facebook
piec korzysci

5 korzyści z wynajęcia eksperta facylitacji – jak ułatwić prowadzenie skomplikowanych spotkań

Magdalena Pęcak
Zastanawiasz się, czy wynajęcie eksperta facylitacji to słuszna inwestycja? Czy ten wydatek rzeczywiście przełoży się na większą efektywność spotkań w Twojej organizacji? A może to tylko modna nazwa i „ładne opakowanie” tego, co już znamy i od lat stosujemy? Co prawda stawianie tezy, że wynajem eksperta facylitacji jest gwarancją efektywnego spotkania jest nieco nadmiarowe, ale niewątpliwie usługa facylitacji, szczególnie, jeśli nie jest jednorazowa, może podnieść jakość spotkań a nawet zmienić organizację.
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 3 min

W tym artykule znajdziesz 5 korzyści z wynajęcia eksperta facylitacji:

Uczestnicy spotkania są skoncentrowani na celu spotkania

Zdefiniowanie i uzgodnienie, wspólnie z grupą, celu spotkania, to jeden z kluczowych aspektów wpływających na jego efektywność. Oczywiście ten cel jest wcześniej zadany, ale sprawdzenie z jaką motywacją i gotowością do pracy na jego rzecz oraz jakim jego rozumieniem rozpoczynają to spotkanie uczestnicy, pozwala zaparkować inne, niezwiązane z nim tematy. Rozpoczynając w ten sposób spotkanie stwarzamy również okazję do tego, by „odczarować’ błędne wyobrażenia o tym, jak i nad czym będziemy pracować, co jest jedną z tych korzyści z facylitacji, która owocuje na dalszych etapach pracy.

Praca jest efektywna i kończy się osiągnięciem zakładanych rezultatów

Doświadczenie wielu spotkań podpowiada, że często dyskusja to za mało, by wyłonić decyzję, a przeprowadzenie burzy mózgów nie przekłada się na morze pomysłów, choć teoretycznie zrobiliśmy wszystko, jak należy. Dzieje się tak dlatego, że konkretne wyzwania wymagają różnych struktur pracy, sekwencji działań i narzędzi. Znajomość tych struktur pozwala w logiczny sposób przejść przez cały proces pracy i dojść do celu. Zobaczmy to na przykładzie spotkania kreatywnego, podczas którego uczestnicy mają wypracować pomysły na świąteczne prezenty dla kluczowych klientów. Główne etapy, które pojawią się w strukturze takiego spotkania to: przygotowanie do pracy kreatywnej, wygenerowanie jak największej liczby pomysłów, również nowych i nieszablonowych, następnie zawężenie puli pomysłów, np. w oparciu o wypracowane kryteria, doskonalenie pomysłów i wreszcie podjęcie ostatecznej decyzji. Każdy z tych etapów doświadczony facylitator wypełnia odpowiednimi narzędziami, by uzyskać efekty pozwalające na dalszą pracę i dojście do rozwiązania. Gdy w ten sposób popatrzymy na spotkanie, wynajem eksperta facylitacji wydaje się być zasadnym rozwiązaniem, zakładając że poruszany temat jest istotny dla organizacji a rozwiązanie nie jest oczywiste.

Grupa jest zaangażowana i aktywnie uczestniczy w spotkaniu

Efekt zaangażowania osiągamy dzięki proponowanemu, za pomocą facylitacji, sposobowi pracy. Z jednej strony chodzi o różnorodność narzędzi i technik, które niejednokrotnie są ciekawe same w sobie i atrakcyjne, gdy np. budujemy z klocków lego czy korzystamy z przestrzeni, by wyrazić swoje stanowisko wobec jakiegoś zagadnienia. Z drugiej strony, co ważniejsze, umożliwiają konstruktywną rozmowę, dają okazję do wypowiedzi każdemu, co przekłada się na uwzględnienie wielu perspektyw w procesie wypracowywania rozwiązania. Widoczne, czasem wręcz namacalne efekty, równoznaczne z pokonywaniem kolejnych etapów pracy, dają satysfakcję i napędzają do dalszego działania. To argument za tym, że usługa facylitacji jest warta uwagi w naszych organizacjach.

Ludzie czują się zauważeni, wysłuchani a ich poczucie wpływu i sprawstwa rośnie

Ten rodzaj korzyści z facylitacji nie jest może zbyt często zauważany, ale warto na niego zwrócić uwagę, bo jest niezwykle ważny w kontekście wdrażania facylitacji jako sposobu pracy w organizacji. Spotkania są częścią naszej pracy, ale to w jaki sposób na co dzień podchodzimy do pracy i współpracy z pewnością jest jeszcze ważniejsze. Poczucie realnego wpływu na rozwiązanie, świadomość pracownika, że jego stanowiskiem jest ktoś zainteresowany i jest ono brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, z pewnością podnosi morale i wpływa na zaangażowanie nie tylko podczas spotkania, ale generalnie w codziennej pracy.

Uczestnicy spotkania angażują się we wdrożenie rozwiązań

Zaangażowanie we wdrożenie to jedna z korzyści z facylitacji, o której pewnie marzy wielu managerów prowadzących spotkania. Wszystkie wymienione wcześniej efekty pracy facylitacyjnej przekładają się właśnie na to, że ludzie czując, że wypracowane rozwiązanie jest ich, chętniej angażują się w dalszą pracę operacyjną i wdrożenie. Oczywiście jest to etap, który niejednokrotnie wymaga wsparcia i nie wydarza się „sam z siebie”, ale z pewnością gromadzi większą rzeszę entuzjastów.

Czy możemy zatem postawić tezę, że wynajem eksperta facylitacji jest gwarancją sukcesu? Niestety a może i na szczęście, nie. Czynników sukcesu jest wiele – dobór grupy, klimat w organizacji, atmosfera wokół tematu spotkania i oczywiście wyzwanie przed, którym stoi grupa. Bywa, że rezultaty nie są spektakularne, że stojąc z boku wydaje się, że można było wypracować coś bardziej innowacyjnego. Jednak, jak kiedyś usłyszałam od pewnej facylitatorki po jednej z sesji „uczestnicy wypracowali najlepsze rozwiązanie, na jakie było ich stać”. I to jest moim zdaniem­ klucz do zrozumienia sensu korzystania z facylitacji i korzyści z tego płynących.

Czy zatem warto, by usługa facylitacji znalazła się na liście usług, po które sięga organizacja? Jeśli organizacji zależy na uruchamianiu partycypacji, jeśli dostrzega potencjał swoich pracowników i chce angażować ich w pełniejsze budowanie organizacji, odpowiedź może być tylko jedna.

Dowiedz się więcej o korzyściach wynikających ze współpracy z profesjonalnym facylitatorem z artykułu: Facylitacja jako usługa – jak zewnętrzny facylitator może uczynić spotkania bardziej efektywnymi?

Może Cię jeszcze zainteresować:

Kultura uczenia się

Jednym z etapów ewolucji roli specjalisty L&D jest odejście od wizerunku dostawcy zewnętrznych usług rozwojowych na rzecz architekta wewnętrznych procesów uczenia się. Aby być w

więcej »

Strategia Learning&Development

Wielu specjalistów L&D stoi przed wyzwaniem wdrożenia całościowej polityki rozwojowej w ich organizacjach. Kryje się za tym potrzeba realizacji uporządkowanych i zaplanowanych działań, które będą

więcej »
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.    Polityka prywatności   
Zgoda

wszechnica
uniwersytetu
jagiellońskiego

Projektujemy i realizujemy różnorodne sesje i warsztaty facylitowane dopasowane do potrzeb organizacji: 

  • sesje strategiczne,
  • sesje kreatywne,
  • sesje wymiany wiedzy i doświadczeń, 

Realizujemy szkolenia dla określonych przez organizację grup pracowników, głownie dla:

  • trenerów zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji i rozwojem w roli wewnętrznych facylitatorów,
  • menedżerów chcących korzystać z umiejętności facylitacyjnych podczas prowadzenia spotkań ze swoimi zespołami,
  • koordynatorów projektów zainteresowanych usprawnieniem zespołowego planowania i podziału zadań podczas wspólnych spotkań,
  • scrum masterów, którzy szukają sposobów na zwiększenie zaangażowania członków zespołów w realizację zadań.
 
Pracujemy zarówno stacjonarnie, jak i online.