facebook
pexels-karolina-grabowska-6333498
,

Jak facylitacja może pomóc w rozwoju managerskim?

Magdalena Pęcak
Facylitacja to sposób pracy z grupami, który pozwala osiągać jak najlepsze rezultaty spotkań. Dlaczego ten obszar zadań managera miałby mieć tak ogromny wpływ na jego rozwój w roli? Przecież to „tylko” prowadzenie spotkań.
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 3 min

Z tego artykułu dowiesz się:

Rozwój managerski – czym jest i jak go rozumieć?

Rozwój managerski z jednej strony możemy rozumieć, jako podnoszenie poziomu kompetencji związanych z zarządzaniem zespołem, który dany manager posiada. Taki manager będzie coraz sprawniej i efektywniej zarządzał zespołem, z większą swobodą radził sobie z wyzwaniami, stając się bardziej świadomym, autentycznym i wyrazistym. W dłuższej perspektywie będzie odchodził od „ręcznego sterowania” na rzecz zarządzania potencjałem ludzi. Z kolei z perspektywy wchodzenia po stopniach kariery managera, rozwój możemy połączyć ze zdobywaniem takich umiejętności, które pozwalają zarządzać coraz bardziej wymagającymi czy kluczowymi zespołami, składającymi się z pracowników o wysokim potencjale lub zajmujących strategiczne pozycje w organizacji.

Jak facylitacja może wpłynąć na rozwój kariery managera?

Facylitacja dostarcza managerom narzędzi pomocnych do uruchamiania zespołowości, zapraszania członków zespołu do wspólnego mierzenia się z wyzwaniami, do wyrażania zdania i podejmowania dyskusji, budując w nich poczucie przynależności i sprawstwa. A zatem, rozwój kompetencji facylitacyjnych przez managera i sięganie po ten sposób pracy z pewnością podnosi efektywność pracy zespołu. Jednocześnie, idąc tropem rozwoju managera, rozumianego jako podejmowanie tej roli wobec zespołów strategicznych dla firmy, kompetencje facylitacyjne są już nie tylko mile widziane, ale niezbędne. Korzystając bowiem z facylitacji lider w naturalny sposób buduje partycypację w zespole. Z kolei partycypacyjny styl zarządzania wydaje się być najbardziej adekwatnym, pozwalającym skorzystać z potencjału członków zespołów interdyscyplinarnych czy składających się z kluczowych ekspertów, dając okazję do wspólnego podejmowania decyzji jak i rozwiązywania problemów. Rozwijanie umiejętności budowania w zespole warunków do dyskusji, spierania się, konstruktywnej krytyki, ale też pracy kreatywnej i eksperymentowania może stać się sposobem na rozwój kariery managera, otwierając mu możliwości pracy z zespołami składającymi się z wybitnych jednostek.

Jakie szkolenie managerskie jest mi potrzebne?

Jeśli będąc managerem myślisz o coraz większym włączaniu ludzi do wspólnej pracy, zapraszaniu do wzięcia większej odpowiedzialności za rozwiązania i decyzje, wówczas z pewnością przydadzą Ci się wysokorozwinięte umiejętności pracy z grupami. Będą to np. umiejętności: skupiania ludzi wokół zadania, moderowania dyskusji, porządkowania pracy zespołowej, a także radzenia sobie z emocjami uczestników, pojawiającymi się konfliktami czy oporem. Jednocześnie potrzebne będą struktury do pracy, w zależności od tego, nad czym zespół będzie pracować, i idące za tym konkretne techniki, np. poszerzające pulę pomysłów czy też pozwalające podzielić się zadaniami w projekcie. Takich narzędzi dostarcza facylitacja. I choć nie jest to temat typowego szkolenia managerskiego, to na pewnym etapie takie szkolenie może być bardzo pomocne. Kursy rozwijające kompetencje facylitacyjne dostarczają managerom wiedzy i umiejętności, które mogą przyczyniać się do sprawnego zarządzania zespołami oraz do wzrostu efektywności i satysfakcji zarówno managera, jak i jego zespołu.

Szkolenia z facylitacji – jak wybrać?

Decyzja o wyborze szkolenia zawsze jest wypadkową różnych czynników – własnych możliwości (finansowych, czasowych), dostępności szkolenia, oferty na rynku. Z pewnością warto sięgnąć, jeśli to możliwe, po nieco bardziej kompleksowe szkolenie, żeby móc osadzić się w nowym sposobie pracy, szczególnie że korzystanie z narzędzi facylitacyjnych przez managera nie jest ani proste ani oczywiste. Wyzwaniem jest godzenie tych dwóch ról (facylitatora i managera), biorąc pod uwagę fundamentalne założenie, że facylitator jest neutralny wobec tego, co wypracuje grupa. Kolejnym argumentem za bardziej rozbudowanym szkoleniem jest to, że dłuższe szkolenia zwykle dostarczają większej liczby narzędzi, co z jednej strony przekłada się na większą różnorodność prowadzonych spotkań, a z drugiej daje możliwość wyboru tych technik, w których najlepiej się czujesz i od których chcesz zacząć. Warto również zwrócić uwagę czy czas trwania szkolenia i jego program umożliwiają ćwiczenie poznanych narzędzi. Pamiętaj też, że nie wszystkiego musisz się nauczyć od razu. Kolejne metody możesz poznawać i przyswajać w miarę pojawiania się potrzeb. Oprócz narzędzi, warto by szkolenie dostarczało głębszej refleksji nad sensem ich stosowania i łączenia a także sposobów radzenie sobie z wyzwaniami w pracy grupowej. Istotne jest również, żeby od początku zrozumieć jaka idea stoi za tym sposobem pracy i jak można autentycznie zaoferować go swojemu zespołowi. Chodzi przecież o to, by dobrze czuć się w tej metodzie i zachowując autorytet managera, efektywnie prowadzić angażujące spotkania. 

Jeśli chcesz zobaczyć program kompleksowego szkolenia przygotowującego do roli facylitatora wejdź na stronę: Szkoła Facylitatorów

Może Cię jeszcze zainteresować:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.    Polityka prywatności   
Zgoda

wszechnica
uniwersytetu
jagiellońskiego

Projektujemy i realizujemy różnorodne sesje i warsztaty facylitowane dopasowane do potrzeb organizacji: 

  • sesje strategiczne,
  • sesje kreatywne,
  • sesje wymiany wiedzy i doświadczeń, 

Realizujemy szkolenia dla określonych przez organizację grup pracowników, głownie dla:

  • trenerów zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji i rozwojem w roli wewnętrznych facylitatorów,
  • menedżerów chcących korzystać z umiejętności facylitacyjnych podczas prowadzenia spotkań ze swoimi zespołami,
  • koordynatorów projektów zainteresowanych usprawnieniem zespołowego planowania i podziału zadań podczas wspólnych spotkań,
  • scrum masterów, którzy szukają sposobów na zwiększenie zaangażowania członków zespołów w realizację zadań.
 
Pracujemy zarówno stacjonarnie, jak i online.