facebook
Projekt-bez-tytułu-24

Zalety treningu interpersonalnego oraz ćwiczenia, jakie do niego wybrać

W dzisiejszych czasach umiejętności komunikacyjne i zdolność porozumiewania się z poszanowaniem drugiej osoby zyskują szczególne znaczenie. To ważne aspekty nie tylko relacji z bliskimi, ale także w środowisku pracy. Dobrze rozwinięte umiejętności interpersonalne, odpowiednie nastawienie, chęć rozwiązywania konfliktów wspierają nas w zadaniach, jakie stawia praca zawodowa, zwłaszcza ta wymagająca współpracy zespołowej. Jednak niezależnie od tego, czy jesteśmy samodzielnymi pracownikami czy pracujemy w zespole, zawsze jesteśmy częścią jakiegoś układu relacji. Żeby lepiej radzić sobie we współpracy z naszymi przełożonymi oraz kolegami i koleżankami z działu, warto zastanowić się nad różnymi formami rozwoju, które mogą pomóc ten cel zrealizować.
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 4 min

W tym artykule znajdziesz:

Właściciele firm oraz managerowie kładą coraz większy nacisk na umiejętności interpersonalne, ponieważ zauważają, że zgrany i współpracujący zespół jest bardziej wydajny, efektywny, a także opłacalny. Wciąż ważne są szkolenia specjalistyczne, które dotyczą różnych obszarów wiedzy w danej branży. Coraz bardziej docenia się jednak programy rozwojowe, takie jak trening interpersonalny, których efekty są wykorzystywane przez pracowników podczas współpracy z innymi, a przez liderów w zarządzaniu zespołem.

Trening interpersonalny – krok po kroku

Jak wygląda taki trening? Najczęściej trwa on od około czterdziestu do pięćdziesięciu godzin, co w praktyce przekłada się na cztery-pięć dni. Jak w czasie innych szkoleń, w trakcie jego trwania przewidziane są przerwy. W treningu najczęściej bierze udział grupa kilku lub kilkunastoosobowa. Rekomendujemy, aby w szkoleniu nie uczestniczyły osoby, które dobrze się znają i łączą je bliskie relacje, a także kiedy występują pomiędzy nimi zależności służbowe. Jeśli większa liczba pracowników jednej firmy jest zainteresowana udziałem w takim doświadczeniu, zazwyczaj każdy z nich realizuje szkolenie w odrębnej grupie.

 Trening interpersonalny jako podstawowe założenie traktuje doświadczenie procesu grupowego. Może on jednak przyjąć bardziej intrapsychiczny wymiar, gdy uczestnicy skupiają się na swoich indywidualnych doświadczeniach i dzielą się nimi z grupą. Nie jest to jednak ścisła reguła.

Trening interpersonalny – rola trenera

Rola trenera różni się w zależności od przyjętego podejścia – dyrektywnego lub niedyrektywnego. W treningu dyrektywnym jest on twórcą i koordynatorem scenariusza, według którego odbywają się zajęcia. Często nakreśla zasady zadania, wywołuje konkretne doświadczenia, a następnie przygląda się pracy uczestników. Nie powinien za bardzo ingerować w przebieg ćwiczeń – mają one mieć charakter naturalny i przebiegać bez żadnego nacisku lub wpływu z zewnątrz.

W treningu niedyrektywnym trener jest bardziej pasywny. Współtowarzyszy grupie w procesie, zwraca uwagę na wyrażanie emocji i uczuć, zachęca do udzielania informacji zwrotnych. Oczywiście zdarzają się sytuacje, w których szkoleniowiec musi interweniować – na przykład, gdy łamane są ustalone reguły warsztatów. Warto zaznaczyć, że trening interpersonalny pomaga rozwinąć umiejętności rozpoznawania swoich emocji oraz motywów działania, które następnie możemy wykorzystać w swojej pracy. Nieadekwatne lub zbyt częste interwencje trenera nie pozwolą uczestnikom na zanurzenie się w doświadczeniu i rozwinięcie wspomnianych umiejętności.

Trening interpersonalny ćwiczenia?

Dyrektywny trening interpersonalny przewiduje w swoim scenariuszu różnorodne ćwiczenia. Skupiają się one wokół emocji, konfliktów oraz wspólnego rozwiązywania problemów. Taka forma pracy częściej proponowana jest zespołom i często przybiera postać treningu umiejętności interpersonalnych. Trener interpersonalny informuje o treści zadania, przedstawiając jasno zasady i pozostawia grupę do samodzielnego działania.

Trening umiejętności interpersonalnych lub trening komunikacji obejmuje wiele propozycji ćwiczeń, jednakże część z nich powtarza się przy różnych scenariuszach. Bardzo skuteczną metodą kreowania relacji między współpracownikami są scenki problematyczne. Chodzi w nich o odgrywanie ról, które na co dzień mogą pojawić się w naszej pracy. Scenki zakładają również rozwiązywanie wielu problemów przez różne osoby. Z takiego działania mamy się nauczyć różnych sposobów radzenia sobie z kryzysową sytuacją. Obserwowanie innych, którzy w podobnej sytuacji pokazują inne podejście niż nasze, może być bardzo budujące i skłaniające do przemyśleń. Scenki zmuszają również do krytycznego spojrzenia na pewne zachowania, dzięki możliwości przyjrzenia się im z boku, bardziej obiektywnie. Każdy z nas reaguje na te same sytuacje w zupełnie inny sposób – obserwacja innych sposobów radzenia sobie z tym samym problemem, może naprawdę wiele nauczyć.

Znaczącym doświadczeniem są ćwiczenia nakierowane na rozpoznawanie emocji. Uczestnicy często zaskakują się, gdy przykładowa fraza „czuję się urażony” nie jest uczuciem. Niesie ze sobą informację o stanie emocjonalnym danej osoby, jednak jest interpretacją pewnego stanu, a nie nawiązuje do konkretnej emocji czy uczucia. Podczas szkolenia uczestnicy zadają sobie pytania „co czuję?”, „jaka to emocja?”, „w jakim miejscu ciała się pojawia?”. Dzięki takim ćwiczeniom uczą się rozpoznawania własnych emocji, nazywania ich i dzielenia się nimi bezpośrednio, bez dodatkowej interpretacji czy oceny.

Trening interpersonalny – mówienie o emocjach

Czas spędzany w pracy to duża część naszego życia. Nie toczy się ono bez zaangażowania emocjonalnego. Problemy, z którymi mierzymy się w pracy, to często chroniczny stres, presja czasu, zbyt trudne zadania, nadmiar nagromadzonych obowiązków. Wszystkie te elementy wpływają na nasz stan emocjonalny. Nieodpowiednie radzenie sobie z przeżywanymi emocjami oraz trudności w ich wyrażaniu mogą doprowadzić do wypalenia zawodowego lub przyspieszyć jego wystąpienie. To trudna sytuacja zarówno dla pracownika, jak i dla jego pracodawcy. Z tego powodu rozwój interpersonalny jest częstą tematyką kursów i szkoleń, które decyduje się finansować kadra managerska.

Trening interpersonalny scenariusz emocji

W kontekście emocji zadaniem trenera jest uświadamianie uczestników, jak ważne jest ich swobodne wyrażanie. Nie oznacza to, że gdy coś pójdzie niezgodnie z naszymi założeniami, powinniśmy zareagować jawny wybuchem złości lub oczekiwać pocieszenia ze strony współpracowników. Z pewnością jednak tłumienie emocji i chowanie urazy nie pomoże w radzeniu sobie podczas emocjonalnie trudnych stanów. Praca zawodowa oraz życie prywatne często na siebie wpływają. Umiejętność rozładowania napięcia w zdrowy sposób oraz wyrażanie uczuć pozwoli uniknąć gorszego nastroju oraz spadku efektywności w obu tych sferach. Trening interpersonalny scenariusz ma w tym zakresie dosyć jasno określony. Chodzi o zachęcanie do rozpoznawania swoich emocji oraz umiejętnego wyrażania myśli i uczuć.

Będąc świadomym istnienia problemów innych, ludzie mogą sobie nawzajem pomóc, zmniejszyć w niektórych momentach oczekiwania, wymienić się obowiązkami. Również dzielenie się tymi dobrymi emocjami wpłynie na poprawę relacji między pracownikami. Pomoże to także w redukcji stresu, który (zwłaszcza długotrwały), może powodować w nas niepokój i przyczyniać się do bezsenności. Chodzenie do pracy, będąc sfrustrowanym, zmęczonym i zestresowanym, spowoduje spadek efektywności oraz zwiększy ryzyko popełniania błędów. Z tego powodu kadra managerska angażuje się w inicjatywy wspierające dobry stan zdrowia pracowników.

Trening interpersonalny będzie korzystny dla każdej osoby – niezależnie od tego, czy pracuje w małej firmie czy wielkiej korporacji. W każdym środowisku ludzie wchodzą ze sobą w relacje, a ich wysoka jakość przyczynia się do większego zadowolenia z pracy. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na trening interpersonalny dla swoich pracowników – by każdy z nich miał możliwość odkrywania wiedzy o tym, jak funkcjonuje w grupie, w jaki sposób się komunikuje i jaki ma to wpływ na inne osoby.

Obecnie na rynku jest wiele firm, które oferują różnego rodzaju kursy, szkolenia i treningi, pomocne w oswajaniu emocji oraz wspierające współpracę w grupie. Bywają one różnie nazywane – trening umiejętności interpersonalnych, trening komunikacji interpersonalnej, trening intrapsychiczny, a nawet trening osobowości. Każdy z nich może mieć inne założenia, metody pracy, a także cele, jakie stoją przed grupą. Warto z nich skorzystać chociaż raz, by zobaczyć, jak znaczące mogą przynieść efekty.

 

Jeśli zainteresował Cię ten artykuł, zobacz nasz program rozwojowy: Trening interpersonalny

Może Cię jeszcze zainteresować:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.    Polityka prywatności   
Zgoda

wszechnica
uniwersytetu
jagiellońskiego

Projektujemy i realizujemy różnorodne sesje i warsztaty facylitowane dopasowane do potrzeb organizacji: 

  • sesje strategiczne,
  • sesje kreatywne,
  • sesje wymiany wiedzy i doświadczeń, 

Realizujemy szkolenia dla określonych przez organizację grup pracowników, głownie dla:

  • trenerów zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji i rozwojem w roli wewnętrznych facylitatorów,
  • menedżerów chcących korzystać z umiejętności facylitacyjnych podczas prowadzenia spotkań ze swoimi zespołami,
  • koordynatorów projektów zainteresowanych usprawnieniem zespołowego planowania i podziału zadań podczas wspólnych spotkań,
  • scrum masterów, którzy szukają sposobów na zwiększenie zaangażowania członków zespołów w realizację zadań.
 
Pracujemy zarówno stacjonarnie, jak i online.