Assessment & Development Centre to procesy diagnostyczne wykorzystywane w organizacjach do oceny kluczowych kompetencji kandydatów lub pracowników firmy w wyznaczonych przez nią obszarach. W przypadku kandydatów zewnętrznych (AC) narzędzia assessmentowe wspierają decyzje selekcyjne związane z zatrudnieniem. Dla kandydatów z wewnątrz organizacji (DC) procedura ta jest wykorzystana do oceny okresowej pracowników, planowania ich działań rozwojowych czy kształtowania przyszłej ścieżki kariery.
Przeprowadzenie sesji AC/DC oparte jest na ścisłej współpracy organizacji z asesorami zewnętrznymi, przedstawicielami Wszechnicy UJ. Proces ten polega na wyselekcjonowaniu szeregu badanych kompetencji, kluczowych na danym stanowisku pracy, które następnie opisywane są za pomocą arkuszy oceny. Asesor w dalszym postępowaniu wykorzystuje stworzone arkusze do oceny kompetencji wskazanego kandydata. Realizacja procedury AC/DC oparta jest na ćwiczeniach i zadaniach stworzonych przez konsultantów Wszechnicy UJ w odniesieniu do realiów działalności firmy, w której ma być zrealizowany proces oceny. Mają one charakter unikatowy i dostosowany do specyfiki klienta.
Przygotowanie sesji AC/DC służy prawidłowemu dodefiniowaniu kryteriów oceny, dostosowaniu zadań oraz przebiegu procesu oceny w organizacji. Obejmuje on:
Dla przeprowadzenia sesji AC/DC zdefiniowane zostały cztery role:
W sesji występują zazwyczaj 2 zadania grupowe (np. zebranie zespołu poświęcone rozwiązywaniu problemów, prowadzenie dyskusji ) oraz 4 – 5 zadań indywidualnych (np. prezentacja, rozmowa z pracownikiem, zadanie typu „in-basket”, kwestionariusz, rozwiązanie case’ów problemowych). Czas trwania sesji zadań – ok. 8 godzin.
Po zakończeniu sesji zadań następuje ok. 4 godzinna konferencja obserwatorów: – wspólna dyskusja asesorów, służąca harmonizacji i obiektywizacji ocen kompetencji, rozstrzygnięciu wątpliwości, identyfikacji priorytetów rozwojowych.
Po zakończonym procesie oceny kandydatów następuję sesje feedbackowe – 30-45 minutowe rozmowy z uczestnikami podsumowujące wyniki obserwacji i przekazujące informacje zwrotne zaprezentowanego poziomu kompetencji. Rozmowy są prowadzone osobiście lub telefonicznie).
Raport podsumowujący ocenę kandydata przygotowywany jest po odbyciu przez kandydata sesji. Za przygotowanie raportu odpowiedzialny jest asesor zewnętrzny, przedstawiciel Wszechnicy UJ biorący udział procedurze. Dla jednego kandydata przygotowywana jest jedna wersja raportu, który jest przekazywany organizacji za pośrednictwem koordynatora i stanowi podstawę informacji zwrotnej.