Międzynarodowy Tydzień Facylitacji 2019

Międzynarodowy Tydzień Facylitacji

Międzynarodowy Tydzień Facylitacji, to coroczna, ogólnoświatowa inicjatywa International Association of Facilitators (IAF). Jej celem jest promowanie idei, zastosowań i efektów jakie daje facylitacja. Tegoroczny Tydzień Facyltacji odbędzie się w dniach: 7-13 października 2019.

Wszechnica UJ włącza się w organizację Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji po raz 5 organizując wydarzenia w 5 miastach Polski: Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Wrocławiu i Warszawie.

W programie:

  • Warsztaty dla menedżerów z branży IT oraz sektora produkcyjnego, podczas których porozmawiamy o przyszłości biznesu i organizacji funkcjonujących w ww. branżach, a także o tym, jak włączać pracowników do udziału w dialogu strategicznym
  • Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów, które będą okazją do poszerzenia wiedzy na temat facylitacji, poznania wybranych metod facylitacyjnych i ich zastosowania w przestrzeni publicznej oraz biznesie
  • Webinar o tym, jak prowadzić facylitację online

Edycja 2019

Tysiące ludzi, kilkaset inicjatyw, jeden cel

W dniach 7-13 października 2019 entuzjaści facylitacji z Europy, Ameryki Północnej i Południowej, Afryki oraz Azji zorganizowali łącznie kilkaset wydarzeń mających na celu popularyzowanie wiedzy na temat facylitacji i zachęcanie do jej stosowania.

Tradycyjnie już my także włączyliśmy się w ideę Tygodnia organizując łącznie 10 wydarzeń w 4 miastach oraz w sieci w formie webinaru. Po raz pierwszy do prowadzenia zaprosiliśmy Absolwentów Szkoły Facylitatorów, którzy zaprezentowali zdobyte umiejętności prowadząc warsztaty i sesje facylitowane.

Warsztaty

Zgłębialiśmy najróżniejsze zagadnienia – od tworzenia scenariuszy przyszłości, przez zarządzanie turkusowe, aż po spotkania retrospektywne (wszystkie tematy poznacie zaglądając na stronę z programem). Jako, że to Tydzień Facylitacji, pracowaliśmy wykorzystując metody facylitacyjne. Rozwiewając wątpliwości, które być może pojawiły się w głowie niejednego czytelnika, są to metody pracy grupowej, które nadają grupie kierunek i sposób pracy. Ich celem jest uruchomienie kreatywności uczestników i wykorzystanie potencjału grupowego w taki sposób, aby mogli oni wspólnie wypracować najlepszy możliwy rezultat. Co ważne, rola facylitatora diametralnie różni się tu od roli trenera-szkoleniowca. Jego zadaniem nie jest przekazanie swojej wiedzy eksperckiej a wydobycie wiedzy, którą uczestnicy posiadają i to oni są autorami wypracowanych rozwiązań.

Uczestnicy warsztatów mogli zatem doświadczyć na „własnej skórze”, jak wygląda praca nad danym zagadnieniem lub problemem z zastosowaniem facylitacji zmierzająca do wypracowania rozwiązań.

Wnioski

Jakie refleksje i wnioski zrodziły się podczas warsztatów? Oddajmy głos uczestnikom.

„Głód celu. Zastanawiając się, jak efektywnie prowadzić spotkania szukaliśmy metafor najlepiej oddających udane spotkanie. W grupie, w której pracowałem stwierdziliśmy, że dobre spotkanie jest jak wspólne gotowanie ze znajomymi. Niektóre cechy wspólnego gotowania nie dały się przełożyć wprost na wskazówki prowadzące do efektywnego spotkania, ale znalazłem dwie cechy, które mocno zapadły mi w pamięć i uważam je za użyteczne.

  • Po pierwsze, warto zadbać o to by uczestnicy spotkania byli „głodni celu”, by był on dla nich ważny, przynosił im konkretne korzyści. Wtedy będą w stanie zaangażować się w pracę na jego rzecz.
  • Po drugie, warto postarać się o dobrą atmosferę podczas spotkania, nie należy jednak przesadzać aby nie zabrakło nam czasu. Warto zatem napić się wina podczas wspólnego gotowania (w naszej metaforze był to kluczowy czynnik dobrej atmosfery;)), ale nie należy z nim przesadzić bo odechce się dalej gotować i zostaniemy głodni.”

„Jak wspierać pracowników w podejmowaniu odpowiedzialności? Istnieje wiele sposobów. Od menedżera zależy, po które sięgnie (dostosowując je do swojego zespołu), jak i kiedy będzie weryfikował czy działają i czy będzie konsekwentny w ich realizacji.”

„Przywództwo przez wartości – czy aby na pewno? Od czego zacząć? Wydaje się, że takie pytanie należy zdać jako pierwsze, gdy myślimy o wdrożeniu przywództwa opartego na wartościach w organizacji. Jest jednak jeszcze jedno zagadnienie, które warto przeanalizować a mianowicie: PO CO? Po co wdrażać u nas przywództwo przez wartości? Za tym pytaniem pojawi się szereg innych: Czy tego potrzebujemy? Czy każda organizacja powinna być zarządzana przez wartości? Jakie korzyści to nam przynieście? A jakie ryzyka?

Dopiero po uzyskaniu odpowiedzi na powyższe pytania możemy z pełnym przekonaniem pracować nad wdrożeniem przywództwa przez wartości. Jeżeli po stronie pracowników i liderów organizacji nie zostanie zbudowana gotowość i przeświadczenie, że to ma SENS, wartości w organizacji pozostaną jedynie laurką opublikowaną na stronie internetowej.

Zatem po co przywództwo przez wartości? Wśród zalet wdrażania przywództwa opartego o wartości wymienić możemy m. in. to., że model ten pozwala stworzyć w organizacji środowisko, w którym znaczenia nabierają nie tylko krótkoterminowe cele, ale długofalowe myślenie o tym, po co istnieje firma. Autentycznie zdefiniowane i realizowane wartości wzmacniają odpowiedzialność oraz lojalność menedżerów i pracowników, przekładają się na atmosferę pracy w organizacji i poziom zaangażowania. Budują markę pracodawcy i wpływają na atrakcyjność firmy na rynku pracy. Ponadto w trakcie warsztatu pojawiła się metafora: wartości są nawigatorem w sytuacjach złożonych. W okolicznościach wymagających i nieszablonowych wartości mogą stać się kompasem uzasadniającym podjęcie trudnej decyzji.”

„Jest wiele przyczyn trudnych zachowań menedżera, które mogą wpływać na brak zaangażowania i demotywację pracowników. Jedną z nich, niezwykle istotną, jest brak poczucia własnej wartości. To ważny obszar pracy menedżera, pracy bardzo trudnej, bo nad sobą.”

„Istnieje szereg narzędzi facylitacyjnych, które wspierają pracę grupy i pozwalają osiągnąć wyśmienite rezultaty. Ważne jest, by mądrze je stosować, dbając o ich celowość i adekwatność do danego zagadnienia i biorąc pod uwagę gotowość ludzi do pracy w określony sposób.”

Dziękujemy za podzielenie się wnioskami, które wynieśliście z warsztatów. Gorące podziękowania kierujemy do: uczestników wszystkich wydarzeń (Nic dla Was bez Was!), prowadzących – absolwentów Szkoły Facylitatorów i konsultantów z Wszechnicy UJ, a także do International Association of Facilitators za inicjowanie i promowanie Tygodnia Facylitacji.

Co dalej?

Z niecierpliwością wyczekujemy kolejnego Tygodnia, który odbędzie się 19-25 października 2020.

Mówią, że jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów dlatego kończymy zapraszając do oglądnięcia relacji fotograficznej z warsztatów.

Program

KRAKÓW
7 października 2019, 9:30-15:00

Rozmowa o przyszłości. Angażowanie ludzi w przewidywanie trendów i dialog strategiczny – warsztaty dla branży IT i nowych technologii

dr Maciej Świeży Dyrektor Programowy Wszechnicy UJ, trener, coach

Iwona Sołtysińska Dyrektor ds. Rozwoju Wszechnicy UJ, konsultant organizacji, trener, coach, facylitator

8 października 2019, 9:00-12:15

Jak na hamaku – co zrobić aby spotkania w pracy były przyjemne i efektywne?

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Katarzyna Ociepka-Miąsik Facylitatorka, moderatorka Design Thinking, badaczka, konsultantka, project manager

8 października 2019, 13:00-16:15

Przywództwo przez wartości. Od czego zacząć? – sesja facylitowana

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Edyta Kwiatkowska Coach, mówca, trenerka, moderatorka Design Thinking

WROCŁAW
8 października 2019, 10:00-15:30

Rozmowa o przyszłości. Angażowanie ludzi w przewidywanie trendów i dialog strategiczny – warsztaty dla branży IT i nowych technologii

Monika Gąsienica Konsultant organizacyjny, trener, facylitator, Wszechnica UJ

Maciej Kocurek Prezes Zarządu Wszechnicy UJ, trener, konsultant, facylitator

KATOWICE
9 października 2019, 9:30-15:00

Rozmowa o przyszłości. Angażowanie ludzi w przewidywanie trendów i dialog strategiczny – warsztaty dla sektora produkcyjnego

dr Maciej Świeży Dyrektor Programowy Wszechnicy UJ, trener, coach

Maciej Kocurek Prezes Zarządu Wszechnicy UJ, trener, konsultant, facylitator

WARSZAWA
10 października 2019, 9:00-12:15

Jakie elementy turkusowego zarządzania można wprowadzić w organizacji tak, aby ludzie działali z większym zaangażowaniem i satysfakcją? – sesja facylitowana

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Dorota Cudna-Sławińska Badaczka, facylitatorka, manager

Aleksandra Kubik Facylitator, absolwent Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ

10 października 2019, 13:00-16:15

Badania, wnioski, rekomendacje i…? Jak przekładać wiedzę z badań na konkretne rozwiązania dla marki z wykorzystaniem facylitacji?

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Katarzyna Haczewska-Wierzbicka i Magdalena Tędziagolska Trenerki, facylitatorki, moderatorki Design Thinking

WEBINARIUM
10 października 2019, 18:30-19:30

Zdalny facylitator, czyli jak prowadzić facylitację online

Tomasz Cichocki Trener, konsultant, facylitator, coach

Szczegóły programu

Rozmowa o przyszłości. Angażowanie ludzi w przewidywanie trendów i dialog strategiczny

Warsztaty dla branży IT i sektora produkcyjnego

Realia działania firm zmieniają się coraz szybciej. Postęp technologiczny, decyzje polityczne, zmieniające się oczekiwania klientów i pracowników – wszystko to sprawia, że w 2025 i 2030 roku pewne sposoby prowadzenia biznesu staną się nieskuteczne, a inne zyskają na wartości. Przyszłość nie będzie po prostu liniowym przedłużeniem teraźniejszości. Możemy spodziewać się znaczącej, jakościowej różnicy, choć nie zawsze potrafimy ją sobie wyobrazić.

Dostrzegający to liderzy stoją przed wyborem: próbować przewidzieć nadchodzące zmiany samodzielnie i komunikować jedynie wynikające z tego działania? A może włączyć do rozmowy szersze grono współpracowników, korzystając z ich pomysłów i spostrzeżeń? Jednoosobowe wizjonerstwo brzmi atrakcyjnie, ale w rzeczywistości to hazard. Różnorodność perspektyw daje szansę na lepszej jakości decyzje, a otwarta rozmowa na nurtujące wszystkich tematy buduje poczucie odpowiedzialności i zaangażowania. Pozostaje tyko jeden „drobiazg” – jak taką rozmowę przeprowadzić? Kogo zaprosić, a kogo tylko poinformować o wynikach? Jak wykorzystać wnioski? Z tym właśnie zmierzymy się w trakcie tegorocznego Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji.

Cele

Warsztaty „Rozmowa o przyszłości” to jednodniowe spotkania tematyczne, organizowane w wersji adresowanej do branży IT i nowych technologii lub sektora produkcyjnego. Ich uczestnicy:

  • doświadczą pracy strategicznej związanej z dostrzeganiem i przewidywaniem trendów istotnych dla ich biznesu;
  • rozszerzą własne spostrzeżenia i prognozy, wzbogacając je o perspektywę innych firm działających w zbliżonych realiach;
  • poznają realne, praktyczne przykłady włączania pracowników do udziału w dialogu strategicznym i pogłębią rozumienie związanych z tym korzyści i wyzwań
  • ocenią użyteczność kontynuacji rozmowy w realiach właściwych dla ich firmy.

Adresaci

Do udziału w warsztatach zapraszamy przedstawicieli sektora produkcyjnego oraz branży IT i nowych technologii:

  • menedżerów wyższego i średniego szczebla
  • dyrektorów i menedżerów HR

Dlaczego warto?

  • spotkanie z różnymi spojrzeniami na problemy branży
  • doświadczenie konsultantów Wszechnicy UJ
  • praktyczna próbka pracy z dialogiem strategicznym
  • inspiracja do zastosowania podejścia we własnej firmie

Program

Wyzwania dla biznesu w 2030

Wystąpienie wprowadzające

  • główne trendy kształtujące warunki działania branży ciągu najbliższych 10 lat
  • dylematy związane z przewidywaniem przyszłości

Forum biznesu: wyzwania istotne dla branży

Sesja facylitowana (część dialogu strategicznego)

  • identyfikacja istotnych dla branży trendów dostrzeganych przez uczestników
  • analiza możliwych scenariuszy rozwoju wypadków i ich konsekwencji dla branży

Angażowanie pracowników w dialog strategiczny

Dyskusja i studia przypadku

  • korzyści i ryzyka
  • przykłady zastosowań w rzeczywistych sytuacjach: studium przypadku
  • rekomendacje dla uczestników

Prowadzący

dr Maciej Świeży - Dyrektor Programowy Wszechnicy UJ, trener, coach

Iwona Sołtysińska - Dyrektor ds. Rozwoju Wszechnicy UJ, konsultant organizacji, trener, coach, facylitator

Monika Gąsienica - Konsultant organizacyjny, trener, facylitator, Wszechnica UJ

Aneta Marek - Konsultant ds. projektów rozwojowych, menedżer procesu sprzedaży, trener, facylitator, Wszechnica UJ

Rozmowa o przyszłości. Angażowanie ludzi w przewidywanie trendów i dialog strategiczny

„Jak na hamaku” – co zrobić aby spotkania w pracy były przyjemne i efektywne?

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Ramą warsztatu będzie case study zespołu, który spotykał się aby wypracować założenia strategii rozwoju województwa małopolskiego. Nie chodzi tu o same zapisy do strategii a o to co udało się uruchomić w samych członkach zespołu i to w jaki sposób przebiegała praca i jakie efekty przyniosła. Ostatecznie, na spotkania facylitacyjne choć tylko 2-3 godzinne dojeżdżali pracownicy innych oddziałów z odległości oddalonych o 100 km.

Od czego się to zaczęło? W 2018 r. w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie powołany został wewnętrzny zespół ds. aktualizacji strategii – Małopolska 2030. Szukając nowych narzędzi pojawił się pomysł facylitacji. Zespół spotykał się zawsze w środy o ustalonych godzinach. Już po kilku spotkaniach dla członków zespołu, którzy byli na co dzień rozproszeni w różnych zespołach projektowych i pracowali na różnych stanowiskach, środa stała się ulubionym dniem tygodnia. Jak pracowali, jak zareagowali na brak stolików, dlaczego tak polubili środy?

Spotykaliśmy się często w przestrzeni problemów, trudności codziennych zadań oraz dodatkowych wyzwań związanych z opracowywaną strategią, do której szukaliśmy odpowiedzi czy rozwiązań. Co było przełomem? Kiedy pojawiło się zaangażowanie? Jak sprawczość zmieniła ten zespół i jak to uruchomić? Podczas warsztatu wraz z grupą będziemy się przyglądać w jaki sposób możemy zaprosić do zespołów w administracji publicznej pozytywną energię i kreatywność, sprawczość i co właściwie daje nam facylitacja.

Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy

  • poznają realny case study z pracy zespołu w administracji publicznej,
  • pogłębią temat związany z budowaniem zaangażowania w zespole i tworzeniem innowacyjnych, kreatywnych rozwiązań,
  • przejdą przez przykładowy proces facylitacji zespołu,
  • będą mogli odpowiedzieć sobie na pytanie: jak wdrożyć taki proces u siebie w organizacji.

Adresaci

Warsztat przeznaczony jest dla każdego, kto organizuje w pracy spotkania zespołu lub w nich uczestniczy… brzmi jak dla każdego kto bowiem nigdy nie brał udziału w spotkaniu zespołu? Zawężając jednak grupę docelową, wszak mamy tylko 15 miejsc na sali, w szczególności zapraszam na warsztat osoby pracujące w administracji publicznej, jednostkach samorządowych, instytucjach publicznych, w których pracownicy poszukują narzędzi i procesów wzmacniających pracę zespołów i grup roboczych.

Prowadzący

Katarzyna Ociepka-Miąsik - Facylitatorka, moderatorka Design Thinking, badaczka, konsultantka, project manager

„Jak na hamaku” – co zrobić aby spotkania w pracy były przyjemne i efektywne?

Przywództwo przez wartości. Od czego zacząć? – sesja facylitowana

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Media społecznościowe pełne contentu, konferencje, szkolenia, szereg nowych publikacji. Świat biznesu żyje zarządzaniem poprzez wartości. Na ile jest to nowa moda w dobie niekończących się usprawnień w obszarze zarządzania, a na ile trend, który ma szansę na dobre odmienić komunikację i podejmowanie decyzji w przedsiębiorstwach na najbliższe lata? Jakie realne działania powinny podejmować firmy, które rozważają wdrożenie tego modelu?

Celem 3-godzinnej pracy podczas sesji facylitowanej będzie ustalenie kroków, które powinny podejmować przedsiębiorstwa przymierzające się do wprowadzenia modelu zarządzania poprzez wartości. Sesja będzie prowadzona z użyciem metod pobudzających kreatywność, które umożliwią korzystanie z potencjału uczestników warsztatu (sesji facylitowanej).

Czym jest facylitacja? To proces pracy grupowej, w którym wkład merytoryczny wnoszą uczestnicy i to oni są autorami wypracowanych rozwiązań. Facylitator jest odpowiedzialny za prowadzenie sesji w taki sposób, by grupa osiągnęła najlepsze możliwe rozwiązania. Można więc powiedzieć, że w pewnym sensie uczestnicy stają się ważniejsi od facylitatora.

Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy

  • doświadczą czym jest sesja facylitowana i jakie korzyści wnosi ta metoda pracy,
  • przekonają się, jak różnorodność wpływa na wypracowanie efektów,
  • zobaczą, jak pozbawiona ocen dyskusja wpływa na rozwiązanie problemu,
  • zdobędą wiedzę o nowych metodach rozwiązywania problemów, gotowych do wdrożenia w swoich zespołach.

Adresaci

Na warsztat zapraszamy przedstawicieli działów HR oraz menedżerów średniego szczebla zainteresowanych wdrażaniem w swoich firmach i zespołach zarządzania poprzez wartości.

Prowadzący

Edyta Kwiatkowska - Coach, mówca, trenerka, moderatorka Design Thinking

Przywództwo przez wartości. Od czego zacząć? – sesja facylitowana

Jak prowadzić spotkania retrospektywne – czyli pierwszy krok do wprowadzenia continuous improvement

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Coraz więcej pracowników chce być zaangażowanych w tworzenie miejsca w którym pracują. Często tylko oni tak naprawdę wiedzą co i jak działa bądź nie działa w procesie, komunikacji, narzędziach.

  • Jak często w swojej organizacji zatrzymujecie się i zastanawiacie jak wam się pracuje?
  • Co robicie dobrze?
  • Co można by robić lepiej? Co nie działa?

W IT, jeśli pracujecie w zwinnym środowisku (Agile) takie spotkanie nazywa się retrospektywą, odbywa się cyklicznie i służy właśnie sprawdzeniu co w ostatnim czasie poszło dobrze, a co wymaga poprawy. Wierzymy w to, że spotkania retrospektywne mogą się przydać wszędzie tam, gdzie pracuje się zespołowo, niezależnie od branży czy problemu. Wprowadzenie ich to dobry pierwszy krok we wprowadzaniu continuous improvement w organizacji.

Nauczymy Was jak prowadzić takie spotkania. Zrozumiecie jak ważna jest nauka na błędach oraz, że pracownicy biorący czynny udział w spotkaniach i zmianach są bardziej zaangażowani i zmotywowani.

Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy

  • pogłębią umiejętność prowadzenia spotkań retrospektywnych,
  • nauczą się struktur facylitacyjnych pomocnych w prowadzeniu tego typu spotkań,
  • poznają korzyści z prowadzenia takich spotkań,
  • zwiększą umiejętność efektywnego zarządzania wprowadzaniem usprawnień.

Adresaci

Na warsztat zapraszamy menedżerów, przedstawicieli działów HR, osoby pracujące z grupami i zespołami oraz wszystkich zainteresowanych usprawnieniami i zmianami w organizacji.

Prowadzący

Marta Demianowska - Tester, Scrum Master, absolwent Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ

Dorota Sternalska - Scrum Master, absolwent Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ

Jak prowadzić spotkania retrospektywne – czyli pierwszy krok do wprowadzenia continuous improvement

Jak wspierać pracowników w podejmowaniu odpowiedzialności? – sesja facylitowana

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Przyszłość zarządzania to kompetentne zespoły oraz samoorganizujący się ludzie, dlatego konieczne jest nowe podejście do kierowania pracownikami. Ważną rolę sprawuje tutaj zagadnienie współdzielenia odpowiedzialności. Dotyczy to zarówno całych zespołów, jak również ich kierowników.

Jednym ze sposobów wsparcia współczesnych menadżerów jest zwiększenie wpływu i autonomii wśród członków ich zespołu. To dzięki takiemu podejściu można współdzielić lub całkowicie oddać odpowiedzialność za podejmowane działania.

By jak najefektywniej podjąć temat wspierania pracowników w podejmowaniu odpowiedzialności spotkanie będzie mieć charakter sesji facylitowanej. Facylitacja jest formą oddziaływania na pracę grupy, która opiera się na potencjale osób uczestniczących w spotkaniu. Facylitator pomaga grupie osiągnąć jak najlepsze rezultaty w optymalnym czasie; proponuje sposoby pracy i określa jej etapy, dzięki czemu grupie łatwiej jest dotrzeć do zaplanowanego celu spotkania.

Podczas 3 godzinnej sesji uczestnicy będą wspólnie pracować nad znalezieniem jak najlepszych rozwiązań, które będą pomocne przy wspieraniu ich pracowników w podejmowaniu odpowiedzialności. Wypracowane rozwiązania będą gotowym zestawem działań, które wpłyną na zaangażowanie i przejęcie zadań wśród jednostek w zespole. Zwiększenie zaangażowania i samodzielności pracowników pozytywnie wpłynie na płynność procesów, które zachodzą każdego dnia, bez względu na specyfikę firmy.

Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy

  • doświadczą na własnej skórze metod facylitacyjnych i ich działania,
  • wypracują rozwiązania, które będą pomocne przy wspieraniu pracowników w ich samoorganizacji oraz przyjmowaniu na siebie odpowiedzialności,
  • poznają wybrane metody facylitacyjne oraz ich zastosowanie w pracy z zespołami,
  • wymienią doświadczenia z menadżerami i pracownikami działu HR,
  • zainspirują się do pracy z zespołami,
  • doświadczą oddania i współdzielenia odpowiedzialności.

Adresaci

Menadżerowie, pracownicy HR pracujący z zespołami, którzy poszukują nowych form wsparcia ich pracowników oraz osoby zainteresowane tematem.

Prowadzący

Żaneta Lipiec-Goj - Coach, facylitatorka, trenerka

Jak wspierać pracowników w podejmowaniu odpowiedzialności? – sesja facylitowana

Jakie elementy turkusowego zarządzania można wprowadzić w organizacji tak, aby ludzie działali z większym zaangażowaniem i satysfakcją? – sesja facylitowana

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Idea turkusowych organizacji cieszy się coraz większym zainteresowaniem i uznaniem środowisk biznesowych i naukowych. Pozwala z zupełniej innej perspektywy, w porównaniu do klasycznych teorii,  spojrzeć na wyzwania zarządcze. Celem sesji facylitowanej będzie wypracowanie rozwiązań, wspierających współpracę w organizacji w duchu Turkusowego Zarządzania.

W procesie facylitacji grupa samodzielnie wypracowuje rozwiązania będące tematem sesji, bazując na własnych doświadczenia i przemyśleniach, z wykorzystaniem różnego rodzaju technik kreatywnych i aktywizacyjnych.

Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy

  • doświadczą w praktyce procesu facylitacji,
  • poznają przykładowe techniki wykorzystywane w trakcie sesji facylitowanej,
  • wypracują konkretne rozwiązania z zakresu zarządzania, które będziecie mogli wprowadzić w swojej organizacji,
  • zaczerpną inspiracji płynących z przykładów z innych firm, które działają w duchu turkusowego zarządzania.

Adresaci

Do udziału zapraszamy managerów i liderów, którzy na co dzień zarządzają zespołami. Uczestnicy nie muszą być ekspertami w tematyce zarządzania turkusowego, ale ważne, aby idea ta była im choć trochę znana i bliska.

Prowadzący

Dorota Cudna-Sławińska - Badaczka, facylitatorka, manager

Aleksandra Kubik - Facylitator, absolwent Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ

Jakie elementy turkusowego zarządzania można wprowadzić w organizacji tak, aby ludzie działali z większym zaangażowaniem i satysfakcją? – sesja facylitowana

Badania, wnioski, rekomendacje i…? Jak przekładać wiedzę z badań na konkretne rozwiązania dla marki z wykorzystaniem facylitacji?

Warsztaty Absolwentów Szkoły Facylitatorów

Badacze (i w dużych agencjach, i małych butikach badawczych) badają, analizują, przygotowują raporty i rekomendacje. Chcą, aby ich praca przekładała się na konkretne rozwiązania dla klienta i jego marki, niezależnie od tego, czy jest to marka konsumencka i mamy do czynienia z piwem, jogurtem, samochodem, czy marka pracodawcy i mamy do czynienia z postrzeganiem marki na zewnątrz i wewnątrz organizacji, satysfakcją pracowników.

Jednak konsumpcja i operacjonalizacja wyników badań po stronie klienta, czy to w kontekście marki konsumenckiej, czy pracowniczej, jest wyzwaniem – zwykle nie da się „tak ot”, wprost przełożyć rekomendacji badaczy na rozwiązania i działania. Pojawiają się pytania: jak to zrobić, co i jak komunikować, kogo zaangażować? Wówczas z pomocą przychodzi facylitacja, która pozwala włączać pracowników zaangażowanych w dany temat w projektowanie rozwiązań i planowanie wdrożeń tak, aby realizowały cele biznesowe, marketingowe, brandingowe.

Zapraszamy do udziału w warsztacie, podczas którego pokażemy i przećwiczymy metody i narzędzia służące przekuwaniu słowa pisanego – wniosków i rekomendacji z badań – w konkretne rozwiązania dla firmy czy marki. Pokażemy, jak łączyć i efektywnie wykorzystywać perspektywy różnych uczestników, uruchamiać kreatywność, sprawiać, aby wnioski „ujrzały” światło dzienne w postaci atrakcyjnych i adekwatnych do potrzeb rozwiązań.

Dzięki udziałowi w warsztacie uczestnicy

  • poznają możliwości i korzyści włączania różnych uczestników procesu (ze strony agencji badawczej, pracowników organizacji wykorzystującej wyniki badań, osób z zewnątrz) w wypracowanie rozwiązań,
  • poznają/ poszerzą wachlarz metod i narzędzi możliwych do wykorzystania przy przekuwaniu wniosków z badań na konkretne rozwiązania,
  • wzbogacą i uelastycznią metody pracy stosowane we własnej organizacji,
  • przedyskutują czynniki, które decydują o skuteczności przekuwania słowa pisanego (wniosków) w działania (rozwiązania dla firmy/ marki).

Program

  • proces badawczy i praca z wynikami – wymiana doświadczeń: dobre praktyki i wyzwania oraz czynniki wpływające na efektywne wykorzystanie wyników badań,
  • przegląd i wykorzystanie metod i narzędzi facylitacyjnych użytecznych i podnoszących efektywność pracy z wynikami badań,
  • praca z case studies – wypracowanie rozwiązań dla marki konsumenckiej i pracowniczej z wykorzystaniem poznanych metod i narzędzi facylitacyjnych.

Adresaci

  • pracownicy działów badań i działów marketingu pracujący z danymi z badań,
  • przedstawiciele działów HR, EB pracujący z danymi z badań,
  • badacze jakościowi i ilościowi,
  • menedżerowie,
  • konsultanci i facylitatorzy wewnątrz organizacji.

Prowadzący

Katarzyna Haczewska-Wierzbicka i Magdalena Tędziagolska - Trenerki, facylitatorki, moderatorki Design Thinking

Badania, wnioski, rekomendacje i…? Jak przekładać wiedzę z badań na konkretne rozwiązania dla marki z wykorzystaniem facylitacji?

Zdalny facylitator, czyli jak prowadzić facylitację online

Webinarium

Coraz więcej zespołów pracuje ze sobą wykorzystując komunikację elektroniczną, żyje w świecie wideokonferencji, maili i komunikatorów. Czy w takim środowisku można prowadzić facylitację? Jakie są wymagania facylitacji w takich warunkach pracy i jak realizować w nim rolę facylitatora?

O takich zagadnieniach chcemy porozmawiać oczywiście w trybie online.

Podczas webinarium uczestnicy dowiedzą się

  • jakie kompetencje powinna mieć osoba prowadząca facylitację online,
  • jak trzeba się przygotować do facylitacji online,
  • jakie są dobre praktyki prowadzenia takiej facylitacji,
  • z jakich narzędzi korzystać facylitując online.

Planujemy także krótkie ćwiczenie online, do którego zaprosimy wszystkich uczestników.

Prowadzący

Tomasz Cichocki - Trener, konsultant, facylitator, coach

Zdalny facylitator, czyli jak prowadzić facylitację online

Prowadzący

Monika Gąsienica

Konsultant organizacyjny, trener, facylitator, Wszechnica UJ

blank

Przygotowuję i prowadzę kompleksowe projekty szkoleniowe; uczestniczę w projektach doradczych dotyczących przywództwa i zarządzania kompetencjami. Jestem konsultantem kluczowych klientów – zapewniam spójność realizowanych dla nich usług z długofalową strategią rozwoju organizacji.

Iwona Sołtysińska

Dyrektor ds. Rozwoju Wszechnicy UJ, konsultant organizacji, trener, coach, facylitator

blank

Od ponad 20 lat zajmuję się wspieraniem rozwoju ludzi, zespołów i organizacji. Specjalizuję się w rozumieniu dynamiki grup i organizacji, treningach twórczego rozwiązywania problemów. Facylituję prace zespołów strategicznych, wspierając organizacje w poszukiwaniu nowych kierunków rozwoju i działania.

dr Maciej Świeży

Dyrektor Programowy Wszechnicy UJ, trener, coach

blank

Pracuję z zespołami liderów, zapraszając ich do rozmowy o przyszłości organizacji, którą kierują i pomagając we wspólnym kształtowaniu jej kultury. Prowadzę zespołowy i indywidualny coaching; biorę udział w długofalowych projektach doradczych wspierających zmianę organizacyjną.

Maciej Kocurek

Prezes Zarządu Wszechnicy UJ, trener, konsultant, facylitator

blank

Prowadzę szkolenia i procesy mentoringowe dla menedżerów. Szkolę i doradzam HR w obszarze diagnozy potrzeb i projektowania programów rozwojowych. Jestem konsultantem projektów wdrażających zmianę organizacyjną. Prowadzę także sesje facylitacyjne i jestem Prezesem Zarządu Wszechnicy UJ.

Tomasz Cichocki

Trener, konsultant, facylitator, coach

blank

Jego specjalnością są obszary związane z kompetencjami menedżerskimi, innowacyjnością, myśleniem systemowym i strategicznym, negocjacjami i wystąpieniami publicznymi. Prowadzi warsztaty, na których zespoły wypracowują rozwiązania i przygotowują się do ich wdrożenia. Specjalizuje się także w zagadnieniach związanych z zarządzaniem projektami.

Aleksandra Kubik

Facylitator, absolwent Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ

blank

Moją pasją są ludzie. Dlatego pomagam Przedsiębiorcom stać się prawdziwymi liderami i zbudować zespół zaangażowanych pracowników. Dobieram ludzi o różnorodnych talentach, tak aby zespół się uzupełniał i osiągał ponadprzeciętne wyniki. Uczę ich też skutecznej komunikacji, bo wierzę, że ma ona wymierny wpływ na rezultaty.

Dorota Cudna-Sławińska

Badaczka, facylitatorka, manager

blank

Badacz, manager z 20 letnim stażem w marketingu i badaniach rynkowych, doświadczony facylitator sesji i warsztatów organizowanych dla klientów biznesowych i organizacji non-profit. Członek Polskiego Towarzystwa Badaczy Rynku i Opinii Publicznej.

Dorota Sternalska

Scrum Master, absolwent Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ

blank

Pracuję w branży IT od 9 lat, w tym momencie jako Scrum Master, wcześniej jako tester. Uważam, że komunikacja, efektywne spotkania i zaangażowane zespoły są kluczem do dostarczania dobrych produktów. Nie boję się zmian i lubię wyzwania.

Edyta Kwiatkowska

Coach, mówca, trenerka, moderatorka Design Thinking

blank

Katarzyna Haczewska-Wierzbicka i Magdalena Tędziagolska

Trenerki, facylitatorki, moderatorki Design Thinking

blank

Właścicielki butiku strategiczno-badawczego Research Eye, z kilkunastoletnim doświadczeniem w projektowaniu i realizacji projektów strategicznych, badawczych i ewaluacyjnych, które realizują zarówno dla firm komercyjnych (m.in. FMCG, finanse, media, dobra luksusowe), jak i instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

Katarzyna Ociepka-Miąsik

Facylitatorka, moderatorka Design Thinking, badaczka, konsultantka, project manager

blank

Jestem facylitatorką, moderatorką Design Thinking, badaczką, konsultantką, project managerem. W Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Krakowie badam innowacje społeczne i wspieram zespoły poprzez facylitację. W 2018 pracowaliśmy wspólnie nad strategią dzięki czemu zespół ROPS Kraków zakochał się w facylitacji.

Marta Demianowska

Tester, Scrum Master, absolwent Szkoły Facylitatorów Wszechnicy UJ

blank

Tester i Scrum Master w jednym. Pracuję w branży IT od 10 lat. Facylitację wykorzystuję w codziennej pracy przy tworzeniu oprogramowania w sektorze public safety. Prywatnie jestem fanką Rodzicielstwa Bliskości.

Miejsce

Wydarzenia Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji odbyły się w następujących lokalizacjach:

  • Kraków: Wszechnica UJ, ul. Sławkowska 10
  • Wrocław: Hotel Patio, ul. Kiełbaśnicza 25
  • Katowice: Centrum Konferencyjne Żeliwna 38, ul. Żeliwna 38
  • Warszawa: Centrum konferencyjne NIMBUS, Aleje Jerozolimskie 110

blank

Relacja fotograficzna

Udział

Udział w wydarzeniach Międzynarodowego Tygodnia Facylitacji jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy przez formularz zgłoszeniowy.