Facylitator

Wspieramy w świadomym podejmowaniu nowych ról

Wybierz swoją ścieżkę:

Kim jest Facylitator?

Facylitator zarządza pracą grupy w taki sposób, aby mogła ona osiągnąć najlepsze rezultaty, w optymalnym czasie, przy wykorzystaniu potencjału osób uczestniczących w spotkaniu. Jest osobą neutralną wobec kształtu i jakości wypracowywanych rozwiązań. Troszczy się natomiast o to, by zaproponowany sposób pracy pozwolił osiągnąć najlepsze efekty. Niczym przewodnik w podróży, nie definiuje jej celu, wybiera jednak takie ścieżki, które ułatwiają sprawne dotarcie do niego.

 

Podejmowanie roli facylitatora wymaga umiejętności zaprojektowania spotkania, konstruktywnego kierowania pracą grupy oraz powstrzymania się od porad eksperckich, wpływania na decyzje uczestników i faworyzowania jakichkolwiek rozwiązań. Facylitator tworzy kulturę współuczestnictwa i odpowiedzialności za rozwiązanie.

 

Facylitator jest przydatny, gdy ważne jest zaangażowanie osób, których dane zagadnienie dotyczy, gdy różnorodność perspektyw jest korzystna dla poszukiwania rozwiązań, gdy temat jest trudny, emocjonujący, a rozwiązanie nie jest oczywiste.

 

Facylitację stosuje się w szczególności: w zwinnych metodykach zarządzania projektami, optymalizacji procesów, wdrażaniu zmian organizacyjnych, kształtowaniu kultury innowacyjności, wypracowywaniu rozwiązań, prowadzeniu efektywnych spotkań.

 

Jednym z doświadczeń sprawiających ogromną satysfakcję w pracy facylitatora jest dzielenie dumy i radości z uczestnikami z wypracowania przez nich niebanalnego rezultatu, z którym identyfikują się wszyscy.

Inspiracje

Skontaktuj się z nami

Karolina Chmiel

Consultant of Professional Development, Coach

519 516 493
Napisz do nas
Skontaktuj się z nami