność do nadawania kierunku to na co dzień ich mocne strony; tu jednak mogą się stać przeszkodą. Nietrudno wyobrazić sobie, że spotkania zespołu liderów przeradzają się w otwarty konflikt lub ostrożne negocjacje pomiędzy działami, z których każdy ma własne interesy.
W trakcie warsztatu zmierzymy się z wyzwaniami, jakie stoją przed zespołem liderów i poznamy studium przypadku ilustrujące zmiany możliwe do osiągnięcia w coachingu zespołowym.
W dobie spłaszczonych struktur organizacyjnych, samoorganizujących się zespołów i rosnących oczekiwań młodych pracowników, którzy kontestują formalne źródła władzy menedżera, rodzi się pytanie czy on w ogóle powinien z niej korzystać?
Oczywiście, że powinien. Należy to jednak robić w taki sposób, aby być szefem, którego chcą, a nie muszą słuchać. Pytanie tylko jak to robić?
Zapraszamy do udziału w warsztacie, w trakcie którego postaramy się odpowiedzieć na następujące pytania:
Podczas dwóch godzin spotkania podejmiemy temat bliski każdemu menedżerowi: czym może być moja niewiedza dla mnie i dla mojego zespołu? Uczestnicy uzyskają wskazówki dotyczące zidentyfikowania w jakich momentach przekraczają granice swojej wiedzy, domyślają się oczekiwań innych (zamiast je sprawdzić) i dostosowują się do tych oczekiwań, a także jakie może to przynieść efekty.
W ramach warsztatu specjalnie przygotowani aktorzy przedstawiają spektakl opowiadający historię menedżera, który nie radzi sobie z zespołem. Uczestnicy przerywają akcję, wchodzą w miejsce głównego bohatera i próbują w praktyce zarządzać zespołem. Całość kończy podsumowanie, podczas którego porównywane są strategie menedżerskie zastosowane przez uczestników, udzielana jest informacja zwrotna i dyskusja nad modelami zarządzania.
Paweł Grzesik – Trener, aktor, coach, Wszechnica UJ
Organizacja, która potrafi aktywnie włączyć pracowników w proces zarządzania pełniej wykorzystuje własny potencjał. Kiedy przełożony angażuje pracowników w podejmowanie decyzji lub/i przekazuje im więcej odpowiedzialności czasami stwarza sytuacje, która jest dla nich zadaniem ponad siły. Zbyt duży ciężar utrudnia wzrost. Jednocześnie brak ciężaru to bardzo często brak wyzwań i brak okazji do rozwoju. Jak znaleźć złoty środek? Podczas warsztatu wypracujemy skalę empowermentu, czyli listę możliwych aktywności pozwalających na skuteczne wzmacnianie siły sprawczej pracowników.
Samotność w roli HR; konieczność sprostania różnym, często sprzecznym wymaganiom; niezrozumienie biznesu dla tego co robimy; cięcia kosztów zaczynają się od HR; niska decyzyjność… Czy z tym wszystkim można sobie jakoś poradzić? Otóż tak! W pierwszej kolejności należy uświadomić sobie na rzecz czego pracujemy w tej organizacji i po co istnieje dział HR w tej firmie.
Szkolenie adresowane jest do pracowników działów HR oraz HR Business Partnerów, zainteresowanych refleksją dotyczącą zwiększenia ich pozycji, znaczenia i odpowiedzialności w organizacji.
Pojęcia „rynek pracownika” oraz „employee experience” zadomowiły się na dobre w słowniku współczesnego HR i przenikają też do kadry menedżerskiej przedsiębiorstw. Wiedząc, że pracownicy coraz staranniej wybierają miejsce pracy staramy się podążać za ich oczekiwaniami. Jednymi z ważnych pytań jakie pojawiają się są:
W trakcie warsztatu podejmiemy próbę odpowiedzi na te pytania, odwołując się do perspektywy zarządzania doświadczeniami pracownika (employee experience management), a także sytuacji z praktyki zawodowej uczestników.
Czym jest władza we współczesnych organizacjach? Organizacje zmieniają się na naszych oczach. Struktury stają się płaskie, tworzący je pracownicy kwestionują spływające z góry wytyczne, domagają się partnerskiego traktowania i wpływu na losy firmy. Paradoksalnie nie przeszkadza im to tęsknić za silnym autorytetem – charyzmatyczną postacią, która wskaże inspirującą wizję i weźmie odpowiedzialność za jej realizację. Chcemy „turkusowych organizacji”, ale potrzebujemy również kogoś, kto wytyczy kierunek i podejmie najtrudniejsze decyzje.
Rola lidera w takich warunkach oznacza mierzenie się z presją sprzecznych oczekiwań i wyobrażeń. Ktoś, kto robi to bezrefleksyjnie, próbując naśladować poprzedników, może łatwo stać się ofiarą mechanizmów, z których istnienia nie zdaje sobie sprawy. Rolę lidera trzeba na nowo przemyśleć i zbudować – a drogą do tego jest uczenie się z rzeczywistych doświadczeń w kontakcie z innymi.
Nasza fascynacja tematem dynamiki grup i organizacji rozpoczęła się kilkanaście lat temu. Zrewolucjonizowała nasze myślenie o funkcjonowaniu jednostek, grup i organizacji oraz sposób pracy z nimi. Uważamy za wartościowe popularyzowanie i stosowanie tego podejścia w grupach, zespołach i organizacjach.
„Źródła władzy i autorytetu” to warsztat prowadzony metodą group relations, która powstała w londyńskim Tavistock Institute. Warsztat stwarza unikalną możliwość doświadczania dynamiki grupy i uczenia się o warunkujących ją mechanizmach. Uczestnicy nie słuchają wykładów i prezentacji – zamiast tego tworzą tymczasową organizację i uczą się z własnych doświadczeń w tym procesie. Konsultanci tworzą przestrzeń dla uczenia się i refleksji. Pomagają dostrzec i zrozumieć sposób, w jaki grupy mierzą się ze swoimi zadaniami i jak odpowiadają na emocjonalne potrzeby uczestników.
Uczestnicy warsztatów:
Podczas warsztatu Group Relations uczestnicy:
DZIEŃ 1. Dynamika małej grupy
DZIEŃ 2. Dynamika międzygrupowa
DZIEŃ 3. Dynamika organizacji
Dyrektor merytoryczny warsztatu: Iwona Sołtysińska.
Zespół Konsultantów zostanie wybrany z poniższej listy:
Warsztat Listening Post to spotkanie w niewielkiej grupie, poświęcone swobodnemu dzieleniu się spostrzeżeniami, przemyśleniami i emocjami wynikającymi z aktualnej sytuacji, a następnie wspólnej pogłębionej refleksji nad zgromadzonym w ten sposób materiałem. Uczestnicy warsztatów przechodzą od roli osób badanych do badaczy, stawiając hipotezy na temat szerszej, społecznej dynamiki leżącej u podstaw ich doświadczenia.
Każdy z warsztatów przeprowadzimy w niewielkiej, liczącej do 12 osób grupie, pozwalającej na swobodną dyskusję i dzielenie się doświadczeniami. Spotkamy się zdalnie, za pośrednictwem platformy Zoom; będziemy korzystać z narzędzi umożliwiających łatwe zapisywanie i porządkowanie spostrzeżeń uczestników. Każdy z uczestników otrzyma raport podsumowujący wspólną pracę, który zostanie również wykorzystany jako wkład do raportu przedstawianego w trakcie konferencji.
Facylitowane dyskusje z udziałem kadry zarządzającej i specjalistów HR, poświęcone wymianie doświadczeń związanych z różnymi aspektami funkcjonowania firmy w warunkach pandemii oraz długofalowych konsekwencji zachodzących obecnie przemian. Uczestnicy poznają inne niż własna perspektywy i rozwiązania, zastanowią się też nad możliwością zastosowania ich we własnych realiach. Wnioski z dyskusji zostaną wykorzystane w przygotowaniu raportu prezentowanego w trakcie konferencji.
Współczesne zespoły działają w warunkach niepewności; muszą radzić sobie z gwałtownymi zmianami realiów biznesowych i ciągłą weryfikacją przyjętych wcześniej założeń. W wielu wypadkach jest to bardzo trudne – odpowiedzią na nieznaną sytuację jest napięcie, które prowadzi do bardziej intensywnego powielania dobrze opanowanych wzorców. Efekt? Rozwiązania, które są tym mniej efektywne, im bardziej zmieniły się warunki.
Rola działającego w takich realiach lidera polega na wspieraniu współpracowników w kwestionowaniu przyjętych założeń i dostrzeganiu, że przyjęta strategia postępowania nie odpowiada sytuacji. Trzeba to jednak robić w sposób, który nie podnosi dodatkowo napięcia i nie doprowadza do konfliktów – ale pozwala członkom zespołu myśleć w bardziej elastyczny sposób.
Szkolenie jest przeznaczone dla liderów kierujących zespołami, dla których istotnym aspektem pracy jest wspólne rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji lub innego typu praca koncepcyjna.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I. Wprowadzenie. Źródła błędów w myśleniu.
Moduł II. Narzędzia kwestionowania założeń i analizy problemu
Moduł III. Wspieranie konstruktywnej krytyki w pracy zespołowej.
Moduł IV. Podsumowanie.
Asertywność nie polega na umiejętnym doborze masek. Oznacza budzenie w sobie odwagi do ich zrzucenia. Jest to chęć pokazania się światu bez przebrania, takimi, jakimi jesteśmy. To jest chęć bycia sobą w sposób, który nie spycha innych na drugi plan. (R. J. Paterson). Być asertywnym to być autentycznym w kontaktach z innymi ludźmi, pozwolić sobie na pokazywanie prawdziwej twarzy, uczuć, opinii. Jest to zaakceptowanie swoich słabości i odwaga w ujawnianiu ich wobec innych. To również zgoda na bycie nieracjonalnym i niekonsekwentnym. Idea asertywnego zachowania jest zbieżna z ideą aby relacje z innymi ludźmi, nie tylko w obliczu sytuacji konfliktowej, budować w oparciu o zasadę Wygrany -Wygrany. Stąd często wypływa rozróżnienie zachowań asertywnych od zachowań agresywnych i uległych.W roli menedżera spotkasz różnorodne wyzwania pozwalające odpowiedzieć na pytanie czy jestem asertywny?
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji z zakresu rozumienia emocji.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł II
Moduł III
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji z zakresu podejmowania decyzji.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I. Wprowadzenie. Strategie w podejmowaniu decyzji.
Moduł II. Zwiększenie trafności decyzji.
Moduł III. Gotowość do zadecydowania.
Moduł IV. Podsumowanie.
Asertywność nie polega na umiejętnym doborze masek. Oznacza budzenie w sobie odwagi do ich zrzucenia. Jest to chęć pokazania się światu bez przebrania, takimi, jakimi jesteśmy. To jest chęć bycia sobą w sposób, który nie spycha innych na drugi plan. (R. J. Paterson). Być asertywnym to być autentycznym w kontaktach z innymi ludźmi, pozwolić sobie na pokazywanie prawdziwej twarzy, uczuć, opinii. Jest to zaakceptowanie swoich słabości i odwaga w ujawnianiu ich wobec innych. To również zgoda na bycie nieracjonalnym i niekonsekwentnym. Idea asertywnego zachowania jest zbieżna z ideą aby relacje z innymi ludźmi, nie tylko w obliczu sytuacji konfliktowej, budować w oparciu o zasadę Wygrany -Wygrany. Stąd często wypływa rozróżnienie zachowań asertywnych od zachowań agresywnych i uległych.W roli menedżera spotkasz różnorodne wyzwania pozwalające odpowiedzieć na pytanie czy jestem asertywny?
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji z zakresu rozumienia emocji.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł IV
Moduł V
Moduł VI
Gdy sytuacja robi się niestabilna, nieprzewidywalna, wymyka się dotychczasowym sposobom działania, oczy całego zespołu, organizacji, ba… całego społeczeństwa zwracają się ku liderom: „Co z nami będzie?”, „Co mamy teraz robić?”, „Kiedy wszystko wróci do normy?” To ogromna presja, zwłaszcza że również lider musi stawić czoła nieznanemu i zarządzić sytuacją dla siebie nową. Niejednokrotnie po prostu nie zna odpowiedzi na wiele z tych zadawanych wprost lub adresowanych milcząco pytań.
Jak działać, by zachować autentyczność, spójność i skuteczność w roli lidera, odpowiadając jednocześnie na zupełnie nową sytuację zespołu i organizacji? Jak mądrze korzystać ze swojego autorytetu, nie ignorując potrzeb innych? Postaram się podczas tego spotkanie przybliżyć te mechanizmy psychologiczne, których rozumienie może być użyteczne dla lidera i wspierające go w przeprowadzaniu zespołu przez wzburzone morze zmian.
Szkolenie kierowane jest przede wszystkim do tych liderów, team leaderów, kierowników projektów i menedżerów średniego szczebla, którzy dostrzegają zmieniające się potrzeby ludzi w sytuacjach kryzysowych i chcą bardziej adekwatnie i profesjonalnie na nie odpowiadać.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Ramą i punktem wyjścia sesji facylitowanej będzie model rozwoju grupy Bruce’a Tuckmana, który zakłada, że grupa (zespół) przechodzi 5 etapów rozwoju – formowanie, ścieranie, normowanie, działanie i rozstanie. Choć głosy na temat słuszności i adekwatności tej koncepcji są podzielone, to my nie będziemy dzielić, tylko łączyć – teorię z praktyką i doświadczeniem uczestników, zwłaszcza w kontekście pracy rozproszonej i zwinnego podejścia do zarządzania. Niezależnie od tego, czy przyjmujemy model Tuckmana, czy też z nim polemizujemy, faktem jest, że zespoły się rozwijają, a ich potrzeby zmieniają. Menedżer, który chce je wspierać i wydobywać ich potencjał, powinien być świadomy procesów, jakie zachodzą w zespole i jego potrzeb, odpowiednio dostosować swoją komunikację i podjąć adekwatne działania.
Będziemy zastanawiać się, jak wspierać zespół na poszczególnych etapach jego rozwoju w 3 perspektywach:
Celem 3-godzinnej sesji facylitowanej jest określenie potrzeb zespołu na różnych etapach jego rozwoju i w różnych kontekstach pracy (stacjonarna, zdalna), określenie ról, jakie powinien pełnić menedżer w zależności od tego, jak rozwija się zespół oraz wypracowanie zestawu kluczowych działań, jakie może podejmować menedżer, by wzmacniać zespół i efektywną współpracę pomiędzy jego członkami.
Warsztat przeznaczony jest dla menedżerów oraz osób zarządzających lub pracujących z małymi i średniej wielkości zespołami, które chcą wiedzieć, jak zamienić teorię w praktykę oraz zbudować warsztat współpracy z zespołem oparty o sytuacje z życia wzięte.
Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy:
Agata Brataniec – przez 14 lat pracowała jako menedżer projektów i zespołów w MŚP, NGO i korporacjach. Przez ostatnie 6 lat związana z zespołami IT. Od 4 lat facylitatorka (facylituje sesje projektowe i strategiczne). Od niedawna – moderator Design Thinking. Współtworzy WSZECHwŚWIAT – społeczność absolwentów (trenerów, coachów, facylitatorów) Wszechnicy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Niedawno otworzyła swoją przestrzeń Powiew Możliwości. W pracy zespołowej najbardziej ceni różnorodność – charakterów, punktów widzenia, pomysłów. Wierzy, że każdy ma w sobie potencjał i moc możliwości, które wystarczy uwolnić.
Wszyscy jesteśmy kierownikami projektów i w obecnym scenariuszu wszyscy prędzej czy później będziemy musieli pracować online poza granicami, kulturami i pokoleniami.
W związku z globalizacją przedsiębiorstwa starają się tworzyć organizacje globalne i poszukują nowych rynków, a ludzie coraz częściej znajdują pracę w projektach transgranicznych. Może to stworzyć imperatyw dla ludzi z różnych kultur, aby stworzyć wzajemne zrozumienie i wspólne cele, które mogą z powodzeniem napędzać te projekty.
Jednak pracując w międzynarodowych zespołach, bardzo często spotykamy się z wyzwaniami związanymi z aspektami ludzkimi, takimi jak różne sposoby definiowania pojęć, postrzeganie czasu czy stosowane style komunikacji. Zdalne sposoby pracy zwiększają złożoność tej pracy.
Pracujesz w zespole międzynarodowym? Wkurzają Cię (czasem) Twoi współpracownicy? Zastanawiasz się dlaczego Ania dostarcza wszystko na ostatnią chwilę, a Georg bierze wszystko dosłownie? Dlaczego Ahmed tak dużo gada, a Ritwika wszystko załatwia przez Skype’a? Za to Martin wszystko musi mieć na mailu. No i jak tu nie zwariować?
Jeżeli chociaż na jedno pytanie odpowiedź brzmi “tak” to znaczy, że może to być warsztat dla Ciebie. Nie zwlekaj z rejestracją albowiem 17. osoba ląduje już na liście rezerwowej.
Celem warsztatu jest wypracowanie wspólnie z innymi uczestnikami zestawu dobrych praktyk i wskazówek do pracy w zespole bez granic, czyli inaczej mówiąc, stworzenie kompasu, który pozwoli Ci bezpiecznie przemierzać oceany międzynarodowej pracy projektowej.
Zapraszamy!
Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy:
Monika Guzek – trenerka międzykulturowa, facylitatorka, ekspertka marketingu i metod wsparcia sprzedaży, project manager, wykładowca, absolwentka Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ. Prowadzi projekty strategiczne, marketingowe, a także odpowiada za wdrażanie i adaptację produktów do wymagań rynków zagranicznych. Od 10 lat realizuje się w obszarze marketingu B2B i B2C, aktywnie wspierając działy handlowe w codziennej pracy, dostosowując metody wsparcia sprzedaży do lokalnych preferencji klientów. Posiada bogate doświadczenie międzynarodowe: pracowała w Polsce, Niemczech, Chinach i Indonezji a od roku dzieli swoje życie pomiędzy Polskę i Portugalię. Ukończyła Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze i Zarządzanie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Obecnie kontynuuje studia doktoranckie w Katedrze Zarządzania Międzynarodowego. Jest autorką licznych publikacji i prelekcji na konferencjach poświęconych zagadnieniom zarządzania międzykulturowego, pokoleniowego a także kulturowych uwarunkowań w biznesie międzynarodowym. W jej pracy naukowej podejmuje problematykę wpływu kultury narodowej na zarządzanie zasobami ludzkimi w przedsiębiorstwach międzynarodowych oraz wpływu różnic kulturowych na efektywność prowadzonych działań marketingowych. Członek Zarządu Stowarzyszenia Międzykulturowego SIETAR Polska, członek SIETAR Europa, Young SIETAR oraz EIBA.
Nie może się zdecydować gdzie zamieszkać, więc ostatnie 10 lat spędziła na walizkach.
Alicja Kuciel – konsultant biznesowy, trenerka, facylitatorka, absolwentka Szkoły Facylitatorów oraz Szkoły Trenerów Wszechnicy UJ. Najważniejszym elementem jej pracy są ludzie, ponieważ bez nich i ich zaangażowania, żaden projekt się nie uda. Od ponad 20 lat prowadzi i uczestniczy w różnego rodzaju projektach (od badań naukowych poprzez projekty typowo inżynierskie aż po korporacyjne projekty transformacyjne). Doświadczenie zawodowe szlifowała pracując w wielu sektorach – edukacyjnym, administracyjnym, biznesie, produkcji i inżynierii. Posiada certyfikację AgilePM® i AgileBA®. Ostatnie kilka lat spędziła w podróżach służbowych, biorąc udział lub prowadząc międzynarodowe projekty transformacyjne głównie z zakresu HR, ale nie tylko. Wie, że do Indii należy zabrać przynajmniej pół walizki ptasiego mleczka, a wracając kupić dodatkową walizkę, na tą całą herbatę, której nigdy za dużo. W wolnym czasie lubi robić research, pisać i robić sketchnotki. Czasami prowadzi sesje diversophy®. Wypija koszmarne ilości kawy.
Facylitacja graficzna ułatwia pracę grupową dzięki zastosowaniu różnych narzędzi wizualnych, prostych rysunków i interesujących flipchartów.
W trakcie spotkania uczestnicy dowiedzą się czym jest facylitacja graficzna i do czego może się przydać, a także od czego zacząć i jakich narzędzi używać. Przećwiczą proste ikony oraz schematy, nagłówki, ramki i dymki stosowane przy tworzeniu flipchartów, które mogą aktywizować i angażować zespoły w trakcie procesów grupowych.
Dla facylitatorów, trenerów, coachów, managerów i innych osób, które pracują z zespołami i chciałyby, żeby uczestnicy zachwycali się nie tylko merytoryką spotkania, ale także wyglądem flipchartów i notatek.
Anna Bednarz – nazywam się Anna Bednarz i jestem trenerką oraz facylitatorką. Od 13 lat pracuję w obszarze HR, prowadziłam m.in. szkolenia podnoszące kompetencje „miękkie”, natomiast po Szkole Facylitatorów odkryłam, że facylitacja to ogromny zbiór narzędzi i technik ułatwiających pracę z grupą, który naprawdę działa i przynosi świetne rezultaty. Fascynacja facylitacją graficzną jest kolejnym etapem, na którym skupiam się teraz najczęściej. Prowadzę szkolenia z myślenia wizualnego w biznesie, tworzę notatki graficzne do webinarów, szkoleń i podcastów zarówno w wersjach analogowych, jak i cyfrowych.
Przyszłość biznesu będzie zależeć od decyzji i działań podjętych już teraz oraz od tego, jak długo potrwa pandemia. Niektóre branże – tak, jak niektóre kraje – odczują jej skutki w większym stopniu. Jednak wszystkie firmy powinny poważnie rozważać najgorsze możliwe scenariusze, przyglądać się swoim modelom organizacyjnym oraz nie zapominać o tym nadużywanym w biznesie haśle: zwinność.
W tracie naszej sesji skupimy się na konsumentach i shopperach. Wspólnie odpowiemy na pytanie o to, jak pandemia wpływa na ich potrzeby i zachowania. Co się zmieniło na chwilę, co na stale, a co pozostało na bez zmian?
Określimy jak te zmiany przekładają się na atrakcyjność poszczególnych kategorii produktowych, typów usług, na relacje konsumentów z markami, rolę touchpointów i na potencjał innowacji.
A kiedy już zdecydujemy, które zjawiska są szczególnie istotne i trwałe, wtedy wypracujemy pakiet wskazówek, które będziemy mogli uwzględnić w naszych planach biznesowych i marketingowych.
Dorota Cudna-Sławińska – managerka, badaczka i facylitatorka. Z branżą marketingową związana od 2001. W trakcie blisko dwudziestoletniej pracy zawodowej zdobyła rozlegle doświadczanie w zakresie zarządzania, tworzenia rozwiązań badawczych, przekładania ich wyników na strategie i rozwiązania marketingowe. Certyfikowana facylitatorka, absolwentka Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ oraz członkini Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii.
Spotkania/wspólna praca on-line – w co czasem trudno uwierzyć – nie narodziły się w marcu 2020 w chwili, gdy nasz dotychczasowy świat został zamknięty. Były oczywiście w różnych formach obecne od lat. Jednak to właśnie sytuacja pandemii sprawiła, że stały się nie tylko czymś powszechnym, ale też zaczęły zawłaszczać nowe, do tej pory raczej przynależne aktywnościom offline obszary.
Często niezależnie od własnych preferencji i potrzeb zostaliśmy uczestnikami i uczestniczkami lub prowadzącymi różnego rodzaju aktywności on-line – od prostych spotkań po skomplikowane warsztaty strategiczne.
Zmiana offline na online to coś więcej niż kliknięcie myszki. Czy świetny facylitator offline równie dobrze sprawdzi się w wirtualnej przestrzeni? Facylitatorzy i trenerzy często mówią o konieczności nauczenia się nowego „języka grupy”, a dotychczas stosowane z powodzeniem metody pracy nie zawsze okazują się adekwatne „w onlinie” – wymagają modyfikacji lub poszukania nowych rozwiązań. Wyzwaniem staje się „tu i teraz” – zbudowanie i zintegrowanie grupy oraz koncentracja jej na wspólnym celu.
Facylitacja w przestrzeni on-line to też nowe możliwości rozwoju dla facylitatorów i korzyści dla uczestników.
Podczas sesji podzielimy się naszym doświadczeniem z facylitacji różnych procesów on-line i testowanymi w ich trakcie rozwiązaniami. Zaprosimy do doświadczenia różnych technik facylitacji, refleksji nad ich skutecznością oraz możliwościami wykorzystania w pracy uczestników i uczestniczek sesji.
Wszyscy, dla których facylitacja spotkań online stała się codziennością.
Dzięki udziałowi w warsztacie uczestniczki i uczestnicy:
Magdalena Tędziagolska i Katarzyna Haczewska-Wierzbicka – facylitatorki, absolwentki m.in. Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ oraz Engagement Course prowadzonego przez doświadczony facylitatorski duet Aleksandry Chodasz i Petera Duncana. W czasie lockdown’u bardzo intensywnie pracujące online: prowadzące badania rynkowe jak i warsztaty kreatywne i strategiczne.
Ramą warsztatu będzie case study pierwszego polskiego panelu obywatelskiego przeprowadzonego w formule on-line. Zespół, który miałam przyjemność współtworzyć, po pierwszym spotkaniu z mieszkańcami na sali plenarnej musiał przenieść cały proces panelu obywatelskiego do środowiska on-line. Dosyć szybko musieliśmy sobie odpowiedzieć na pytania: Jak pracować z setką osób, które mają podjąć wspólne decyzje i wypracować rekomendacje dla miasta? Jak uruchomić pozytywną energię i chęć zaangażowania się w 3 miesięczny proces on-line dla dużej grupy? Jak wdrożyć do pracy on-line osoby, które nie używają na co dzień komputerów? No i jak w formule on-line zadbać o relacje, emocje, zaangażowanie i deliberacje?
Podczas warsztatu będziemy się z grupą przyglądać w jaki sposób można pracować on-line z dużą grupą. Jak zadbać o pozytywną energię, sprawczość, dobre pomysły, wysokiej jakości wypracowane rekomendacje i elastyczne uczenie się prawie 100 osób, którzy reprezentowali wszystkie pokolenia od 18 do ponad 80 lat.
Porozmawiamy o wyzwaniach, o trudnościach, o zastosowanych strategiach, ale także o zaskoczeniach i momentach WOW, o wzruszeniach uczestników i okrzykach radości, gdy ich rekomendacje zostały przegłosowane.
To warsztat o doświadczeniu on-line, w którym prawie setka mieszkańców, grupa 5 facylitatorek i zespół koordynacyjny zrobili pierwszy krok do zmiany swojego miasta na lepsze.
Warsztat przeznaczony jest dla osób, które prowadzą lub chcą prowadzić projekty facylitacji on-line na dużej grupie. To spotkanie dla tych wszystkich, którzy poszukują narzędzi, procesów i doświadczeń grupowego podejmowania decyzji, grupowego tworzenia jakościowych decyzji i rekomendacji.
Dzięki udziałowi w warsztacie:
Katarzyna Ociepka-Miąsik – jestem doświadczoną facylitatorką, w tym procesów on-line, moderatorką Design Thinking, badaczką innowacji społecznych, konsultantką. Wspieram zespoły i organizacje w zakresie tworzenia strategii, tworzenia nowych produktów czy usług, podejmowania decyzji, szukania nowych dróg rozwoju. Badam wpływ społeczny. Współtworzyłam i prowadziłam pierwszy w Polsce panel obywatelski on-line dla Miasta Łodzi.Od zawsze pracuję z ludźmi. Nieustannie się uczę i oduczam, najlepiej czuję się na granicach, tam jest najciekawiej.
Metafora ułatwia nam nazywanie tego co czujemy, czego się obawiamy, co jest dla nas intuicyjne. Dzięki obrazom, które bezpośrednio nie są związane z omawianym tematem, możemy zajrzeć głębiej w nasz wewnętrzny świat, aby odkryć to co jest dla nas nieświadome. Karty metaforyczne to coraz bardziej popularne narzędzie wspierające prace indywidualną i grupową. Jest doskonałym rozwiązaniem, gdy chcemy uczestników zaprosić do wejścia w proces. Również kiedy kończymy pracę, metafora uławia nam zebranie myśli na podsumowanie tego co i jak się wydarzyło. Warto wzbogacić narzędziownik facylitatora o wybrane karty metaforyczne, które z pewnością wzmocnią poziom refleksji i wzbogacą formę spotkania.
Dla osób prowadzących spotkania grupowe (facylitacje, szkolenia, coachingi) oraz indywidualne (konsultacje, doradztwo, trening, coaching).
Czyli co w efekcie tego spotkania uczestnicy mogą uzyskać:
Małgorzata Mrug – trener biznesu, coach, konsultant biznesowy, konsultant kryzysowy, asesor, facylitator, mentor, współautorka aplikacji i serwisu MójTrener.edu.Jako trener biznesu, specjalizuje się w zagadnieniach praktyki menedżerskiej, zarządzania ludźmi, psychologicznych aspektów relacji interpersonalnych i efektywności osobistej oraz negocjacji. Jednocześnie realizuje działania doradcze; jest praktykiem w obszarach związanych z doradztwem menedżerskim, HR, sytuacyjnym, w zakresie organizacji szkoleń i doradztwem rozwojowym z wykorzystaniem Profili Indywidualnych Insights Discovery lub Extended DISC. Równolegle ze szkoleniami i usługami doradczymi, prowadzi procesy coachingowe w ramach coachingu menedżerskiego (executive coaching), coachingu narzędziowego (coaching on-the-job), coachingu rozwojowego (life coaching) i coachingu zespołowego (team coaching). Wspiera grupy w identyfikowaniu i rozwiązywaniu problemów metodą facylitacji.
Absolwentka Wydziału Nauk Społecznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Posiada uprawnienia pedagogiczne do kształcenia w zakresie wiedzy o społeczeństwie i przedsiębiorczości. Podyplomowo wykształcona w zakresie psychologii zarządzania, mediacji i negocjacji oraz zarządzania wartością klienta. Ukończyła Akademię Trenera na WSB w Poznaniu. Certyfikowany coach ICC. Akredytowany konsultant Insights Discovery, Insights Navigator, Discovery Full Circle, Extended DISC oraz TTI Success Insights. Trener zarządzania projektami w metodyce TenStep™.
Podczas webinaru wskażę, jak w optymalny sposób wykorzystać potencjał i zaangażowanie, aby zrealizować cel spotkania. Przekonasz się, o co warto zadbać podczas prowadzenia spotkania oraz jakie narzędzia będą Cię w tym wspierały. Pokażę Ci, jakie obszary należy wziąć pod uwagę, aby spotkanie rzeczywiście było facylitowane, czyli bazujące na zasobach uczestników, którzy się na nim pojawili.
Dla członków zespołów oraz liderów, którzy chcą mieć wpływ na osiąganie celów organizowanych spotkań.
Uczestnicy:
Marta Sosińska – Facylitator, Ekspert HR z firmy ProUp Solutions sp. z o.o.Od 11 lat związana z zarządzaniem zasobami ludzkimi w organizacjach na stanowiskach HR Biznes Partnera, czy specjalisty w obszarze HR. Trener biznesu w firmie ProUp Solutions, gdzie realizuje projekty rozwojowe oraz procesy facylitacyjne dla biznesu. Miłośniczka wykorzystywania nowych technologii w rozwoju pracowników.ProUp Solutions sp. z o.o. – specjalizujemy się w dostarczaniu klientom skutecznych rozwiązań dla rozwoju organizacji poprzez procesy rozwojowe dedykowane kadrze zarządzającej, menedżerom wyższego i średniego szczebla oraz zespołom pracowniczym. Wspieramy w rozwoju kompetencji menedżerskich, liderskich i przywódczych oraz budowaniu efektywnych zespołów.
W dzisiejszych czasach wachlarz wymagań dotyczący umiejętności kadr zarządzających jest bardzo szeroki. Z jednej strony oczekuje się od nich fachowych i metodycznych umiejętności, a z drugiej zdolności do refleksji i empatycznego podejścia do pracowników. Przyszłością zarządzania są kompetentne zespoły oraz samoorganizujący się ludzie, dlatego konieczne jest otwarte podejście do kierowania pracownikami. Ważną rolę sprawuje tutaj zagadnienie współdzielenia odpowiedzialności. Dotyczy to zarówno całych zespołów, jak również ich kierowników. Im bardziej pozwalamy zespołowi brać udział w różnych procesach, tym większą osiągamy przejrzystość i zrozumienie. Pracownicy widzą sens podejmowanych decyzji, zlecanych zadań, a także chętniej realizują wspólny plan. Jednym ze sposobów wsparcia współczesnych menadżerów jest zwiększenie wpływu i autonomii wśród członków ich zespołu. To dzięki takiemu podejściu można współdzielić lub całkowicie oddać odpowiedzialność za podejmowane działania. Jeżeli zaangażujemy pracowników do współtworzenia procesów pracy, to mamy szansę skorzystać z umiejętności oraz wiedzy otaczających nas ludzi.
By jak najefektywniej podjąć temat wspierania pracowników w podejmowaniu odpowiedzialności spotkanie będzie mieć charakter sesji facylitowanej.
Dla menadżerów, pracowników HR pracujących z zespołami, którzy poszukują nowych form wsparcia ich pracowników, oraz do wszystkich osób, które są zainteresowane tematem.
Żaneta Lipiec-Goj – jestem coachem, facylitatorem, trenerem i entuzjastką komunikacji empatycznej. Mam wieloletnie doświadczenie menadżerskie, dzięki czemu posiadam szerokie kompetencje w motywowaniu i rozwijaniu ludzi. Pasjonuje mnie praca z grupą i wydobywanie z niej potencjału. Prowadzę warsztaty rozwojowe w oparciu o filozofię NVC. Wierzę w siłę zespołu i potęgę „ Głaskologii” Miłosza Brzezińskiego.
Jeśli szukasz odpowiedzi na takie pytania:
Jak sprawić, żeby ludzie dalej czuli się częścią zespołu, gdy nie pracują w jednej przestrzeni?
Jak zadbać o zaangażowanie ludzi podczas pracy zdalnej?
Jak angażować ludzi w szukanie wspólnie nowych rozwiązań?
Jak urozmaicić pracę zdalną?
Jak zamienić zmęczenie on-linami w zaciekawienie i ponowne włączenie uwagi zespołu?
to zapraszamy Cię na nasz warsztat.
Odpowiedzią może być facylitacja – narzędzie, które warto dodać do swojego przybornika szefa. Podczas 2,5 godzinnego warsztatu będziesz miał możliwość doświadczyć tego rodzaju pracy pod okiem dwóch doświadczonych trenerek i facylitatorek.
Aldona Kłobska – Erickson Proffesional Coach, Trener biznesu, certyfikacje: #Insights Discovery# Situational Self Leadership Ken Blanchard#, Trener przywództwa systemowego SPOCO#, Facylitator, Konsultant, Absolwent Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ, CSR Spiker, Współproducent Festiwalu filmów odpowiedzialnych www.17celow.pl. Uwielbia sprzedawać i być ambasadorem – zrównoważony rozwój i promowanie pracy facylitacyjnej są jej bardzo bliskie, bo służą zaangażowaniu uczestników. Współtworzy Pracownię terapii i rozwoju osobistego Proarche www.proarche.pl. Prowadzi firmę zajmującą się rozwojem pracowników, której motto przewodnie to „Polubisz poniedziałki”. Należy do społeczności EI-SPOCO – społeczności trenerów i coachów.
Joanna Gawlik-Dziadoń – Jestem praktykiem biznesu – mam na swoim koncie ponad 10 lat doświadczenia na różnych szczeblach zarządzania w międzynarodowej korporacji. Jestem akredytowanym coachem ICC, trenerem biznesu i mentorem, głównie w środowisku biznesowym. Specjalizuję się w temacie przywództwa i budowania efektywnych zespołów, w oparciu o mocne strony, korzystając z narzędzia psychometrycznego FRIS®.. Wspieram po partnersku osoby zdążające odważnie do swojego sukcesu, w oparciu o wartości i poczucie sensu. Pracuję z firmami, które chcą rozwijać się, wykorzystując potencjał i zaangażowanie pracowników. Jestem również facylitatorem Action Learning. To metoda pracy zespołowej, polegająca na poszukiwaniu rozwiązań dla rzeczywistych problemów i wyzwań jakie uczestnikom stawia codzienna praca.
Doświadczenie radykalnej zmiany wywołanej pandemią było powszechne. Sprawiło, że ludzie i firmy zaczęły funkcjonować w zupełnie nowych realiach rynkowych, nasyconych nieprzewidywalnością zdarzeń. Przyspieszają zmiany technologiczne, następują zmiany społeczne, przekształcają się warunki pracy.
Jak za tą przemianą podążają organizacje? Co aktualnie jest ważne dla dobrej kondycji firmy i ludzi w niej pracujących? Kryzys i nieprzewidywalność prowokuje do oddania władzy w ręce silnych liderów. Czy jednak są oni w stanie zmierzyć się samotnie ze zmianami, które nadchodzą?
Być może jest to właśnie ten moment, w którym organizacja szczególnie potrzebuje uruchomienia potencjału ludzi w niej pracujących? Czy zatem to czas i miejsce na facylitację?
Opierając się na wnioskach raportu Wszechnicy UJ z badań jakościowych prowadzonych przed VI Konferencją Ucząca się Organizacja zapraszamy do udziału w spotkaniu o tym, jak facylitacja może wspierać organizacje podczas dynamicznych warunków działania.
Dzięki udziałowi w spotkaniu:
Maciej Kocurek – Prowadzę szkolenia i procesy mentoringowe dla menedżerów. Szkolę i doradzam HR w obszarze diagnozy potrzeb i projektowania programów rozwojowych. Jestem konsultantem projektów wdrażających zmianę organizacyjną. Można mnie spotkać na warsztatach Wszechnicy UJ z cyklu Know How Bites, na które zapraszam. Prowadzę także sesje facylitacyjne i jestem Prezesem Zarządu Wszechnicy UJ.
Aneta Marek – Odpowiadam za kontakt i budowanie relacji z klientami organizacyjnymi Wszechnicy UJ. Projektuję i wspieram firmy w wyborze programów rozwojowych najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. Zarządzam portfelem projektów szkoleniowo-doradczych i zaangażowaniem projektowym członków zespołu konsultantów. Pracuję z klientami w roli konsultanta, trenera oraz facylitatora.
Dla wielu osób słowo facylitacja wciąż brzmi nieco tajemniczo ? a jeszcze bardziej mgliste jest wyobrażenie, czego można się uczyć w Szkole Facylitatorów przez aż 11 dni ? W trakcie naszego webinaru spotkacie się z Iwoną Sołtysińską i Tomkiem Cichockim – dwójką praktykujących facylitatorów, członków International Association of Facilitators, którzy wchodzą w skład zespołu trenerskiego naszej Szkoły Facylitatorów. Będzie okazja, by bezpośrednio od nich usłyszeć o wykorzystaniu facylitacji w różnych rolach i kontekstach i poznać główne założenia programu Szkoły. Będzie również okazja do zadawania pytań.
Uczestnicy webinaru:
Iwona Sołtysińska – Odpowiadam za tworzenie i kierownictwo merytoryczne kompleksowych projektów szkoleniowo-doradczych dla klientów organizacyjnych. Współtworzę standardy kształcenia dla profesjonalistów zajmujących się edukacją i rozwojem osób dorosłych. Prowadzę indywidualny i zespołowy coaching oraz facylitację procesów zespołowego rozwiązywania problemów.
Tomasz Cichocki – Prowadzę zajęcia w Szkole Facylitatorów. Tematy, którymi tam się zajmuję to facylitowanie planowania, podejmowania decyzji i wymiany wiedzy. Dzielę się także doświadczeniem w prowadzeniu facylitacji online oraz prowadzeniem szkoleń online. Pomagam zespołom funkcjonującym w sposób rozproszony uzgodnić zasady i kanały komunikacji.
Bazując na modelu Sytuacyjnego Zarządzania można wypracować użyteczne i proste schematy prowadzenia rozmów delegujących i monitorujących z pracownikami o różnym poziomie kompetencji.
Program uwzględnia specyfikę zarządzania w warunkach zdalnych, zawiera przegląd użytecznych narzędzi do zdalnego monitorowania postępów w realizacji zadań.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I: Specyfika delegowania w warunkach zdalnych:
Moduł II: Rozmowa delegująca:
Moduł III: Narzędzia monitorowania pracy zdalnej:
Po kilku miesiącach pracy zdalnej każdy z nas poradził już sobie w jakiś sposób ze zorganizowaniem domowego biura i wypracowaniem sposobu na pogodzenie pracy z innymi wykonywanymi zadaniami.
Nie wszystkie rozwiązania działają równie dobrze – czasami, aby utrzymać efektywność inwestujemy znacznie więcej czasu i wysiłku. Nie musi tak być. Praca zdalna może być tak samo lub bardziej efektywna jak praca w biurze; często wymaga jednak innej strategii. Program efektywność osobista to szansa na przyjrzenie się dotychczas wypracowanym nawykom i rozpoczęcie pracy nad tymi, które watro zmienić.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I: Wyzwania pracy zdalnej:
Moduł II: Warunki efektywności:
Moduł III: Zarządzanie uwagą:
Moduł IV: Przygotowanie do zmiany nawyków:
Zarządzając zespołem zdalnie, przełożony ma znacznie mniej okazji aby na bieżąco reagować na emocje rodzące się zarówno w zespole, jak i u poszczególnych pracowników. Trudniej jest te emocje spostrzec oraz odpowiednio nazwać. Jednocześnie mają one zasadniczy wpływ na samopoczucie członków zespołu, atmosferę pracy i efektywność w wykonywaniu zadań.
Przedstawiony program skupia uwagę liderów wokół znaczenia emocji w codziennej pracy zespołu i proponuje rozwiązania pozwalające uwzględniać emocje w trybie pracy zdalnej.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I: Emocje w moim zespole (wsparcie zespołu)
Moduł II: Moje emocje i mój stres
Moduł III: Wsparcie pracownika
Głównym zadaniem menedżera w warunkach kryzysu lub intensywnej zmiany jest stworzenie swojemu zespołowi bezpiecznych warunków dla efektywnej pracy.
Potrzebne jest określenie ram w jakich mają funkcjonować ludzie pracując w zupełnie nowych warunkach. Wymaga to jednak: uświadomienia sobie potrzeb członków zespołu i oczekiwań organizacji oraz stworzenia własnego pomysłu na funkcjonowanie zespołu w tym kontekście.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji z zakresu podejmowania decyzji.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I: Jaki dziś powinien być menedżer?
Moduł II: Z czym nie radzi sobie zespół podczas pracy zdalnej?
Moduł III: Mój pomysł na zespół:
Spotkania online bywają łatwiejsze do prowadzenia niż ich „trójwymiarowe” odpowiedniki. Uczestnicy pojawiają się bardziej punktualnie, rozmowa częściej podąża za agendą; łatwiej o rozesłanie wszystkim podsumowania.
Wszystko zmienia się jednak, gdy próbujemy wyjść poza sprawy czysto operacyjne. Zaangażowanie uczestników w głębszą dyskusję, wspólne podjęcie decyzji czy opracowanie twórczego rozwiązania dla powtarzającego się problemu wymaga przemyślanej strategii i zmiany sprawdzających się dotychczas nawyków. Prowadzenie spotkań online: przyspiesza tę zmianę i pomaga wprowadzić ją mniejszym kosztem.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami, zainteresowanych rozwojem kompetencji z zakresu prowadzenia spotkań online.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I: Utrzymanie koncentracji i gromadzenie opinii:
Moduł II: Organizacja dyskusji i podejmowanie decyzji:
Moduł III: Planowanie sesji problemowych:
Głównym zadaniem menedżera w warunkach kryzysu lub intensywnej zmiany jest stworzenie swojemu zespołowi bezpiecznych warunków dla efektywnej pracy. Pandemia, kryzys gospodarczy nią spowodowany oraz konieczność adaptacji do warunków pracy zdalnej stanowią spore wyzwanie dla efektywnego działania zespołu.
W takiej sytuacji potrzebne jest określenie ram w jakich mają funkcjonować ludzie pracując w zupełnie nowych warunkach. Wymaga to jednak: uświadomienia sobie potrzeb członków zespołu, oczekiwań organizacji oraz stworzenia własnego pomysłu na funkcjonowanie zespołu w tym kontekście.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla, poszukujących nowego sposobu organizacji pracy zespołu działającego w warunkach zdalnych.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I: Z czym nie radzi sobie zespół podczas pracy zdalnej?
Moduł II: Oczekiwania wobec menedżera.
Moduł III: Mój pomysł na zespół.
Każda organizacja to żywy organizm, który na co dzień potrzebuje wsparcia. Jednym z najważniejszych fundamentów zdrowej organizacji są ludzie i ich relacje. Wiele firm już to sobie uświadomiło i poszukuje możliwych do wdrożenia sposobów lepszego kontaktu z pracownikami. Niezbędnym elementem w tym obszarze jest wzajemne traktowanie się z szacunkiem i uznaniem przełożonego i pracownika, dlatego do utrzymania dobrostanu w firmie jest potrzebna konstruktywna rozmowa.
W trakcie spotkania będziemy zastanawiać się:
By jak najefektywniej podjąć powyższy temat, spotkanie będzie mieć charakter 3 godzinnej sesji facylitowanej.
Dla menadżerów, pracowników HR pracujących z zespołami, którzy poszukują nowych form wsparcia ich pracowników, oraz do wszystkich osób, które są zainteresowane tematem.
Żaneta Lipiec-Goj – jestem coachem, facylitatorem, trenerem komunikacji empatycznej. Wspieram w budowaniu satysfakcjonującego życia i dobrych relacji, prywatnych i zawodowych. Inspiruję do bycia w zgodzie ze sobą oraz otwartości na perspektywę innych osób. Mam wieloletnie doświadczenie menadżerskie, dzięki czemu posiadam szerokie kompetencje w motywowaniu i rozwijaniu ludzi. Pasjonuje mnie praca z grupą i wydobywanie z niej potencjału. Prowadzę warsztaty rozwojowe w oparciu o filozofię NVC . Wierzę w siłę zespołu i potęgę „ Głaskologii” Miłosza Brzezińskiego.
Użyta w tytule metafora nawiązuje do potrzeby przynależności, która po podstawowych potrzebach ludzkich, czyli fizjologicznych czy bezpieczeństwa, jest kolejną ważną do zaspokojenia.
Tę kolejność zaspakajania potrzeb obserwowaliśmy i obserwujemy w czasie pandemii. Kiedy zamknęliśmy się w domach i odizolowaliśmy od innych, szukając bezpieczeństwa, okazało się, że brakuje nam przynależności.
Być może wcześniej ją realizowaliśmy w pracy, a być może nie.
Przecież potrzebę przynależności można realizować nie tylko w pracy, a media społecznościowe i łączenie się na nich w rozmaite grupy, podgrupy jest na to znakomitym dowodem. Każdy z nas chce mieć swoje plemię.
Plemię potrzebuje swojej, wyraźnej zaznaczonej, przestrzeni i wspólnego kodeksu zachowań, który go wyróżnia od innych.
Przed pandemią tę rolę pełniły miejsca pracy, w których wspólnie się spotykaliśmy i kształtowaliśmy naszą odrębność i wyjątkowość.
W świecie on-line te granice się rozmyły, miejsce pracy dla każdego wygląda inaczej, w zależności od jego warunków życiowych.
Jak zatem budować przynależność do grupy w której pracujemy – oto pytanie osób dbających o relację, atmosferę, ale i efektywność w organizacjach.
Jak sprawić, żeby pracownicy wciąż czuli się częścią organizacji, nie tylko wykonawcami zleceń?
Podczas warsztatu przyjrzymy się sposobom budowania przynależności, a także temu, do czego jest ona potrzebna. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie: po co pracownikowi utożsamianie się z firmą – czy nadal ma to znaczenie, czy jest jakąś mrzonką ze starych czasów?
Wspólnie poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:
Joanna Gawlik-Dziadoń – coach indywidualny i zespołowy, z akredytacją ICC, trener, facylitator, mentor Fundacji Firm Rodzinnych. Wspieram organizacje w stawaniu się lepszym miejscem do rozwoju dla tworzących je ludzi; zespoły w uzyskiwaniu efektu synergii: liderów w podnoszeniu swoich umiejętności zarządzania i tworzenia takich warunków pracy dla swoich ludzi, które wydobędą cały ich potencjał.
Aldona Kłobska – obecnie pracuję zdalnie jako HRbusiness Partner na region Bliskiego Wschodu. Jestem Coachem, Trenerem, a także Facylitatorem – nauki tych 3 ról pobierałam we Wszechnicy UJ. W swojej pracy chcę przekonać pracowników, aby polubili poniedziałki. Uważam się również za społecznika – współtworzę Festiwal filmów odpowiedzialnych 17celów www.17celow.pl Prowadzę firmę Lokomotywacja www.lokomotywacja.pl oraz współprowadzę Pracownię Rozwoju i terapii Proarche www.proarche.pl
Zmiana stała się nieodłącznym elementem naszej rzeczywistości, czy tego chcemy, czy nie, czy mamy na to naszą wewnętrzną zgodę, czy nie. Z jednej strony pragniemy stabilizacji, spokoju i bezpieczeństwa, z drugiej – wiemy, że zmiana, choć często narusza te potrzeby, przynosi rozwój, pozwala budować nową jakość.
Jak pracować z zespołem, stacjonarnie lub zdalnie, by pomóc mu odnaleźć się i rozwinąć w zmianie organizacyjnej?
Eksperci zgodnie twierdzą, że zdrowe organizacje to m.in. takie, które dają pracownikom poczucie wpływu, możliwość zaangażowania i współtworzenia zarówno środowiska pracy i kultury organizacyjnej, jak i codziennych inicjatyw. Co jednak, kiedy „wszystko” się zmienia? Kiedy trzeba pożegnać dotychczasowe praktyki i otworzyć się na nowe? Jak znaleźć w tym procesie miejsce dla siebie?
Będziemy pracować w oparciu o model Roberta Dilts’a, który wykorzystamy jako narzędzie pracy zespołowej. W oparciu o ten model zdefiniujemy, czym dla nas – jako zespołu – jest ta konkretna zmiana, przez którą przechodzimy i co w związku z tym możemy zrobić. Na czas naszej sesji będziemy takim właśnie zespołem przechodzącym przez zmianę.
Celem 3-godzinnej sesji facylitowanej jest poznanie praktycznego zastosowania modelu Diltsa w pracy zespołowej nad zmianą i doświadczenie, jak w praktyce może wyglądać warsztat z zespołem.
Warsztat przeznaczony jest dla menedżerów, team leaderów, HR Business Partnerów oraz osób zarządzających lub pracujących z małymi i średniej wielkości zespołami, które po pierwsze chcą budować zdrowe środowisko pracy, w którym potrzeby pracownika są ważne, a po drugie – poznać narzędzie i sposób pracy, dzięki któremu można konstruktywnie pomóc zespołowi odnaleźć się w zmianie.
Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy:
Agata Brataniec – przez 15 lat pracowała jako menedżer projektów i zespołów w MŚP, NGO i korporacjach. Przez 6 lat związana z zespołami IT. Od 5 lat facylitatorka (facylituje sesje projektowe i strategiczne). Trenerka biznesu i moderatorka Design Thinking. Pomaga organizacjom i ich pracownikom przechodzić przez zmianę. Założycielka przestrzeni rozwojowej Powiew Możliwości. W pracy zespołowej najbardziej ceni różnorodność – charakterów, punktów widzenia, pomysłów. Wierzy, że każdy ma w sobie potencjał i moc możliwości, które wystarczy uwolnić.
Zdrowa organizacja to taka organizacja która rozpoznaje jak ważną rolę odgrywa odpoczynek w życiu każdego człowieka. Wdraża dobre praktyki, uwzględnia indywidualne potrzeby pracowników, jest zwinna i elastyczna. Ale zdrowa organizacja to przede wszystkim zdrowi, wypoczęci ludzie.
Czy Ty zdajesz sobie sprawę jak ważny jest odpoczynek w Twoim życiu? Czy rozumiesz jak z tego wypoczywania wynieść energię i motywację, nie tylko do pracy, ale również do życia?
Zapraszamy na warsztat częściowo facylitowany, w którym pochylimy się wspólnie nad tym jak my sami zarządzamy swoim czasem, energią i wypoczynkiem i jak to może się przekładać na naszą pracę, organizację, w której jesteśmy czy również na nasze życie prywatne.
Pracujesz na co dzień w dużej organizacji i już nie masz sił ogarniać? A może pracujesz na swoim i też Cię wszystko przytłacza? A może właśnie ogarniasz i czujesz, że żyjesz pełnią życia? Ten warsztat jest i dla Ciebie i dla Ciebie, bo wspólnie odkryjemy, co działa, a co nie działa, oraz zajmiemy się tym jak wypoczywać, żeby potem się chciało.
Podczas warsztatu:
Alicja Kuciel – konsultantka biznesu, trenerka, facylitatorka, absolwentka Szkoły Facylitatorów oraz Szkoły Trenerów Wszechnicy UJ. Najważniejszym elementem jej pracy są ludzie, ponieważ bez nich i ich zaangażowania, żaden projekt się nie uda. Od ponad 20 lat prowadzi i uczestniczy w różnego rodzaju projektach (od badań naukowych poprzez projekty typowo inżynierskie aż po korporacyjne projekty transformacyjne). Doświadczenie zawodowe szlifowała pracując w wielu sektorach – edukacyjnym, administracyjnym, biznesie, produkcji i inżynierii. Ostatnie kilka lat spędziła w podróżach służbowych, biorąc udział lub prowadząc międzynarodowe projekty transformacyjne głównie z zakresu HR, ale nie tylko.
Monika Guzek – trenerka międzykulturowa, facylitatorka, ekspertka marketingu i metod wsparcia sprzedaży, project manager, wykładowca, absolwentka Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ. Prowadzi projekty strategiczne, marketingowe, a także odpowiada za wdrażanie i adaptację produktów do wymagań rynków zagranicznych. Od 10 lat realizuje się w obszarze marketingu B2B i B2C, aktywnie wspierając działy handlowe w codziennej pracy, dostosowując metody wsparcia sprzedaży do lokalnych preferencji klientów. Posiada bogate doświadczenie międzynarodowe: pracowała w Polsce, Niemczech, Chinach i Indonezji. Członek Zarządu Stowarzyszenia Międzykulturowego SIETAR Polska, członek SIETAR Europa, Young SIETAR oraz EIBA.
To, że żyjemy w czasach niezwykle intensywnych zmian, za którymi nadążają tylko najbardziej zwinne i elastyczne organizacje, wiemy już od dawna. Ostatnie miesiące dodatkowo pokazały, jak ważne jest przemyślenie na nowo modeli biznesowych, by w zaskakujących warunkach być gotowym na sprawne przekierowanie działań na nowe tory, pozwalające nie tylko przetrwać ale również z większym spokojem patrzeć w przyszłość. Tempo zmian, niezbędna szybkość reakcji, koncentracja na walce tu i teraz często odbierają możliwość systematycznej i wnikliwej refleksji nad tym, w jakim kierunku zmierzamy w dłuższej perspektywie. Jakie ponosimy koszty a jakie zyski czerpiemy z podążania w określonym kierunku? Czy wszystkie nasze działania są świadome i oparte na przemyślanych decyzjach? Spotkanie, które proponujemy będzie okazją do refleksji nad tym dokąd zmierzamy i jak możemy wpływać na kształt naszych organizacji, dbając o to, co najbardziej fundamentalne – zdrowie.
Zapraszamy przedstawicieli działów HR, menedżerów i liderów oraz osoby odpowiedzialne w swoich organizacjach za kształtowanie kultury organizacyjnej.
Magdalena Pęcak – We Wszechnicy UJ wspieram klientów indywidualnych, głównie trenerów, facylitatorów i menedżerów, w wyborze programów szkoleniowych adekwatnych do pełnionych ról zawodowych. Odpowiadam również za kontakt i budowanie relacji z organizacjami oraz przygotowywanie ofert programów rozwojowych. Prowadzę szkolenia, sesje facylitacyjne i coachingowe.
Aneta Marek – Odpowiadam za kontakt i budowanie relacji z klientami organizacyjnymi Wszechnicy UJ. Projektuję i wspieram firmy w wyborze programów rozwojowych najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. Zarządzam portfelem projektów szkoleniowo-doradczych i zaangażowaniem projektowym członków zespołu konsultantów. Pracuję z klientami w roli konsultanta, trenera oraz facylitatora.
Mam radzić sobie z zarządzaniem ludźmi w zupełnie nowym środowisku. Dowozić wynik pomimo zmiennych warunków i ciągle modyfikowanych celów. Nadążać za oczekiwaniami klientów, które kreuje nowa rzeczywistość. Przy tym wszystkim rotuje mi zespół i nie mam kim pracować, a moi ludzie oczekują ode mnie sporych pokładów empatii i zrozumienia tego, że trudno im się zaadoptować do pracy w nowych warunkach. Bo mnie jest łatwo…. Gdzie się nie obejrzę, z każdej strony jestem w… kłopocie.
Jeżeli masz podobne doświadczenia zapraszamy na spotkanie facylitowane poświęcone analizie trudnych sytuacji w pracy menedżera. Prawdopodobnie nie dowiesz się na nim, że świat jest piękny, a wyzwania, z którymi sobie radzisz są proste do rozwiązania. Przekonasz się jednak, że nie tylko Ty się z nimi mierzysz; wymienisz się doświadczeniami, obawami, ryzkami, a także konkretnymi, prostymi do wdrożenia rekomendacjami.
Spotkanie poświęcone będzie analizie case study uczestników, dlatego przyjdź na nie z własnym „kejsem” – trudną sytuacją menedżerską dotyczącą zarządzania zespołem. Rekomendacje i myśli wokół niej odbiją wszyscy uczestnicy spotkania.
Warsztat można traktować jako przykład narzędzia do inspirowania procesów wymiany wiedzy i wewnętrznego uczenia się od siebie nawzajem w organizacjach.
Warsztat przeznaczony jest dla menedżerów, team leaderów, kierowników projektów – wszystkich osób, zarządzających zespołami, które gotowe są podzielić się własnym case study oraz wymieniać się rekomendacjami i doświadczeniami.
Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy:
Maciej Kocurek – Prowadzę szkolenia i procesy mentoringowe dla menedżerów. Szkolę i doradzam HR w obszarze diagnozy potrzeb i projektowania programów rozwojowych. Jestem konsultantem projektów wdrażających zmianę organizacyjną. Można mnie spotkać na warsztatach Wszechnicy UJ z cyklu Know How Bites, na które zapraszam. Prowadzę także sesje facylitacyjne i jestem Prezesem Zarządu Wszechnicy UJ.
Dlaczego facylitacja wciąż zyskuje na znaczeniu? Jak ta forma pracy sprawdza się w aktualnych realiach? Ostatnie miesiące pokazały, jak istotny jest dialog w organizacji, zespołowe rozwiązywanie pojawiających się problemów, wspólne podejmowanie wyzwań i tworzenie warunków pracy sprzyjających dbaniu o siebie, organizację i otoczenie. Facylitacja z powodzenie może wspierać ten dialog.
Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy:
Monika Gąsienica – przygotowuję i prowadzę kompleksowe projekty szkoleniowe; uczestniczę w projektach doradczych dotyczących przywództwa i zarządzania kompetencjami. Jestem konsultantem kluczowych klientów – zapewniam spójność realizowanych dla nich usług z długofalową strategią rozwoju organizacji. Obszary mojej specjalizacji szkoleniowej to facylitacja, kompetencje trenerskie, zarządzanie procesami rozwoju pracowników i kierowanie ludźmi – w szczególności budowanie i organizacja pracy zespołu.
No i jak tu teraz szkolić tych ludzi? Może hybrydowe szkolenia – część osób na sali, a część z domu, widocznych na ekranach? Potrzebna obrotowa kamera i dobre udźwiękowienie, ale czy trener to udźwignie i co z dynamiką grupy? A może jednak zdalnie? – ale jak nie włączą kamery i równocześnie odpisują na maile to raczej efekty będą słabe. To może wróćmy do stacjonarnych, przecież tyle ludzi się zaszczepiło, ale nie wszystkim chce się przyjeżdżać i nagle te stacjonarne zrobiły się jakieś takie… za długie.
Jeżeli tego typu dylematy towarzyszą Ci w codziennej pracy, zapraszamy na warsztat facylitowany poświęcony mapowaniu form uczenia się pracowników, które stosowane są obecnie w organizacjach. Chciałoby się poszukać gotowych i sprawdzonych odpowiedzi na pytane o efektywne formy uczenia się, ale chyba ich po prostu nie ma. Dlatego porozmawiajmy na ten temat, wyjdźmy poza własne podwórko, podzielmy się własnymi doświadczeniami i z zaciekawieniem posłuchajmy jak to robią inni.
Warsztat przeznaczony jest dla specjalistów L&D, pracowników działów HR, HR Business Partnerów oraz wszystkich osób odpowiedzialnych za rozwój pracowników w organizacjach, a w szczególności za projektowanie form rozwojowych stosowanych w firmach.
Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy:
Maciej Kocurek – Prowadzę szkolenia i procesy mentoringowe dla menedżerów. Szkolę i doradzam HR w obszarze diagnozy potrzeb i projektowania programów rozwojowych. Jestem konsultantem projektów wdrażających zmianę organizacyjną. Można mnie spotkać na warsztatach Wszechnicy UJ z cyklu Know How Bites, na które zapraszam. Prowadzę także sesje facylitacyjne i jestem Prezesem Zarządu Wszechnicy UJ.
Jesienią 2018 r. Wszechnica UJ przeprowadziła serię warsztatów, podczas których staraliśmy się dociec jakie są oczekiwania pracowników wobec kultury organizacyjnej. Efektem tego, zakrojonego na szeroką skalę badania był raport „Organizacja w okresie dojrzewania. Jakiej kultury organizacyjnej potrzebują pracownicy?”, gdzie obok oczekiwań ludzi wobec kultury ich miejsca pracy, zaproponowano sześć alternatywnych wartości, na których oprzeć można kształtowanie kultury organizacyjnej.
Podczas tworzenia raportu towarzyszyła nam myśl, że być może jesteśmy w momencie, w którym polskie organizacje przechodzą swoisty okres dojrzewania. Zakończył się bowiem, trwający ponad 30 lat etap transformacji i „doganiania Zachodu”, charakteryzujący się koncentracją na przetrwaniu i maksymalizacji wyniku finansowego. Zakończył się nawet jeśli Zachodu nie dogoniliśmy, ponieważ wchodzące na rynek pracy pokolenia nie mają już takiej potrzeby.
Okres dojrzewania wiąże się z określeniem własnej tożsamości, wyborem wartości, którymi będziemy kierować się w dorosłym życiu. W przypadku firm wiąże się z odejściem od perspektywy wyniku jako jedynego kryterium dla oceny własnej efektywności i poczucia satysfakcji. Wymaga zdecydowania się na coś, co uczyni je wyjątkowymi, co nada im określony charakter. Okazało się bowiem, że atrakcyjne dla ludzi stają się organizacje, „które są jakieś – mają wyrazisty charakter i gromadzą wokół siebie ludzi, którzy nie tyle zaakceptowali warunki świadczenia pracy, co postanowili dołączyć do jakiejś społeczności”.
Oczywistym wydaje się pytanie na ile konkluzje naszego raportu zweryfikowała zmiana spowodowana pandemią? A jeśli zweryfikowała to w jaki sposób?
Podczas warsztatu zapraszamy was do poszukiwania odpowiedzi na pytanie jakiej kultury organizacyjnej potrzebują firmy w erze nowej normalności? W oparciu o co budować tożsamość organizacji w okresie ciągłej zmiany, pracy zdalnej i rozproszenia pracowników?
Na warsztat zapraszamy menedżerów, specjalistów HR, HR Bussines Partnerów, osoby zarządzające zespołami i organizacjami oraz wszystkich, którzy są odpowiedzialni za kształtowanie kultury organizacyjnej.
Dzięki uczestnictwie w warsztacie uczestnicy:
Transformacji przemysłu i zmianom technologicznym towarzyszy z jednej strony optymistyczna wizja nowych produktów i nowego konsumenta, a z drugiej strony – bardziej ukryty – lęk pracowników i konsumentów przed degradacją i zmianami tożsamościowymi.
Co właściwie jest przedmiotem obu (optymizmu i lęku)? Jak lęk się przejawia i jakie ma nasilenie? – te pytania chcemy zadać sobie w czasie warsztatu, by lepiej rozumieć wyzwania przed jakimi stoją współcześni menedżerowie i działy HR.
Na warsztat zapraszamy menedżerów, specjalistów HR, HR Bussines Partnerów, osoby zarządzające zespołami i organizacjami oraz wszystkich, którzy są odpowiedzialni za kształtowanie kultury organizacyjnej.
Dzięki uczestnictwie w warsztacie uczestnicy:
W wielu wypadkach, bodźcem do zmiany w organizacji okazała się dopiero pandemia i jej wpływ na funkcjonowanie gospodarki. Dzięki powszechnemu, wyrazistemu doświadczeniu lepiej rozumiemy, że przyszłość nie jest liniowa, a obecna sytuacja może rozwinąć się w jakościowo różnych kierunkach.
Podczas warsztatu uczestnicy będą mieli okazję poznać podstawowe założenia metody wraz z przykładami. Zostaną przedstawione praktyczne case’y pokazujące możliwości zastosowania.
Planowanie scenariuszowe to zbiór metod służących do prognozowania przyszłości i projektowania strategicznego w złożonych, niepewnych sytuacjach. Jego istotą jest równoległe rozpatrywanie kilku różnych wariantów rozwoju wydarzeń – tak aby konstruować strategię sprawdzającą się w wielu kontekstach, zwiększać elastyczność w reagowaniu na rozwój wydarzeń, a także uczyć decydentów czujnego obserwowania otoczenia i kwestionowania przyjmowanych założeń.
Adresaci
Na warsztat zapraszamy wszystkich, których interesuje jak rozpocząć w organizacji dialog strategiczny o zmianie, sytuacji rynkowej i otoczeniu. Managerów HR, liderów, osoby zaangażowane w projektowanie procesów zmian.
Dobrze wiemy, co robić, żeby osiągnąć jasno zdefiniowane cele. Byliśmy na tysiącach szkoleń o tym, jak zarządzać, planować, analizować, harmonizować prace ekspertów.
Tego byliśmy uczeni od lat. Operowanie w skomplikowanych problemach, znajdowanie dobrych praktyk, tworzenie powtarzalnych procesów wytwarzających przewidywalne rezultaty. Znajdowanie ryzyka i zarządzanie nim.
Ale co robić, gdy cel i punkt dojścia nie są znane? Gdy ekspertami nie zarządzamy, a po prostu wysyłamy cały skład na misję o nieznanym zakończeniu? Jak pracować, gdy nasze „najlepsze” pomysły to tylko hipotezy do sprawdzenia? Co zrobić, gdy konkurencja jest na rynku z podstawowym produktem, a my dopiero kończymy planowanie naszego „doskonałego” rozwiązania?
Jak być liderem zespołu, który sam doskonale się zarządza? Takiego, który zbiera często feedback od klientów, używa go, żeby zdefiniować następne cele? Wskazującego samodzielnie brakujące kompetencje i będącego w stanie je uzupelnic?
Jak stworzyć taki zespół, i jak zmienia się rola lidera i managera? Jak wejść z organizacją w nieustanny cykl inspekcji, adaptacji — odblokowanych przez przejrzystość działań?
Na warsztat zapraszamy liderów organizacji i zespołów, które zmagają się z tematem cyfryzacji swoich usług i produktów. Zapraszamy również każdego, kto jest zainteresowany zwinnymi metodami prowadzenia projektów i tworzenia produktów.
Przyglądamy się w nowej rzeczywistości. Planeta, otoczenie i środowisko pracy zaczęły nas coraz bardziej zaskakiwać i niepokoić, czego żywym przykładem było uwspólnione doświadczenie pandemii.
Szkolenie adresowane jest do team liderów i menedżerów średniego szczebla zarządzających zespołami.
Osoby, które wezmą udział w szkoleniu:
Moduł I: Emocje w moim zespole (wsparcie zespołu)
Moduł II: Moje emocje i mój stres
Moduł III: Wsparcie pracownika
Myślenie poza schematami stało się w teorii częścią naszego życia, a hasło „outside the box” zdobi billboardy i plakaty w co drugiej kampanii. Każdy z nas jednak, czy to w zarządzanie projektem, czy zespołem, wchodzi z plecakiem doświadczeń, przekonań oraz wiedzą, która wpływa na to, w jaki sposób pochylamy się nad spotykającymi nas wyzwaniami.
Design Thinking jest metodą, której zawdzięczamy powstanie airbnb czy uber eats, ale ten sposób pracy jest dobry nie tylko do wymyślania kreatywnych rozwiązań dla produktów! Struktura procesu Design Thinking świetnie nadaje się do wykorzystania jej do usprawnienia pracy grupy osób. Warsztat podzielony będzie na dwie części. W pierwszej uczestnicy dowiedzą się, jak wygląda struktura pracy w metodzie, a w drugiej sposób praktyczny przełożymy zdobyte informacje na case study z pracy zespołowej. Założeniem spotkania jest odkrycie nowego sposobu pracy i myślenia, tak by usprawnić pracę we własnym zespole oraz mieć narzędzia do wdrożenia metody po warsztacie.
Właściciele małych firm, wykładowcy, kierownicy, menedżerowie – osoby pracujące na co dzień z grupą osób.
Dzięki udziałowi w spotkaniu:
Edyta Kwiatkowska – Jestem absolwentką Szkoły Facylitatorów oraz Szkoły Trenerów Wszechnicy UJ, certyfikowanym coachem ICF, mówczynią, trenerką, coachem Maxwell Leadership Certified Team Poland i USA, moderatorką Design Thinking. Jestem pasjonatką procesów i ukierunkowanej na porozumienie komunikacji w organizacjach.
Współtworzę Woman Business Hub przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach. Jestem zaangażowana w Polsce w inicjatywę Global Youth Initiative, prowadząc pro bono wykłady i warsztaty dla młodzieży. Na co dzień współtworzę Instytut Szkoleniowo-Rozwojowy Hana Mana – „LEADIT” w ramach, którego szkolę, facylituję i układam procesy w MŚP. Jestem członkinią Forbes Coaches Council.
W ostatnich latach konfrontujemy się z wyzwaniami, które nie były znane obecnym pokoleniom, na które nie byliśmy przygotowani i które skłaniają do redefinicji procesów zarządczych w organizacjach. Bardziej niż kiedykolwiek we współczesnej historii doświadczamy nieznanego.
Jak uwolnić czas menedżerów, liderów, szefów tak, by mogli przeznaczyć go na strategiczne tematy?
Jak odblokowywać procesy decyzyjne w organizacji i upełnomocnić ludzi?
Jakie czynniki wziąć pod uwagę?
Podczas sesji zastanowimy się, czy – i jeśli tak, to w jakich obszarach – warto oddawać decyzyjność i jakie może to przynieść skutki. Będziemy dyskutować, dzielić się doświadczeniami i przemyśleniami, być może wątpliwościami, czyli… oswajać nieznane.
Zapraszam menedżerów i team leaderów oraz wszystkich tych, którzy szukają inspiracji i ciekawych narzędzi pomagających budować poczucie odpowiedzialności i sprawczości, w zespole, a dzięki temu – podnosić poziom zaangażowania i motywacji członków zespołu (na czym skorzystają i same zespoły i ich szefowie 😊 oraz oczywiście – organizacje, w których pracują).
Dzięki udziałowi w warsztacie:
Agata Brataniec – Jestem facylitatorką, trenerką biznesu, konsultantką, moderatorką Design Thinking, menedżerką. Założyłam przestrzeń rozwojową Powiew Możliwości.
Dzielę się ponad 15-letnim doświadczeniem z zakresu zarządzania zespołami i projektami, które zdobywałam w różnych środowiskach, od organizacji pozarządowej, przez małe i średnie przedsiębiorstwa po korporacje. Wspieram organizacje i zespoły w przechodzeniu przez zmianę.
Wspieram na drodze odkrywania możliwości i rozwijania potencjału – menedżerów i zespoły. Menedżerom pomagam budować efektywne zespoły i skutecznie nimi zarządzać, a zespołom – korzystać z bogactwa ich różnorodności i budować kulturę efektywnej współpracy.
Facylituję sesje projektowe i strategiczne. Prowadzę szkolenia z zakresu rozwoju kompetencji menedżerskich, zarządzania zmianą, zarządzania projektami, efektywności osobistej oraz rozwoju kompetencji interpersonalnych.
Dlaczego facylitacja wciąż zyskuje na znaczeniu? Jak ta forma pracy sprawdza się w aktualnych realiach? W jaki sposób przekłada się na rezultaty, ale także na tworzenie warunków pracy sprzyjających dbaniu o siebie, organizację i otoczenie? Dlaczego uważamy, że obecnie podejście facylitacyjne to nie tylko kwestia „warto”, ale już „koniecznie trzeba”?
Dzięki udziałowi w spotkaniu:
Monika Gąsienica – Przygotowuję i prowadzę kompleksowe projekty szkoleniowe; uczestniczę w projektach doradczych dotyczących przywództwa i zarządzania kompetencjami. Jestem konsultantem kluczowych klientów – zapewniam spójność realizowanych dla nich usług z długofalową strategią rozwoju organizacji.
Obszary mojej specjalizacji szkoleniowej to facylitacja, kompetencje trenerskie, zarządzanie procesami rozwoju pracowników i kierowanie ludźmi – w szczególności budowanie i organizacja pracy zespołu. Prowadzę również szkolenia z zakresu negocjacji i obsługi klienta. Jako konsultant mam doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu kompetencyjnych systemów oceny pracy, profili kompetencyjnych i metodologii badania kompetencji do celów rekrutacji i rozwoju. Ma doświadczenie w pełnieniu roli asesora w diagnozie AC/DC.
Posiadam międzynarodowy certyfikat kompetencji facylitacyjnych Certified Professional Facilitator. Jest członkiem International Association of Facilitators.
Jestem absolwentką psychologii na UJ. Posiada certyfikaty MBTI i SHL OPQ. Ukończyłam Szkołę Trenerów Treningu Psychologicznego Haliny Nałęcz Nieniewskiej, Superwizyjne Warsztaty Doskonalenia Zawodowego Agencji Doradztwa Zawodowego AD oraz kurs The Art and Science of Coaching. Ma status Consultant on training w warsztatach dynamiki grupowej Making the Difference.
Osoby, które wezmą udział w pierwszej części spotkania, zapraszamy na drugą, którą zmieni swoją formę – z webinarowej na warsztatową.
Uczestnicy zapoznają się z case’ami z naszej praktyki, zrobimy krótki przegląd narzędzi facylitacyjnych i zaprosimy do zaeksperymentowania z projektowaniem sesji facylitowanej. Praca będzie się odbywać na platformach Zoom oraz Miro.
Dzięki udziałowi w spotkaniu:
Monika Gąsienica – Przygotowuję i prowadzę kompleksowe projekty szkoleniowe; uczestniczę w projektach doradczych dotyczących przywództwa i zarządzania kompetencjami. Jestem konsultantem kluczowych klientów – zapewniam spójność realizowanych dla nich usług z długofalową strategią rozwoju organizacji.
Obszary mojej specjalizacji szkoleniowej to facylitacja, kompetencje trenerskie, zarządzanie procesami rozwoju pracowników i kierowanie ludźmi – w szczególności budowanie i organizacja pracy zespołu. Prowadzę również szkolenia z zakresu negocjacji i obsługi klienta. Jako konsultant mam doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu kompetencyjnych systemów oceny pracy, profili kompetencyjnych i metodologii badania kompetencji do celów rekrutacji i rozwoju. Ma doświadczenie w pełnieniu roli asesora w diagnozie AC/DC.
Posiadam międzynarodowy certyfikat kompetencji facylitacyjnych Certified Professional Facilitator. Jest członkiem International Association of Facilitators.
Jestem absolwentką psychologii na UJ. Posiada certyfikaty MBTI i SHL OPQ. Ukończyłam Szkołę Trenerów Treningu Psychologicznego Haliny Nałęcz Nieniewskiej, Superwizyjne Warsztaty Doskonalenia Zawodowego Agencji Doradztwa Zawodowego AD oraz kurs The Art and Science of Coaching. Ma status Consultant on training w warsztatach dynamiki grupowej Making the Difference.
Jak zaprojektować pracę na nowo w nowej rzeczywistości?
Jak stworzyć nową, trzecią formę pracy – hybrydę, która nie będzie tylko wypadkową, ale przemyślaną strategią łączenia pracy zdalnej i pracy w biurze?
Jak zaprojektować proces tworzenia tej nowej strategii pracy?
Warsztat będzie się składał z trzech części:
Na zakończenie warsztatu powstanie swego rodzaju mapa drogowa sposobów pracy i interakcji, zaprojektowana pod dany zespół. Przedyskutowane zagadnienia i pokazane narzędzie może stać się inspiracją do wprowadzania takowych aktywności w swoich organizacjach.
Zapraszamy liderów, menedżerów, scrum masterów, pracowników działu HR oraz tych wszystkich, których jeszcze nie wymieniłyśmy, a zmagają się z tematem optymalnego ułożenia pracy na nowo, tak aby zespoły i organizacje mogły efektywnie pracować.
Dzięki udziałowi w warsztacie:
Będzie to okazja do networkingu i dalszej współpracy.
Joanna Gawlik-Dziadoń – coach, trenerka biznesu, facylitatorka Action Learning
Jestem praktykiem biznesu – mam na swoim koncie ponad 10 lat doświadczenia na różnych szczeblach zarządzania w międzynarodowej korporacji. Jestem akredytowanym coachem ICC, trenerem biznesu i mentorem, głównie w środowisku biznesowym.
Specjalizuję się w temacie przywództwa i budowania efektywnych zespołów w oparciu o mocne strony, korzystając z narzędzia psychometrycznego FRIS®. Wspieram po partnersku osoby zdążające odważnie do swojego sukcesu, w oparciu o wartości i poczucie sensu. Pracuję z firmami, które chcą rozwijać się, wykorzystując potencjał i zaangażowanie pracowników.
Jestem również facylitatorem Action Learning. To metoda pracy zespołowej polegająca na poszukiwaniu rozwiązań dla rzeczywistych problemów i wyzwań jakie uczestnikom stawia codzienna praca.
Aldona Kłobska – różne role, różne zadania
Jestem Coachem, Trenerem, a także Facylitatorem – nauki tych 3 ról pobierałam we Wszechnicy UJ. W swojej pracy przekonuję pracowników, aby polubili poniedziałki, staram się pomóc w tym osobom zarządzającym. Posiadam 22-letnie doświadczenie w biznesie na stanowiskach sprzedażowych, trenerskich i HRowych, 16 lat wewnątrz organizacji, a obecnie pracuję dla różnych małych i dużych firm jako zewnętrzne oko, wsparcie we wspomnianych rolach. Moje tematy specjalizacyjne to: sprzedaż, komunikacja i przywództwo. Mam też taką nogę społeczną – współtworzę Festiwal filmów odpowiedzialnych 17celów www.17celow.pl, zajmujący się edukacją na rzecz zrównoważonego rozwoju. Prowadzę firmę Lokomotywacja www.lokomotywacja.pl oraz współprowadzę Pracownię Rozwoju i terapii Proarche www.proarche.pl
Z Joanną Gawlik-Dziadoń prowadzimy Klub Lidera, w którym integrujemy środowisko osób zarządzających w MŚP, wymieniamy się doświadczeniami i edukujemy z tematów aktualnych.
Dwa lata pandemii, wojna w Ukrainie przewróciło naszą codzienność do góry nogami. Musieliśmy wypracować nowe zasady komunikacji oraz jak reagować wobec niewyobrażalnego.
Wszyscy (lub prawie wszyscy) pracujemy online ponad granicami, kulturami, pokoleniami i sytuacją polityczną.
Często pracując w międzynarodowych zespołach spotykamy się z wyzwaniami związanymi z aspektami ludzkimi, takimi jak sposoby budowania relacji i zaufania oraz komunikowanie swoich potrzeb i mówienie “nie”. Online zostanie z nami, co mimo wielu zalet utrudnia codzienne interakcje.
Jeżeli choć trochę masz do czynienia z ludźmi z całego świata, ten warsztat jest dla Ciebie.
Nie zwlekaj z rejestracją albowiem 17. osoba ląduje już na liście rezerwowej.
Celem warsztatu jest wypracowanie wspólnie z wszystkimi uczestnikami zestawu dobrych praktyk i wskazówek do pracy w zespole bez granic, czyli inaczej mówiąc, stworzenie kompasu, który pozwoli efektywnie komunikować się w różnorodnym środowisku.
Zapraszamy!
Dzięki udziałowi w warsztacie:
Monika Guzek – Trenerka międzykulturowa, facylitatorka, project managerka; Prezeska Stowarzyszenia Międzykulturowego SIETAR POLSKA
Pasjonuję się ludźmi, ich potencjałem, a także wpływem różnorodności na rozwój zespołów i organizacji. Chętnie inspiruję innych do wyjścia ze strefy komfortu, ponieważ „dopiero tam zaczyna się magia i prawdziwy rozwój”. Posiadam bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracowałam w Polsce, Niemczech, Chinach, Indonezji, Portugalii i Rumunii. A obecnie dzielę swoje życie pomiędzy Polskę i Szwajcarię. W swojej pracy łączę perspektywę trzech obszarów: biznesu, edukacji i NGO. Corocznie pokonuję tysiące kilometrów i najłatwiej spotkać mnie na lotnisku lub dworcu kolejowym. Uwielbiam być w ruchu, poznawać nowych ludzi, ich kulturę i zwyczaje.
Alicja Kuciel – Konsultantka i facylitatorka
Najważniejszym elementem mojej pracy są dla mnie ludzie, ponieważ bez nich i ich zaangażowania, żaden projekt się nie uda. Od ponad 20 lat prowadzę i uczestniczę w różnego rodzaju projektach. Swoje doświadczenie zawodowe szlifowałam pracując w wielu sektorach – edukacyjnym, administracyjnym, biznesie, produkcji i inżynierii. Przed pandemią kilka dobrych lat spędziłam w podróżach służbowych, biorąc udział lub prowadząc międzynarodowe projekty transformacyjne głównie z zakresu HR, ale nie tylko. Dzięki temu wiem, że do Indii należy zabrać przynajmniej pół walizki ptasiego mleczka, a wracając kupić dodatkową walizkę, na tą całą herbatę, której nigdy za dużo. Wypijam też hektolitry kawy.
Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną dwa studia przypadków dotyczące wdrażania rozbudowanej zmiany organizacyjnej dwóch, różnych firm produkcyjnych.
Szczególną uwagę zwrócimy na zastosowanie facylitacji w całym procesie wdrażania zmiany – facylitacja w szerokiej perspektywie wdrażania zmiany organizacyjnej.
Omówione zostaną również dwa przykłady struktur facylitacyjnych zastosowanych podczas warsztatów w obu opisywanych case studies, na konkretnym etapie wdrażania zmiany – jak w soczewce, przyjrzymy się konkretnemu narzędziu.
Zależy nam na tym, aby pokazać sposób wykorzystania facylitacji i konkretnych narzędzi w silnym związku z kontekstem organizacyjnym oraz założeniami zmiany w obu omawianych studiach przypadku.
Obok elementu o charakterze prezentacyjnym będzie również miejsce na wymianę doświadczeń, pytania i dyskusję, czemu służyć będzie praca w mniejszych, tzw. „grupach reflektujących”.
Na spotkanie zapraszamy menedżerów, HR Business Partnerów, przedstawicieli działów HR, liderów zmiany organizacyjnej oraz wszystkie inne osoby odpowiedzialne za wdrażanie i wsparcie zmian w organizacji, zainteresowane zastosowaniem facylitacji w tym procesie.
Zapraszamy!
Dzięki udziałowi w spotkaniu Uczestnicy:
Maciej Kocurek – Prezes Zarządu Wszechnicy UJ, trener, konsultant, facylitator.
Prowadzę szkolenia i procesy mentoringowe dla menedżerów. Szkolę i doradzam HR w obszarze diagnozy potrzeb i projektowania programów rozwojowych. Jestem konsultantem projektów wdrażających zmianę organizacyjną. Można mnie spotkać na warsztatach Wszechnicy UJ z cyklu Know How Bites, na które zapraszam. Prowadzę także sesje facylitacyjne i jestem Prezesem Zarządu Wszechnicy UJ.
Pracując z menedżerami koncentruję się na zagadnieniach definiujących tę rolę (budowanie pozycji i autorytetu w zespole, koncepcje roli menedżera, prowadzenie spotkań indywidualnych i zespołowych) oraz przygotowuję menedżerów do wdrażania zmian w zespołach. Mam przekonanie do skuteczności indywidualnej pracy z menedżerami w procesach mentoringowych, gdzie można skoncentrować się na indywidualnych wyzwaniach konkretnej osoby.
W obszarze HR specjalizuje się w prowadzeniu procesu diagnozy potrzeb rozwojowych, narzędzi w tym obszarze, a także budowaniu pozycji HR w organizacji, w szczególności wobec różnorodnych interesariuszy projektów rozwojowych.
Kierowałem pracą zespołu przygotowującego projekt Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno Szkoleniowych MSUES oraz byłem szefem pilotażowego audytu firm szkoleniowych w oparciu o kryteria jakościowe MSUES. Jestem współautorem „Przewodnika po Standardach”, gdzie przygotowałem rozdział dotyczący zarządzania firmą szkoleniową. Jestem także współautorem raportu „Organizacja w okresie dojrzewania. Jakiej kultury organizacyjnej oczekują pracownicy?” Realizowałem projekty szkoleniowo-doradcze między innymi dla: BZWBK, BGŻ, WUP w Krakowie, Polsat Cyfrowy, Puma, Impel S.A., 3M Polska, Aviva, International Paper, Future Processing, Pratt&Whitney, SKANSKA, Smyk.
Jestem absolwentem historii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłem studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Mam za sobą kilka kompleksowych kursów trenerskich, coachingowych i facylitacyjnych (Szkoła Trenerów Wszechnicy UJ; program „Trainers Training” Erickson College International; akredytowana przez Międzynarodową Federację Coachów (ICF) szkoła coachów „The Art & Science of Coaching”; „Szkoła Facylitatorów: praca z organizacją, rozwój w roli zawodowej”).
Szlachetne zdrowie… – jak powiedział Jan Kochanowski w swojej fraszce. Z pewnością każdy z nas doświadczył jak istotne to zdrowie jest i jak bardzo jego brak zakłóca codzienne funkcjonowanie.
Co naturalne, zwykle o zdrowiu myślimy w kontekście indywidualnym, coraz częściej nie tylko odnosząc się do aspektów zdrowia fizycznego, ale również psychicznego. Jednocześnie można zauważyć rosnące zainteresowanie ideą zdrowej organizacji; a przecież zdrową organizację tworzą zdrowi ludzie i zdrowe zespoły. Czy to jednak nie nazbyt daleko idąca fantazja? Jak rozumieć pojęcie zdrowych zespołów w kontekście realiów twardego biznesu?
Te pytania szczególnie wybrzmiewają w obliczu ogromnej zmienności otoczenia oraz dużego poziomu niepewności charakteryzującej obecne czasy, które niejako wymuszają konieczność szybkiego reagowania, podnoszenia efektywności, sprężania się. Jednak niech właśnie to stanie się powodem, by z większą świadomością i uważnością zadbać o zdrowie naszych zespołów. Podejmowanie lokalnych działań, które będą odpowiedzią na problemy wynikające ze zmienności może być interesującym kontrastem wobec założenie, że to „góra” powinna działać i zwinnie reagować, które wydaje się coraz mniej adekwatne.
Jak zatem zadbać o zdrowie zespołów? I dlaczego facylitacja, wraz z jej narzędziami i technikami, może być pomocna?
Na warsztat zapraszamy menedżerów, liderów, kierowników projektów, grup zadaniowych czy zespołów interdyscyplinarnych, przedstawicieli działów HR oraz wszystkich zainteresowanych budowaniem zdrowych zespołów w swoich organizacjach.
Liczba miejsc ograniczona!
Dzięki udziałowi w warsztacie:
Aneta Marek – Konsultant ds. projektów rozwojowych, menedżer procesu sprzedaży, trener, facylitator.
Odpowiadam za kontakt i budowanie relacji z klientami organizacyjnymi Wszechnicy UJ. Projektuję i wspieram firmy w wyborze programów rozwojowych najlepiej dopasowanych do ich potrzeb. Zarządzam portfelem projektów szkoleniowo-doradczych i zaangażowaniem projektowym członków zespołu konsultantów. Pracuję z klientami w roli konsultanta, trenera oraz facylitatora.
Specjalizuję się w prowadzeniu diagnozy potrzeb rozwojowych i projektowaniu programów doradczych dla organizacji. Uczestniczyłam w procesie tworzenia i testowania gry strategicznej Dynamo, a od 2011 r. należę do zespołu trenerów prowadzących grę. Moje doświadczenie obejmuje prowadzenie szkoleń oraz warsztatów facylitowanych. Jestem trenerem w ramach cyklu spotkań Wszechnicy UJ – Know How Bites kierowanych do menedżerów, pracowników HR i specjalistów branży Life Long Learnig. Szczególnie interesuję się ideą wdrażania w organizacji partycypacyjnego stylu zarządzania i uruchamiania potencjału pracowników. Współpracowałam m.in. z organizacjami: 3M Poland, Stock Polska, Impel S.A., Bank BGŻ, Politechnika Rzeszowska, Martes Sport.
Jestem absolwentką administracji na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłam kurs coachingowy „The Art and Science of Coaching” realizowany przez Wszechnicę UJ oraz Erickson Coaching International. Pełnię rolę trenera i facylitatora po ukończeniu Szkoły Trenerów i Szkoły Facylitatorów. W projektowaniu programów rozwojowych pomaga mi doświadczenie oraz wiedza zdobyta w ramach programu dla menedżerów HR – Szkoła Menedżerów Projektów Szkoleniowych. Ukończyłam kursy z zakresu zarządzania projektami, m.in. Zarządzanie projektami na WSE im. Ks. J. Tischnera oraz programy związane z rozwojem osobistym i rozumieniem dynamiki grup i organizacji: trening interpersonalny oraz międzynarodowe warsztaty prowadzone metodą group relations.
Magdalena Pęcak – Konsultant ds. projektów rozwojowych, trener, facylitator, coach
We Wszechnicy UJ odpowiadam za kontakt i budowanie relacji z klientami organizacyjnymi, przeprowadzanie diagnozy potrzeb rozwojowych i projektowanie programów rozwojowych (szkoleniowych, doradczych) dla organizacji.
Od ponad 10 lat prowadzę szkolenia i warsztaty rozwojowe, koncentrując się na rozwijaniu umiejętności osobistych, zwiększaniu samoświadomości oraz wydobywaniu potencjału. Korzystając z własnego doświadczenia menedżerskiego projektuję i prowadzę szkolenia dla kierowników i liderów, rozwijając głównie kompetencje związane z zarządzaniem zespołem. Ze szczególnym zaciekawieniem realizuję projekty diagnostyczne w organizacjach oraz projekty oparte o facylitację.
Doświadczenie zawodowe zdobyłam pełniąc funkcję menedżera zespołu, koordynatora projektów, jak również konsultanta i doradcy w projektach realizowanych na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Przez wiele lat związana byłam z organizacjami pozarządowymi, współtworząc i realizując projekty ukierunkowane na rozwój kompetencji społecznych i zawodowych. Prowadziłam również indywidualne i grupowe doradztwo zawodowe.
Jestem absolwentką zarządzania na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, studiów podyplomowych „Psychologia w biznesie” w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie oraz studiów podyplomowych „Doradztwo zawodowe” w Centrum Pedagogiki i Psychologii PK. Posiadam Certyfikat Jakości Pracy Trenera wydany przez Centrum Szkoleń i Rozwoju Osobistego MERITUM, Erickson Solution Focused Coach Certificate The Art & Science of Coaching Modules I – IV, wydany przez Erickson Coaching International oraz Zaświadczenie potwierdzające nabycie kompetencji w zakresie psychologicznej diagnozy organizacji wydane przez Centrum Psychologiczno-Konsultingowe SYNERGIA MANAGEMENT. Ukończyłam Szkołę Facylitatorów Wszechnicy UJ oraz warsztaty Group Relations.
Jako ludzkość nieustannie konfrontujemy się z niepewnością i podejmujemy próby dostosowywania się do zmian. Współcześnie jednym z kluczowych problemów cywilizacyjnych, przed którym stajemy, jest kryzys klimatyczny. Do niedawna mogło się wydawać, że problem dotyczy tylko odległych zakątków globu, jednak coraz częściej skutki kryzysu środowiska naturalnego są widoczne również w Polsce.
Coraz większej liczbie osób los planety nie jest obojętny. Wzrasta świadomość społeczna, powstaje coraz więcej ruchów oddolnych, które chcą mieć realny wpływ na kierunek przeciwdziałania lub adaptacji do nadchodzących zmian. Jest to przestrzeń, gdzie kompetencje facylitatora mogą okazać się szczególnie potrzebne.
Spotkanie ma na celu wymianę wiedzy i doświadczeń między osobami, które są zaangażowane w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym (i ruchach pokrewnych). Dodatkowo będzie miało na celu wypracowanie propozycji, gdzie i w jaki sposób włączyć narzędzia facylitacyjne w spotkania zespołów wypracowujących określone strategie i plany dotyczące przeciwdziałania i adaptacji do zaistniałej sytuacji.
Liczba miejsc ograniczona!
Szymon Bryniarski – Member of Remote Learning and Marketing team, trener, facylitator, miłośnik sportów outdoorowych.
We Wszechnicy UJ wspiera działania marketingowe i wizerunkowe. Jest odpowiedzialny między innymi za performance marketing oraz cyklicznie pojawiający się email marketing. W kręgu Remote Learning współtworzy nowe formy szkoleniowe od strony technicznej. Dodatkowo wdraża nowe systemy i narzędzia, które mają na celu usprawnianie procesów wewnętrznych. Zawodowo interesuję się partycypacyjnymi stylami zarządzania oraz wykorzystaniem narzędzi facylitacyjnych do angażowania i wymiary wiedzy w zespołach, organizacjach i ruchach oddolnych. Miłośnik dziczy, podróży autostopowych, ptaków i drzew. Wśród drzew w których szuka wytchnienia i równowagi.
Swoje umiejętności facylitacyjne zdobywał prowadząc cykliczne spotkania strategicznych dla jednej z podkrakowskich firm z branży budowlanej. To na nich szefostwo wraz z pracownikami opracowało spójny dla całego zespołu model biznesowy wraz z misją, wizją i wartościami. Wdrożony wspólnie strategie miały realne przełożenie na codzienne działanie i funkcjonowanie organizacji, nie tylko na wymierne korzyści finansowe, ale również na zaangażowanie i motywację całego zespołu. Dodatkowo przy współpracy z Alarmem Smogowym, prowadził sesję facylitowaną dla Młodzieżowej Rady Miasta Rabka – Zdrój, gdzie poruszany był problem jakości powietrza w gminie.
Doświadczenia i zainteresowania trenerskie krążą wokół komunikacji w nurcie Nonviolent Communication (NVC) oraz uwrażliwiania na korzyści jakie niesie kontakt z przyrodą dla psychologicznego dobrostanu. Prelegent m.in na Konferencji Trenersko-Coachingowej PROFECTUS organizowanej na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ, oraz Soft Skill Academy organizowanej na Akademii Górniczo Hutniczej. Oprócz doświadczeń facylitacyjno – trenerskich, w poprzednich organizacjach, gdzie pracował miał okazję zdobyć doświadczenia sprzedażowe oraz te związane z obsługą klienta biznesowego.
Zainteresowania naukowe krążą wokół rezyliencji i psychologicznych korzyści płynących z kontaktu z naturą.
W wolnych chwilach trenuje wspinaczkę sportową, taternictwo i narciarstwo poza szlakowe (skituring i freeride). Czynnie zaangażowany w działalność ratunkową w Tatrach. Jako aspirant realizuje staż kandydacki w Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym (TOPR).
Wykształcenie:
Absolwent Szkoły Trenerów oraz Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ.
Magistrant Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Oprócz studiów realizuje staż kandydacki w Tatrzańskich Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowych (TOPR).