facebook
team-coacg-or-facilitator
,

Jaka jest różnica między facylitatorem a team coachem ?

Zacznijmy od podobieństw: obydwaj pracują na „materiale własnym” grupy. Obydwaj stosują podobne narzędzia pracy. Różnice dotyczą celu.
Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci: 2 min

Z tego artykułu dowiesz się:

Facylitator zazwyczaj pomaga grupie wypracować pewien „produkt” (rozwiązanie, decyzję, rekomendację, plan). Proces współpracy grupy jest bardzo ważnym elementem, środowiskiem, w którym cała praca się odbywa, jednak niekoniecznie pierwszoplanowym tematem. Coach zespołowy natomiast najczęściej pomaga zespołowi w osiągnięciu lepszej jakości funkcjonowania „jako zespół”: tu sposób współpracy zespołu jest tematem do przepracowania.

Facylitator kieruje spotkaniem w odpowiedzi na pytanie „jak w konkretnej sytuacji powinniśmy pracować nad decyzją, by była ona najtrafniejsza”, a team coach: „jak my zazwyczaj podejmujemy decyzje i czy to jest korzystny sposób”. Proces pracy grupy jest obszarem pracy obydwu, i facylitatora i team coacha, ale w różny sposób. Gdyby proces pracy był glebą, na której wyrastają efekty pracy grupy, to facylitator podlewałby, użyźniał i spulchniał tę glebę, a team coach zaprosiłby zespół do analizy składu gleby i zaplanowania, w jaki sposób ją odżywiać.

Facylitator pracuje czasem z grupami, które na co dzień nie są zespołem, lecz gromadzą się na wspólnym spotkaniu w imię pracy nad jakimś tematem. Facylitacja może składać się z kilku spotkań, ale czasem ogranicza się też do jednego spotkania – jeśli to wystarczy do osiągnięcia rezultatu. Team coaching to proces dla zespołu na stałe współpracującego, zazwyczaj obejmuje minimum kilka spotkań.

Aby nie było tak łatwo: facylitatorzy często zachęcają grupy pod koniec spotkania do refleksji nad ich przebiegiem i wniosków jak można by uczynić kolejne spotkanie jeszcze lepszym. To rozsądne wykorzystanie szansy na uczenie się z doświadczenia. Czasami też proszeni są o facylitowanie rozmów po prostu  dotyczących obszarów funkcjonowania zespołu (np. poszukiwania rozwiązań w konflikcie). Coachowie natomiast w procesie coachingu zespołowego pomagają czasem zespołowi wypracować np. rozwiązanie merytorycznego problemu.

Może Cię jeszcze zainteresować:

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.    Polityka prywatności   
Zgoda

wszechnica
uniwersytetu
jagiellońskiego

Projektujemy i realizujemy różnorodne sesje i warsztaty facylitowane dopasowane do potrzeb organizacji: 

  • sesje strategiczne,
  • sesje kreatywne,
  • sesje wymiany wiedzy i doświadczeń, 

Realizujemy szkolenia dla określonych przez organizację grup pracowników, głownie dla:

  • trenerów zainteresowanych poszerzeniem swoich kompetencji i rozwojem w roli wewnętrznych facylitatorów,
  • menedżerów chcących korzystać z umiejętności facylitacyjnych podczas prowadzenia spotkań ze swoimi zespołami,
  • koordynatorów projektów zainteresowanych usprawnieniem zespołowego planowania i podziału zadań podczas wspólnych spotkań,
  • scrum masterów, którzy szukają sposobów na zwiększenie zaangażowania członków zespołów w realizację zadań.
 
Pracujemy zarówno stacjonarnie, jak i online.