facebook
karola-32-65255129a829e

Stres i produktywność: Jak jedno wpływa na drugie i jak sobie z tym radzić?

Stres to reakcja organizmu na stawiane mu wymagania (fizyczne i psychiczne). Kiedyś reakcja stresowa miała zagwarantować człowiekowi przetrwanie w niesprzyjających warunkach. Dzisiaj, mimo upływu lat, bardziej sprzyjających warunków życie nadal dostarcza sytuacji powodujących wysokie napięcie. Szybkie tempo życia, narastająca konkurencja, ciągłe zmiany technologiczne powodują, iż stres stał się powszechnym problemem w pracy zawodowej.
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 3 min

Spis treści:

Stres a produktywność – zrozumienie związku

Jako społeczeństwo dążymy do coraz większej produktywności, optymalizując narzędzia pracy, systemy jej organizacji i własne w nią zaangażowanie. To zobowiązanie do produktywności wisi nad pracownikami jak miecz Damoklesa, powodując stres i poczucie wiecznego niedoczasu. Skutki stresu w pracy są szeroko obserwowane – obejmują:

  • obniżoną wydajność – zadania, które wcześniej nie sprawiały większej trudności, teraz są przytłaczające,
  • zmęczenie – wielość obowiązków i powierzanych zadań zaczyna przewyższać dostępne zasoby,
  • brak satysfakcji z pracy – motywacja i zaangażowanie w wyznaczone cele znacząco spada,
  • problemy zdrowotne wypadki przy pracy, absencja chorobowa czy wypalenie zawodowe. 

Jak widać doświadczany w pracy stres, zamiast sprzyjać większej produktywności, skutecznie ją obniża poprzez podejmowanie decyzji pod presją, pośpiech, trudności z koncentracją czy tracenie czasu i energii na radzenie sobie z napięciem.

Stres w miejscu pracy: przyczyny i skutki

Kultura organizacyjna, w której z kwartału na kwartał podnosi się pracownikom poprzeczkę, wymagając coraz większej produktywności i zaangażowania nieodmiennie prowadzi do wzrostu poziomu stresu u pracowników.

Przyczyn takiego stanu jest kilka, a najważniejsza z nich to nadmierne obciążenie obowiązkami, brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym czy konflikty z przełożonymi lub współpracownikami. Wszystko to przekłada się na niepewność związaną z przyszłością zawodową.

Pierwszym sygnałem stresu są problemy zdrowotne, jak np. bezsenność, problemy z sercem, depresja, choroby serca. Równolegle można zaobserwować spadek motywacji i zaangażowania w wykonywane zadania. Co w efekcie przekłada się na zwiększone ryzyko wypalenia zawodowego.

Czy da się tego uniknąć?

Sposoby radzenia sobie ze stresem w pracy

Nie jesteśmy w stanie całkowicie zniwelować stresu, ponieważ jego zadaniem jest także nas chronić. Jednak warto nauczyć się, jak właściwie obchodzić się” ze stresem, by nie odbijał się negatywnie na zdrowiu, życiu osobistym i zawodowym.

Warto przyjrzeć się zatem temu, jak zarządzamy czasem własnym i pracowników, którymi zarządzamy. Może czas zastanowić się nad priorytetyzacją zadań,  skończyć z odkładaniem ich na ostatnią chwilę, zadbać o efektywne przerwy w pracy, wykorzystywać techniki relaksacyjne tj.medytacja, głębokie oddychanie, ćwiczenia fizyczne i porzucić mit wielozadaniowości? 

Jeśli te doraźne sposoby nie pomogą, zachęcamy do skorzystania z kursu Stres. Emocje. Rezyliencja. Jak wzmacniać odporność psychiczną i skutecznie radzić sobie ze stresem”, podczas którego przekazujemy praktyczne wskazówki, jak redukować napięcie. Pokazujemy, jak reagować w przypadku stresu chronicznego. Uczymy też, jak zadbać o własną rezyliencję, czyli zdolność adaptacji do zmiennych warunków.  Uzyskane narzędzia pokażą, jak obniżać napięcie zarówno na poziomie fizycznym, jak i psychologicznym, by lepiej znosić presję i radzić sobie ze stresem.

Kultura organizacyjna, w której oferowane są szkolenia i warsztaty z zarządzania stresem, umiejętności radzenia sobie z presją, technik relaksacyjnych oraz rozwoju kompetencji osobistych, pomaga pracownikom lepiej kontrolować stres. Dbanie o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników to inwestycja w efektywność i długofalowy rozwój organizacji. Pracodawcy, budując pozytywną kulturę pracy, wspierają pracowników, co sprzyja sukcesom zawodowym oraz osobistym.

Co warto zapamiętać?

Radzenie sobie ze stresem to kompetencja, którą warto rozwijać. W przebodźcowanym, szybko zmieniającym się środowisku, zmianach technologicznych, silnej presji otoczenia zachowanie równowagi staje się coraz trudniejsze.  Umiejętność redukowania napięcia jest tym bardziej pożądana, bo wpływa  nie tylko na życie prywatne, ale równie i zawodowe. Zmęczenie, brak motywacji, przeciążenie to tylko kilka przykładów, które mogą być pierwszymi symptomami większego problemu, jakim jest absencja pracowników czy wypalenie zawodowe.

Będąc na stanowisku liderskim, trzeba pamiętać jak ważne jest budowanie zdrowego środowiska pracy  oraz indywidualne wsparcie pracowników w kształtowaniu kompetencji radzenia sobie z trudnymi sytuacjami, stresem, napięciem czy aktywnemu budowaniu rezyliencji.

Można to osiągnąć poprzez wiele możliwości. Są nimi np.  techniki relaksacyjne czy narzędzia, które pomogą obniżyć poziom napięcia w ciele. Pozwalą pracownikom zachować wysoką produktywność oraz jednocześnie zadbać o ich komfort pracy.

A czy ty odczuwasz wysoki poziom stresu? Chcesz zdobyć praktyczne wskazówki jak sobie z nim radzić? Chcesz pomóc swoim pracownikom mierzyć się z trudnościami? 

Jeżeli tak, zachęcamy Cię do kontaktu.  Pomożemy dobrać odpowiedni program rozwojowy lub udzielimy praktycznych wskazówek pozwalających zmierzyć się z tym problemem.

Może Cię jeszcze zainteresować:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.    Polityka prywatności   
Zgoda

wszechnica
uniwersytetu
jagiellońskiego

Projektujemy i realizujemy różnorodne sesje i warsztaty facylitowane dopasowane do potrzeb organizacji: 

  • sesje strategiczne,
  • sesje kreatywne,
  • sesje wymiany wiedzy i doświadczeń, 

Realizujemy szkolenia dla określonych przez organizację grup pracowników, głownie dla:

  • trenerów zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji i rozwojem w roli wewnętrznych facylitatorów,
  • menedżerów chcących korzystać z umiejętności facylitacyjnych podczas prowadzenia spotkań ze swoimi zespołami,
  • koordynatorów projektów zainteresowanych usprawnieniem zespołowego planowania i podziału zadań podczas wspólnych spotkań,
  • scrum masterów, którzy szukają sposobów na zwiększenie zaangażowania członków zespołów w realizację zadań.
 
Pracujemy zarówno stacjonarnie, jak i online.