facebook

Międzynarodowy Tydzień Facylitacji 2022

Międzynarodowy Tydzień Facylitacji to coroczna, ogólnoświatowa inicjatywa International Association of Facilitators (IAF). Jej celem jest promowanie idei, zastosowań i efektów jakie daje facylitacja. W tym roku Tydzień Facylitacji odbędzie się na całym świecie w dniach: 17-23 października 2022.

 

Ideą przewodnią tegorocznego spotkania jest Rola facylitacji w obliczu nieznanego.

Ostatnie wydarzenia pokazały, że świat może się bardzo szybko zmienić. To, co możemy zrobić, to skupić się na tym, na co mamy największy wpływ:

 • Adaptować się do zmian przez reorganizację struktur i porządkowanie procesów;
 • Wzajemnie się słuchać, uwspólniać to, jak rozumiemy dane zagadnienia, by móc nad nimi pracować. Do poglądów innych podchodzić z ciekawością, szacunkiem i krytycznym myśleniem;
 • Wzmacniać sprawczość ludzi i zespołów, podejmować decyzje, które będą miały wpływ na rzeczywistość i najbliższe otoczenie.
 
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Liczba miejsc jest ograniczona.

Program spotkania

WARSZTATY ABSOLWENTÓW WSZECHNICY UJ

Dwa lata pandemii, wojna w Ukrainie przewróciło naszą codzienność do góry nogami. Musieliśmy wypracować nowe zasady komunikacji oraz jak reagować wobec niewyobrażalnego.

Wszyscy (lub prawie wszyscy) pracujemy online ponad granicami, kulturami, pokoleniami i sytuacją polityczną.

Często pracując w międzynarodowych zespołach spotykamy się z wyzwaniami związanymi z aspektami ludzkimi, takimi jak sposoby budowania relacji i zaufania oraz komunikowanie swoich potrzeb i mówienie “nie”. Online zostanie z nami, co mimo wielu zalet utrudnia codzienne interakcje.

 Adresaci

Jeżeli choć trochę masz do czynienia z ludźmi z całego świata, ten warsztat jest dla Ciebie.

Nie zwlekaj z rejestracją albowiem 17. osoba ląduje już na liście rezerwowej.

Celem warsztatu jest wypracowanie wspólnie z wszystkimi uczestnikami zestawu dobrych praktyk i wskazówek do pracy w zespole bez granic, czyli inaczej mówiąc, stworzenie kompasu, który pozwoli efektywnie komunikować się w różnorodnym środowisku.

Zapraszamy!

 Korzyści

Dzięki udziałowi w warsztacie:

 • doświadczysz, czym jest sesja facylitowana i jakie korzyści wnosi ta metoda pracy,
 • przekonasz się, jak różnorodność wpływa na codzienną pracę,
 • wyniesiesz walizkę pełną dobrych praktyk z całego świata.

 Prowadzące

Monika Guzek – Trenerka międzykulturowa, facylitatorka, project managerka; Prezeska Stowarzyszenia Międzykulturowego SIETAR POLSKA

Pasjonuję się ludźmi, ich potencjałem, a także wpływem różnorodności na rozwój zespołów i organizacji. Chętnie inspiruję innych do wyjścia ze strefy komfortu, ponieważ „dopiero tam zaczyna się magia i prawdziwy rozwój”. Posiadam bogate doświadczenie międzynarodowe. Pracowałam w Polsce, Niemczech, Chinach, Indonezji, Portugalii i Rumunii. A obecnie dzielę swoje życie pomiędzy Polskę i Szwajcarię. W swojej pracy łączę perspektywę trzech obszarów: biznesu, edukacji i NGO. Corocznie pokonuję tysiące kilometrów i najłatwiej spotkać mnie na lotnisku lub dworcu kolejowym. Uwielbiam być w ruchu, poznawać nowych ludzi, ich kulturę i zwyczaje.

Alicja Kuciel – Konsultantka i facylitatorka

Najważniejszym elementem mojej pracy są dla mnie ludzie, ponieważ bez nich i ich zaangażowania, żaden projekt się nie uda. Od ponad 20 lat prowadzę i uczestniczę w różnego rodzaju projektach. Swoje doświadczenie zawodowe szlifowałam pracując w wielu sektorach – edukacyjnym, administracyjnym, biznesie, produkcji i inżynierii. Przed pandemią kilka dobrych lat spędziłam w podróżach służbowych, biorąc udział lub prowadząc międzynarodowe projekty transformacyjne głównie z zakresu HR, ale nie tylko. Dzięki temu wiem, że do Indii należy zabrać przynajmniej pół walizki ptasiego mleczka, a wracając kupić dodatkową walizkę, na tą całą herbatę, której nigdy za dużo. Wypijam też hektolitry kawy.

Jak zaprojektować pracę na nowo w nowej rzeczywistości?

Jak stworzyć nową, trzecią formę pracy – hybrydę, która nie będzie tylko wypadkową, ale przemyślaną strategią łączenia pracy zdalnej i pracy w biurze?

Jak zaprojektować proces tworzenia tej nowej strategii pracy?

Warsztat będzie się składał z trzech części:

 1. teoretycznej, gdzie omówimy, jak mądrze podejść do wyzwań pracy off i online, co trzeba wziąć pod uwagę, co można zaproponować zespołowi;
 2. praktycznej – podczas której uczestnicy doświadczą na sobie krótkiej części takiego procesu, wcielając się w członków fikcyjnego zespołu;
 3. refleksyjnej – tu będziemy się dzielić doświadczeniami swoimi i innych, i zapraszać do wyciągnięcia wniosków dla siebie i swoich zespołów, które pojawią się pomimo krótkiej próbki procesu.

Na zakończenie warsztatu powstanie swego rodzaju mapa drogowa sposobów pracy i  interakcji, zaprojektowana pod dany zespół. Przedyskutowane zagadnienia i pokazane narzędzie może stać się inspiracją do wprowadzania takowych aktywności w swoich organizacjach.

 Adresaci

Zapraszamy liderów, menedżerów, scrum masterów, pracowników działu HR oraz tych wszystkich, których jeszcze nie wymieniłyśmy, a zmagają się z tematem optymalnego ułożenia pracy na nowo, tak aby zespoły i organizacje mogły efektywnie pracować.

 Korzyści

Dzięki udziałowi w warsztacie:

 • poznasz wycinek narzędzia do przeprowadzenia przez proces strategiczny w swoich organizacjach,
 • stworzysz pomysły, rozwiązania w grupie, które będziesz mógł wykorzystać u siebie,
 • poznasz doświadczenia innych osób z podobnymi wyzwaniami,
 • doświadczysz dobrodziejstw facylitacji,
 • zainspirujesz się do zmian.

Będzie to okazja do networkingu i dalszej współpracy.

 

 Prowadzące

Joanna Gawlik-Dziadoń – coach, trenerka biznesu, facylitatorka Action Learning

Jestem praktykiem biznesu – mam na swoim koncie ponad 10 lat doświadczenia na różnych szczeblach zarządzania w międzynarodowej korporacji. Jestem akredytowanym coachem ICC, trenerem biznesu i mentorem, głównie w środowisku biznesowym.

Specjalizuję się w temacie przywództwa i budowania efektywnych zespołów w oparciu o mocne strony, korzystając z narzędzia psychometrycznego FRIS®. Wspieram po partnersku osoby zdążające odważnie do swojego sukcesu, w oparciu o wartości i poczucie sensu. Pracuję z firmami, które chcą rozwijać się, wykorzystując potencjał i zaangażowanie pracowników.

Jestem również facylitatorem Action Learning. To metoda pracy zespołowej polegająca na poszukiwaniu rozwiązań dla rzeczywistych problemów i wyzwań jakie uczestnikom stawia codzienna praca.

Aldona Kłobska – różne role, różne zadania

Jestem Coachem, Trenerem, a także Facylitatorem – nauki tych 3 ról pobierałam we Wszechnicy UJ. W swojej pracy przekonuję pracowników, aby polubili poniedziałki, staram się pomóc w tym osobom zarządzającym. Posiadam 22-letnie doświadczenie w biznesie na stanowiskach sprzedażowych, trenerskich i HRowych, 16 lat wewnątrz organizacji, a obecnie pracuję dla różnych małych i dużych firm jako zewnętrzne oko, wsparcie we wspomnianych rolach.  Moje tematy specjalizacyjne to: sprzedaż, komunikacja i przywództwo. Mam też taką nogę społeczną – współtworzę Festiwal filmów odpowiedzialnych 17celów www.17celow.pl, zajmujący się edukacją na rzecz zrównoważonego rozwoju. Prowadzę firmę Lokomotywacja www.lokomotywacja.pl oraz współprowadzę Pracownię Rozwoju i terapii Proarche www.proarche.pl

Z Joanną Gawlik-Dziadoń prowadzimy Klub Lidera, w którym integrujemy środowisko osób zarządzających w MŚP, wymieniamy się doświadczeniami i edukujemy z tematów aktualnych.

 

WARSZTATY EKSPERTÓW WSZECHNICY UJ

Dlaczego facylitacja wciąż zyskuje na znaczeniu? Jak ta forma pracy sprawdza się w aktualnych realiach? W jaki sposób przekłada się na rezultaty, ale także na tworzenie warunków pracy sprzyjających dbaniu o siebie, organizację i otoczenie? Dlaczego uważamy, że obecnie podejście facylitacyjne to nie tylko kwestia „warto”, ale już „koniecznie trzeba”?

 Adresaci

 • osoby odpowiedzialne za kształtowanie kultury organizacyjnej
 • osoby zainteresowane wykorzystywaniem narzędzi facylitacyjnych w swojej pracy – menedżerowie, kierownicy projektów, trenerzy, HRBP, Scrum Masterzy, Agile Coachowie
 • osoby zainteresowane rozwojem w roli facylitatora

 Korzyści

Dzięki udziałowi w spotkaniu:

 • dowiesz się jakich rezultatów można spodziewać się po facylitacji,
 • poszerzysz rozumienie założeń facylitacji jako metody pracy,
 • poznasz przykłady i zastanowisz się nad możliwościami wykorzystania facylitacji w pełnionych przez siebie rolach w organizacji,
 • poznasz cele i główne założenia programów rozwoju kompetencji facylitacyjnych proponowanych przez Wszechnicę UJ.

 Prowadząca

Monika Gąsienica – Przygotowuję i prowadzę kompleksowe projekty szkoleniowe; uczestniczę w projektach doradczych dotyczących przywództwa i zarządzania kompetencjami. Jestem konsultantem kluczowych klientów – zapewniam spójność realizowanych dla nich usług z długofalową strategią rozwoju organizacji.

Obszary mojej specjalizacji szkoleniowej to facylitacja, kompetencje trenerskie, zarządzanie procesami rozwoju pracowników i kierowanie ludźmi – w szczególności budowanie i organizacja pracy zespołu. Prowadzę również szkolenia z zakresu negocjacji i obsługi klienta. Jako konsultant mam doświadczenie w tworzeniu i wdrażaniu kompetencyjnych systemów oceny pracy, profili kompetencyjnych i metodologii badania kompetencji do celów rekrutacji i rozwoju. Ma doświadczenie w pełnieniu roli asesora w diagnozie AC/DC.

Posiadam międzynarodowy certyfikat kompetencji facylitacyjnych Certified Professional Facilitator. Jest członkiem International Association of Facilitators.

Jestem absolwentką psychologii na UJ. Posiada certyfikaty MBTI i SHL OPQ. Ukończyłam Szkołę Trenerów Treningu Psychologicznego Haliny Nałęcz Nieniewskiej, Superwizyjne Warsztaty Doskonalenia Zawodowego Agencji Doradztwa Zawodowego AD oraz kurs The Art and Science of Coaching. Ma status Consultant on training w warsztatach dynamiki grupowej Making the Difference.

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zaprezentowane zostaną dwa studia przypadków dotyczące wdrażania rozbudowanej zmiany organizacyjnej dwóch, różnych firm produkcyjnych.

Szczególną uwagę zwrócimy na zastosowanie facylitacji w całym procesie wdrażania zmiany – facylitacja w szerokiej perspektywie wdrażania zmiany organizacyjnej.

Omówione zostaną również dwa przykłady struktur facylitacyjnych zastosowanych podczas warsztatów w obu opisywanych case studies, na konkretnym etapie wdrażania zmiany – jak w soczewce, przyjrzymy się konkretnemu narzędziu.

Zależy nam na tym, aby pokazać sposób wykorzystania facylitacji i konkretnych narzędzi w silnym związku z kontekstem organizacyjnym oraz założeniami zmiany w obu omawianych studiach przypadku.

Obok elementu o charakterze prezentacyjnym będzie również miejsce na wymianę doświadczeń, pytania i dyskusję, czemu służyć będzie praca w mniejszych, tzw. „grupach reflektujących”.

 Adresaci

Na spotkanie zapraszamy menedżerów, HR Business Partnerów, przedstawicieli działów HR, liderów zmiany organizacyjnej oraz wszystkie inne osoby odpowiedzialne za wdrażanie i wsparcie zmian w organizacji, zainteresowane zastosowaniem facylitacji w tym procesie.

Zapraszamy!

 Korzyści

Dzięki udziałowi w spotkaniu Uczestnicy:

 • poznają możliwości i kontekst stosowania facylitacji w procesie wdrażania zmiany, korzyści jakie można dzięki temu osiągnąć oraz porównanie facylitacji do innych metod wsparcia wdrażania zmiany;
 • poznają przykłady zastosowania dwóch struktur facylitacyjnych, możliwych do wykorzystania podczas spotkań komunikujących zmianę organizacyjną;
 • wymienią własne doświadczenia i dobre praktyki związane z wdrażaniem zmiany organizacyjnej.

 Prowadzący

Maciej Kocurek – Prezes Zarządu Wszechnicy UJ, trener, konsultant, facylitator.

Prowadzę szkolenia i procesy mentoringowe dla menedżerów. Szkolę i doradzam HR w obszarze diagnozy potrzeb i projektowania programów rozwojowych. Jestem konsultantem projektów wdrażających zmianę organizacyjną. Można mnie spotkać na warsztatach Wszechnicy UJ z cyklu Know How Bites, na które zapraszam. Prowadzę także sesje facylitacyjne i jestem Prezesem Zarządu Wszechnicy UJ.

Pracując z menedżerami koncentruję się na zagadnieniach definiujących tę rolę (budowanie pozycji i autorytetu w zespole, koncepcje roli menedżera, prowadzenie spotkań indywidualnych i zespołowych) oraz przygotowuję menedżerów do wdrażania zmian w zespołach. Mam przekonanie do skuteczności indywidualnej pracy z menedżerami w procesach mentoringowych, gdzie można skoncentrować się na indywidualnych wyzwaniach konkretnej osoby.

W obszarze HR specjalizuje się w prowadzeniu procesu diagnozy potrzeb rozwojowych, narzędzi w tym obszarze, a także budowaniu pozycji HR w organizacji, w szczególności wobec różnorodnych interesariuszy projektów rozwojowych.

Kierowałem pracą zespołu przygotowującego projekt Małopolskich Standardów Usług Edukacyjno Szkoleniowych MSUES oraz byłem szefem pilotażowego audytu firm szkoleniowych w oparciu o kryteria jakościowe MSUES. Jestem współautorem „Przewodnika po Standardach”, gdzie przygotowałem rozdział dotyczący zarządzania firmą szkoleniową. Jestem także współautorem raportu „Organizacja w okresie dojrzewania. Jakiej kultury organizacyjnej oczekują pracownicy?” Realizowałem projekty szkoleniowo-doradcze między innymi dla: BZWBK, BGŻ, WUP w Krakowie, Polsat Cyfrowy, Puma, Impel S.A., 3M Polska, Aviva, International Paper, Future Processing, Pratt&Whitney, SKANSKA, Smyk.

Jestem absolwentem historii i stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończyłem studia podyplomowe Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Europejskiej im. ks. Józefa Tischnera w Krakowie. Mam za sobą kilka kompleksowych kursów trenerskich, coachingowych i facylitacyjnych (Szkoła Trenerów Wszechnicy UJ; program „Trainers Training” Erickson College International; akredytowana przez Międzynarodową Federację Coachów (ICF) szkoła coachów „The Art & Science of Coaching”; „Szkoła Facylitatorów: praca z organizacją, rozwój w roli zawodowej”).

SZKOŁA FACYLITATORÓW

W trakcie Tygodnia Facylitacji rozpoczniemy krakowską oraz warszawską edycję Szkoły Facylitatorów.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Sprawdź szczegóły TUTAJ.

Wydarzenia odbędą się w dniach 17-21 października 2022.

Jedna osoba może wziąć udział w maksymalnie dwóch warsztatach i webinarze.

Uział w wydarzeniach jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Spotkanie realizowane zdalnie za pomocą platformy Zoom. Uczestnicy spotkania powinni być wyposażeni w komputer z dostępem do internetu oraz kamery i mikrofonu.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.    Polityka prywatności   
Zgoda

wszechnica
uniwersytetu
jagiellońskiego

Projektujemy i realizujemy różnorodne sesje i warsztaty facylitowane dopasowane do potrzeb organizacji: 

 • sesje strategiczne,
 • sesje kreatywne,
 • sesje wymiany wiedzy i doświadczeń, 

Realizujemy szkolenia dla określonych przez organizację grup pracowników, głownie dla:

 • trenerów zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji i rozwojem w roli wewnętrznych facylitatorów,
 • menedżerów chcących korzystać z umiejętności facylitacyjnych podczas prowadzenia spotkań ze swoimi zespołami,
 • koordynatorów projektów zainteresowanych usprawnieniem zespołowego planowania i podziału zadań podczas wspólnych spotkań,
 • scrum masterów, którzy szukają sposobów na zwiększenie zaangażowania członków zespołów w realizację zadań.
 
Pracujemy zarówno stacjonarnie, jak i online.