facebook

Jakich liderów potrzebują organizacje?

Program spotkania

Żyjemy w nowych czasach, które stawiają przed nami zupełnie nowe wyzwania. Organizacje przechodzą okres transformacji próbując dostosować się do nowych warunków działania. W tej permanentnej zmianie kumuluje się zestaw różnych, często wewnętrznie sprzecznych, oczekiwań wobec menedżerów, którzy mają godzić potrzeby klientów, członków swoich zespołów, własnych szefów i organizacyjnej centrali. Sporo tego prawda?

W rozmowach z menedżerami na plan pierwszy wysuwają się problemy osamotnienia i przeciążenia. Prowokuje to do kolejnej rozmowy o przywództwie i zachęca do podjęcia próby zdefiniowania go na nowo, adekwatnie do naszych czasów. Do takiej rozmowy Was zapraszamy.

Pokażemy obecne we Wszechnicy UJ rozumienie roli przywódczej, dla którego punktem wyjścia jest model Zdrowej Organizacji. Powiemy o kluczowych dylematach menedżera. Przedstawimy najważniejsze charakterystyki nowego przywództwa i pokażemy jak, naszym zdaniem, należy przygotowywać ludzi do pełnienia roli menedżerskiej.

Będziemy zatem sporo mówić, ale zależy nam również na usłyszeniu Waszego głosu i wymiany Waszych doświadczeń. Zapraszamy Was do tego  w sesjach reflektujących w mniejszych grupach oraz podczas dyskusji na forum.

Podczas spotkania poszukamy odpowiedzi na następujące pytania:

 

Ku czemu prowadzą liderzy?
Uczestnicy poznają model Zdrowej Organizacji jako punkt odniesienia dla kształtowania stylu zarządzania w firmie.

Z czym mierzy się menedżer?
Wynik vs. dobra atmosfera – uczestnicy poznają kluczowe i konkurencyjne wobec siebie wartości, które zobowiązany jest godzić w swoich działaniach menedżer.

Jaki powinien być nowy lider?
Uczestnicy poznają 6 kluczowych charakterystyk nowego przywództwa.

Jak rozwijać menedżerów?
Uczestnicy poznają kluczowe kompetencje, które powinni rozwijać menedżerowie oraz adekwatne dla nich formy pracy rozwojowej.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

2 marca 2023, godzina 9:00-12:30.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Na wydarzenie mogą zapisać się maksymalnie dwie osoby z jednej organizacji.

Warsztat przeznaczony jest dla wszystkich osób odpowiedzialnych za rozwój pracowników w organizacjach, a w szczególności: specjalistów Learning&Development, HR Business Partnerów, pracowników działów HR, menedżerów, którzy chcą świadomie rozwijać członków swoich zespołów.

Spotkanie realizowane zdalnie za pomocą platformy Zoom. Uczestnicy spotkania powinni być wyposażeni w komputer z dostępem do internetu oraz kamery i mikrofonu.

Prowadzący

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.    Polityka prywatności   
Zgoda

wszechnica
uniwersytetu
jagiellońskiego

Projektujemy i realizujemy różnorodne sesje i warsztaty facylitowane dopasowane do potrzeb organizacji: 

  • sesje strategiczne,
  • sesje kreatywne,
  • sesje wymiany wiedzy i doświadczeń, 

Realizujemy szkolenia dla określonych przez organizację grup pracowników, głownie dla:

  • trenerów zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji i rozwojem w roli wewnętrznych facylitatorów,
  • menedżerów chcących korzystać z umiejętności facylitacyjnych podczas prowadzenia spotkań ze swoimi zespołami,
  • koordynatorów projektów zainteresowanych usprawnieniem zespołowego planowania i podziału zadań podczas wspólnych spotkań,
  • scrum masterów, którzy szukają sposobów na zwiększenie zaangażowania członków zespołów w realizację zadań.
 
Pracujemy zarówno stacjonarnie, jak i online.