Strona główna » Wyniki wyszukiwania » Jak zostać dobrym managerem?
Jak zostać dobrym managerem?
Magdalena Pęcak
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 2 min
Z tego artykułu dowiesz się:
Niezależnie od tego, jak wyobrażasz sobie siebie w takiej roli, warto zauważyć, że nikt z nas nie rodzi się managerem i tak, jak przygotowujemy się do wykonywania swoich zawodów, tak i do bycia managerem warto się przygotować. Równie istotny jest stały rozwój w ścieżce managera, który pozwala poszerzać świadomość swoich mocnych i słabych stron, poznawać nowe modele i sposoby pracy i w rezultacie dostosowywać swój styl do zmieniających się oczekiwań i potrzeb pracowników, przy jednoczesnym korzystaniu ze swoich zasobów.
Jakie kursy managerskie przygotowują do bycia dobrym managerem?
W zależności od indywidualnych potrzeb oraz potrzeb organizacji, każdy wybierze dla siebie taki kurs, który będzie się koncentrował na umiejętnościach, które są mu najbardziej potrzebne. Dla początkujących managerów z pewnością interesujące będą takie kursy managerskie, które w sposób bardziej kompleksowy przygotowują do pełnienia tej roli. Wyróżnić tu możemy szereg zagadnień, które warte są poruszenia, na przykład:
- budowanie autorytetu w roli managera,
- różne style zarządzania zespołem,
- budowanie zespołu,
- komunikacja w zespole,
- stawianie celów przed pracownikami,
- delegowanie zadań,
- monitorowanie pracy,
- prowadzenie rozmów z pracownikami.
W przypadku osób już pewną wiedzą i doświadczeniem, ciekawą propozycją mogą być bardziej specyficzne kursy, na przykład: zarządzanie zespołem sprzedażowym, zarządzanie zespołem rozproszonym, coachingowy styl zarządzania, udzielanie informacji zwrotnej, prowadzenie rozmów rozwojowych – wyliczać można bez końca, bo w zależności od tego, jak głęboko chcemy się zanurzyć w dane zagadnienie, możemy jeszcze bardziej konkretyzować i zawężać dany temat. Jednocześnie zauważyć można, że wyłaniają się dwa nurty tematów – jeden związany ze specyfiką zespołu, którym zarządza manager, drugi, skoncentrowany na funkcjach i zadaniach managera. W tym drugim podejściu warto zwrócić uwagę na jeszcze jedno zagadnienie, do pewnego czasu traktowane po macoszemu (bo cóż to za problem?), a w ostatnim czasie nabierające znaczenia – efektywne prowadzenie spotkań.
Dlaczego efektywne prowadzenie spotkań jest istotną umiejętnością dobrego managera?
Z pewnością każdy z nas doświadczył spotkań, podczas których połowa uczestników odpisywała na maile, dwie osoby się spierały, niekoniecznie odwołując się do merytorycznych argumentów, kilka innych dawało jasno do zrozumienia, że ich obecność jest zbędna, a na dodatek na spotkaniu poruszono zbyt wiele tematów i w efekcie, co nie zaskakuje, mało co zostało ustalone. Takie spotkania, nie tylko są nieefektywne, ale co gorsze, mogą być źródłem frustracji zarówno dla prowadzącego managera jak i uczestniczących w nim członków zespołu. Ponadto, jeśli pomyślimy o spotkaniach, jako okazji do pracy zespołowej nad wspólnym rozwiązaniem problemu czy podjęciem decyzji, wówczas umiejętność ich prowadzenia nabiera jeszcze większego znaczenia.
Po czym poznać efektywne spotkania?
Pierwsza odpowiedź, która z pewnością przychodzi do głowy, to że kończą się rezultatem, o który nam chodziło. Zanim jednak spotkanie dobiegnie końca, możemy zaobserwować pewne zachowania, które wskazują na to, że spędzony razem czas możemy nazwać efektywnym spotkaniem. Są to na przykład:
- Zaangażowanie wszystkich uczestników w rozmowę,
- merytoryczna dyskusja oparta o argumenty,
- wspólne dążenie do osiągnięcia rezultatu, a więc również unikanie zbyt wielu dygresji czy podrzucania dodatkowych tematów,
- gotowość do wzięcia odpowiedzialności za wdrożenie podjętych podczas spotkania decyzji.
Podsumowując – zdefiniowanie pojęcia „dobry manager”, biorąc pod uwagę osobiste preferencje oraz potrzeby organizacji wydaje się istotnym punktem wyjścia do świadomego rozwoju w tej roli. Wielość zarówno niezbędnych kompetencji (pochodzących ze szkoleń managerskich) jak tych uzupełniających i jednocześnie pomocnych jest duża i wskazuje na dłuższy proces nieustannego stawania się dobrym managerem.
Jeśli interesuje Cię rozwój w ścieżce managera przeczytaj artykuł: Po co managerowi kompetencje facylitatorskie?
Może Cię jeszcze zainteresować:
Szkola Coachów z perspektywy uczestniczki
Z tej serii wpisów dowiesz się, jak przebiega proces nauki w programie, jakie umiejętności rozwija się dzięki udziałowi w Szkole Coachingu oraz jakie wyzwania pojawiają
Jak budować przynależność i efektywność w warunkach pracy hybrydowej?
Serdecznie zapraszamy na warsztat online z praktykami, który realizowany będzie w oparciu o metodę Open Space Technology.
Facylitacja w praktyce: Jak skoncentrować się na celach i priorytetach?
Wspólne spotkanie z zespołem to dobra okazja, by porozmawiać o najważniejszych kwestiach, wymienić się informacjami, rozwiązać bieżące problemy. Jednocześnie może wywoływać szereg, całkiem uzasadnionych obaw: